Ерозійні процеси Красноградського району та заходи боротьби з ними
Ґрунти - органо-мінеральний продукт багаторічної спільної діяльності живих організмів, води, повітря, сонячного тепла й світла. Це природні утворення, які характеризуються родючістю - здатністю забезпечувати рослини речовинами, необхідними для їх життєдіяльності.
Важливою властивістю ґрунтів є їх родючість. Завдяки їй ґрунти є основним засобом виробництва в сільському та лісовому господарствах, головним джерелом сільськогосподарських продуктів та інших рослинних ресурсів, основою забезпечення добробуту населення.
Найродючіші та найпотужніші ґрунти - чорноземи - формувалися протягом тисячоліть у зонах лугових степів, де був сприятливий клімат (тепле літо, кількість опадів - 500-600 мм на рік) і оптимальні умови для розвитку багатої трав’яної рослинності. Найбільші в світі запаси чорноземів зосереджено на території України. Сьогодні, на жаль, запаси та якість цього неоціненного природного ресурсу в нашій державі значно зменшилися, що пояснюється варварською, непродуманою їх експлуатацією, ерозією, засоленням, відчуженням земель під кар’єри й промислові споруди тощо.
Дуже важливим компонентом ґрунту є гумус (перегній) - органічна речовина, що утворилася з решток відмерлих рослин під впливом діяльності мікроорганізмів, які переробляють їх, розкладають, збагачують вуглекислим газом, водою, аміаком та іншими речовинами. Ґрунтоутворення - важлива частина біологічного кругообігу речовин і енергії. Ґрунт забезпечує рослини калієм і вуглецем, азотом і фосфором тощо. Родючість ґрунту залежить від кількості цих речовин в гумусі, гумусу в ґрунті та від товщини шару ґрунту. Кращі чорноземи містять до 70-90% гумусу (в залежності від того, живий чи мертвий гумус). Втрати найбільш родючої частини грунту становлять щорічно в середньому 15 т з гектара, тобто безповоротно втрачається 0,45 т найголовнішого показника родючості грунту - гумусу.
Втрати земельних ресурсів відбуваються внаслідок прогресу різних видів руйнування і деградації ґрунтів: еродованість, інтенсивність мінералізації гумусу, переущільнення ріллі, підкислення та осолонцювання раніше нейтральних ґрунтів, а також ерозії, засолення, будівництва населених пунктів, доріг і промислових комплексів. Високий рівень розорюваності угідь, в тому числі на схилах, значне розширення посівів просапних культур та практично повне припинення виконання комплексу робіт по захисту ґрунтів, порушення системи обробітку ґрунту приводить до погіршення стану земель.
Охорона та забезпечення раціонального використання грунтів стає нині особливо актуальною проблемою, що назріла в суспільстві. Адже у нашій державі питанню грунтів не приділяється належної уваги. Реформування земельних відносин, розпочате у 1991 році, проводилось без врахування того, що сільськогосподарські землі - основний засіб виробництва, а грунти - непоновлювальний і незамінний їх основний компонент, стан якого необхідно контролювати та постійно охороняти. З цього випливає актуальність
даної теми.
На території України процеси ерозії особливо поширенні в перед гірських та гірських районах Карпат і Криму, а також у районах Лісостепу та Степу. Площа еродованих грунтів становить 10,8 млн. га, з них орних земель - 7,73 млн. га, природних кормових угідь - 1,99 млн. га.
Тема даного дослідження є актуальною, оскільки ступінь еродованості ґрунтів достатньо високий і надзвичайно необхідно вжити заходів щодо запобігання руйнації ґрунтового покриву.
Мета роботи:
1) Визначити ступінь еродованості ґрунтів Красноградського району;
2) Визначити методи боротьби з еродованими ділянками грунту та їх практичне застосування;
) Провести обґрунтований аналіз ґрунтів Красноградського району;
) Визначити місця еродованих ділянок;
) Провести практичну роботу з укріплення еродованих ділянок.
Методологічною основою даного дослідження послужили праці таких вітчизняних вчених: Булигіна С.Ю., Канаша О.П., Калініченка Н.П., Осипчука С.О., Рубіна С.С. та інших.
Робота може бути використана в шкільному курсі географії та біології під час вивчення особливостей природи та господарства свого краю, а також з метою активізації практичної природоохоронної роботи щодо запобігання розвитку ярів на території населених пунктів та пропаганди ідеї збереження довкілля серед учнівської молоді.
- Характеристика грунтів Красноградського району
- Основні види ерозії
- Еродованість грунтів Красноградського району
- Охорона ґрунтів Красноградщини
Цікаві статті з розділу
Основні способи утилізації та рекуперації відходів хімічної промисловості
Хімічні процеси і реактори, об'єднані
в хіміко-технологічні системи, складають основу виробництва в багатьох галузях
промисловості: нафтохімічній, металургії чорних і кольорових металів, цел ...
Розрахунок розсіювання в атмосфері шкідливих речовин, що містяться у викидах підприємств
У результаті антропогенної діяльності відбувається
забруднення атмосфери, що призводить до зміни хімічного складу атмосферного
повітря. Під забрудненням атмосфери розуміють рідкі й тверді ча ...
Поняття природних ресурсів
Природні ресурси - це природні компоненти та сили природи, що
використовуються або можуть бути використані як засоби виробництва та предмети
споживання для задоволення матеріальних і духовни ...