Комплексна методика проведення досліджень
Лікувально-профілактичними властивостями володіють всі частини рослини. У крайових квітках та листі містяться флавоноїди, саліцилова кислота (аспірин), сапоніни. У кошику - вуглеводи, білки, органічні кислоти, жири, мінеральні солі. У насінні багато глюкози, фруктози, клітковини, пектинів, біологічно активних речовин, вітамінів, що дозволяє сучасним лікарям рекомендувати препарати на основі соняшнику хворим на цукровий діабет. Очищена (рафінована) соняшникова олія використовується для виготовлення різних лікарських препаратів, що використовуються при лікуванні шкірних захворювань: розчинів, мазей, кремів. Вони незамінні, наприклад, при кропивниці, екземі, нейродермітах, фурункульозі, псоріазі, себореї. В акушерстві та гінекології соняшникову олію рекомендують пити при слабкій пологовій діяльності і маткових кровотечах у післяпологовий період. Використовують олію і при таких хронічних захворюваннях, як холецистит, жовчекам’яна хвороба і порушення відтоку жовчі або закрепи, геморой (як м’який проносний засіб). Більше того, пектини соняшнику є потужним антидотом, який зв’язує солі важких металів (небезпечних для організму стронцію або кобальту) у травному тракті - у разі гострого отруєння. Ненасичені жирні кислоти, що містяться у соняшниковій олії, утворюють в організмі легкорозчинні з’єднання з холестерином і тим самим, не допускають відкладення холестеринових бляшок на стінках кровоносних судин. На основі соняшникової олії готують препарати для лікування глибоких ран, суглобового ревматизму та сечокам’яної хвороби [87, 24, 160].
Люцерна (Medicago sativa L.)
Люцерна посівна (Medicago sativa L.) - багаторічна трав’яниста рослина з родини бобових. Листки має трійчасті, листочки довгасто- або лінійно-клиновидної форми. Стебла прямостоячі або висхідні, густооблистнені. Квітки блакитно-фіолетові або фіолетові, зібрані у головчасті китиці. Боби спірально закручені в 1,5-3 обороти, голі або трохи опушені. Культивують люцерну по всій Україні, але найбільші площі знаходяться у степовій і лісостеповій зонах. Посівна площа насінників - 96,8 тис. гектарів. Люцерна цвіте в червні-липні. Для бджільництва важлива як медонос. Проте і бджоли необхідні для запилення люцерни. Останнє ускладнюється тим, що квітка люцерни має певну особливість: її тичинкова трубка завжди перебуває в напруженому стані.
Насіння люцерни містить гліциди, тритерпеноїди, стероїди, ефірну олію, кальцій, магній, залізо, фтор, калій, кремній, хлор, натрій, марганець, фосфор, алкалоїди, аспарагін, куместрол, естрогени, фруктозу, мелонову кислоту, міристинову кислоту, сапоніни, стигмастерол, токофероли, фенолкарбонові кислоти, триасонтанол, амінокислоти, антоцианіни, карбогідрати, вітаміни С, В1, В12, В2, Е, каротин, пантотенову кислоту і навіть вітаміни Д2 и ДЗ, що досить рідко зустрічаються у рослин і попереджують розвиток рахіту і ламкості кісток. Древні араби називали люцерну «праматір’ю» всієї їжі, оскільки вона є прекрасним джерелом вітамінів і мінеральних елементів. Препарати, виготовлені з трави люцерни, володіють широким спектром дії. Вони покращують обмін речовин, позитивно впливають на роботу шлунку, кишківника та щитоподібної залози, нормалізують стан кровотворної системи, підвищують рівень гемоглобіну й знижують рівень холестерину в крові. Вживання люцерни сприяє підвищенню еластичності артерій, попереджає розвиток атеросклерозу, стабілізує рівень глюкози в крові, ефективно знижує артеріальний тиск, проявляє протипухлинну дію, сприяє підвищенню імунітету й регулює функцію гіпофізу. Сік рослини, розведений з водою 1:1, суттєво знижує рівень глюкози в крові, що дуже важливо при лікуванні цукрового діабету.
Цікаві статті з розділу
Розробка системи очищення забрудненого газу промисловим підприємством
У
данній дипломній роботі розглядається приватне підприємство «Гранд», що
спеціалізується на виготовленні залізобетонних фасонних виробів (тротуарних
плит, заборів, декоративних виробів та ...
Водне середовище міста
Міські поселення здавна
виникали по берегах рік і озер, що служили джерелом водопостачання, а
найчастіше зручним транспортним шляхом. Одночасно ріки використовувалися для
видалення рідких і ...
Охорона навколишнього природного середовища й екологічна безпека
Охорона
навколишнього природного середовища - це сукупність заходів, спрямованих на
збереження, раціональне використання й відтворення природних ресурсів і
космічного простору в інтересах л ...