Екологічна характеристика об'єкту
Аналізуючи багаторічні показники роботи ЗАТ "Житомирський м'ясокомбінат" та подібні підприємства м'ясопереробної промисловості професійні хвороби та їх зв'язок з екологічним станом НПС не виявлено.
Пожежна безпека на підприємстві
Додержання пожежної безпеки е невід'ємною частиною виробничої та іншої діяльності посадових осіб, робітників підприємства.
Виникнення пожеж в більшості випадків пов'язано з невірним встановленням або експлуатацією електроустаткування, технологічного обладнання, контрольно-вимірювальних приладів.
Пожежі можуть виникнути також через статистичне накопичення заряду, необережного поводження обслуговуючим персоналом з відкритим вогнем, проведення електро-газозварювальних робіт чи інших вогневих робіт з порушенням встановлених правил.
Небезпека виникнення пожеж при експлуатації несправного електроустаткування пояснюється присутністю згораємої ізоляції електричних мереж, машин, апаратів і джерела запалення, а також постійною присутністю кисню в повітрі. Джерелом запалення може бути коротке замкнення електропровідників в машинах і апаратах, перевантаження провідників струмом, іскри та електричні дуги, великі перехідні опори, вихрьові струми та ін.
Джерела запалення, які зустрічаються в виробничих умовах досить різноманітні по природі свого появлення і по природі запасу енергії. В деяких випадках причиною запалення можуть слугувати джерела тепла, необхідні для проведення технологічного процесу: вогневі печі, прилади опалення, розпечені поверхні, полум'я електро- і газозварювальних апаратів та ін.
В процесі технологічних операцій спостерігається електризація ниток, тканин, паперу та інших матеріалів в місцях тертя. Особливо небезпечними операціями вважаються процеси покриття тканин клеєм, які мають в собі вогненебезпечні розчинники.
Однією з характерних причин пожежі є порушення правил пожежної безпеки при вогневих роботах. При виконанні вогневих робіт пожежній безпеці надається багато уваги, встановлена сувора система дозволу цих робіт.
Відкритий вогонь, і до використовується при відігріванні водогінних труб паяльними лампами або іншими приладами з відкритим вогнем, завжди має під собою небезпеку виникнення пожежі, тому що при цьому може початися горіння теплоізоляції або інших конструкцій і матеріалів, які знаходяться поблизу. При невдалому запаленні сірника, його верхня частина може відлетіти ч.
і впасти на речі, підпаливши їх. Деякі види сірників запалюються при легкому терті навіть о прості речі або коли на них стануть ногою.
Тому ніколи не потрібно кидати не підпалений сірник, що буває коли сірник зламується.
Небезпечно палити в приміщеннях, де проводяться роботи і легкозаймистими рідинами і горючими матеріалами. Залишений тліючий недопалок на краю попільнички може стати причиною пожежі.
Заходами попередження пожеж від дії електричного струму е правильний вибір, монтаж і експлуатація електроустаткування, регулярне проведення планово-попереджувальних ремонтів, заміри опору ізоляції провідників, кабелів з метою заміни несправних частин.
Захист устаткування, обладнання і апаратів від небезпечних проявів статичного накопичення зарядів забезпечується:
- виконанням заземлення технологічного обладнання, комунікацій, ємкостей і транспортних засобів;
- іонізацією повітря і середовища у середині приміщення, технологічних апаратів.
Замерзлі водогінні груби і труби центрального опалення належить відігрівати гарячою водою або змоченим в гарячій воді ганчір'ям.
Для знаходження місць витікання газу, газопроводи належить прикривати мильною водою і витікання виявляється появою дрібних бульбашок.
Цікаві статті з розділу
Екологія водосховищ
Режим річкового стоку характеризується значною
нерівномірністю і знаходиться в різкому протиріччі з режимом його споживання
більшістю галузей народного господарства. З усіх можливих засобів ...
Еколого-ландшафтні особливості Кордівки (м. Чернігів)
Актуальність. Місто – це
антропогенна екосистема, що являє собою концентроване розміщення промислових і
побутових споруд, та населення, яке знаходиться на його території. На відміну
від сіл ...
Співвідношення особливостей накопичення важких металів в овочах та фруктах в умовах великого міста
У зв’язку з погіршенням в Україні екологічного стану навколишнього
середовища постало питання достеменного вивчення і об’єктивної оцінки стану
рослинної продукції. У Харкові розроблена і усп ...