Комплексна методика проведення досліджень
Для досягнення однорідності забруднення всього ґрунту, необхідну концентрацію трефлану вносили в розчиненому вигляді в 200 мл дистильованої води.
Попередньо підготовлений ґрунт (з відповідною концентрацією ксенобіотика) переносили в пластикові посудини (циліндричні, з діаметром 15 см та 13 см заввишки, з дренажем (шари дрібного щебеню й піску) у кількості 1000 г в кожний.
Насіння рослин з однаковим ступенем проростання висаджували у відповідний горщик на глибину близько 1,0 см, одразу накриваючи дослідні посудини поліетиленовою плівкою з метою попередження висихання ґрунту та леткості гербіциду.
Програма досліджень включала визначення залишкових кількостей пестициду в ґрунті кожної посудини до і після експерименту, а також в органах вирощених рослин. Крім цього, було проведено визначення біометричних показників рослин вегетаційного досліду. Вологість у дослідних посудинах підтримували в межах 60% від повної вологоємності. Під час експерименту фіксували фізіологічні реакції рослин на різних етапах онтогенезу на вміст ксенобіотиків у ґрунті.
Методика визначення пероксидного окиснення ліпідів (ПОЛ)
Досліджували листки рослин кабачка (Cucurbita pepo L.), квасолі (Phaseolus vulgaris L.), соняшнику (Helianthus annuus L.), вирощені в умовах вегетаційного досліду при різних рівнях забруднення ґрунту гербіцидом трефлан.
Інтенсивність ПОЛ в листку рослин оцінювали за накопиченням в тканинах кінцевих продуктів окислення (малоновий диальдегід), визначали за кольоровою реакцією з тіобарбітуровою кислотою згідно з методиками [135, 54, 8, 20]. Вміст цих сполук у зразках розраховували на основі результатів спектрофотометрії (λ=533 нм - синій світлофільтр), враховуючи коефіцієнти молярної екстинції за формулою:
С=Е*Vзаг*1000мл / D*1000*0,2
Де С - концентрація малонового диальдегіда (МДА), ммоль/г сирої речовини;
Е - молярна екстинція;- загальний об’єм наважки з розчинником (6мл);
,2 г - наважка листків;- коефіцієнт екстинції=155мМ-1*ел-1 (R. Helth, Z. Parker, 1968)
Отже, С=Е*193,5 мМ/г сирої речовини.
Дослідження проведено в трикратній біологічній повторності. Результати представлені у вигляді середніх арифметичних з урахуванням стандартних похибок.
Цікаві статті з розділу
Аналіз впливу діяльності станції вулканізації і зміни масел Буран на повітряний басейн та медико-екологічну безпеку
Екологічний аудит - підприємницька діяльність екологічних аудиторів
по здійсненню перевірок господарської діяльності, що здійснює вплив на навколишнє
середовище, а також надання рекомендації ...
Агроекологічний моніторинг грунтів
Актуальність теми: Багато пізніше, вже в XX столітті, в науці виник термін моніторинг для визначення системи цілеспрямованих повторних спостережень за одним або більше елементами навколишнього природ ...
Фiтомелiорацiя мiських екосистем
Зелені насадження - невід'ємна
складова навколишнього природного середовища та, зокрема, міських екосистем. Вони
виконують важливі екологічні функції, до яких належать: очищення та збагаченн ...