Характеристика фауни
Щеврик лучний представлений на 7 із 11 обстежених біотопах. Найвища чисельність гніздових пар в цьому році відмічена на Плоскогірї -4 пари. На Північно-Щебенистому степу і на АЗС відмічено по 2 пари. На Придонецькому схилі, Присадибній ділянці, Пасовищі та на Східній гряді було враховано по 1 парі.
Щеврик польовий в минулому році на гніздуванні не зафіксований. Представлений на 5 біотопах десятьма гніздовими парами. В основному зосереджений на Плоскогір’ї - 5 пар. На АЗС відмічено 2 пари і по одній на Північно-щебенистому, Плакорному степу і Східній гряді.
До категорії «Дуже рідкісні» входять дрімлюга, очеретянка велика, вівсянка чорноголова,кам‘янка лиса, плиска біла, крутиголовка, горихвістка чорна, зяблик, ворона сіра, рибалочка голубий.
Дрімлюга, як і в минулому році представлений на двох біотопах. На Східній гряді 2 гніздові пари і 1 пара - на Плоскогір’ї.
Чисельність очеретянки великої порівняно з минулим роком зменшилась на 9 гніздових пар. Можливо такий різкий спад чисельності обумовлений посушливим літом. В поточному році під час обліків виявлено всього 3 пари в Долині р. Каратиш - 2 і 1 пара на Плоскогір’ї.
Чисельність вівсянки чорноголової порівняно з минулим роком зменшилась на 1 пару. В попередньому році, представлена на гніздуванні на двох біотопах, а в поточному на трьох. На Плоскогір’ї було відмічено 2 пари, на Східній гряді і в Долині р. Каратиш по 1 парі.
Чисельність кам‘янки лисої за останні два роки стабільна і знаходиться в межах 3 - 5 пар. Під час обліків відмічено 3 гніздові пари. Це на дві пари менше ніж в минулому році. Під час обліків відмічено 2 пари на Плоскогір’ї і 1 на Західній гряді.
Чисельність плиски білої за останні роки коливається від 1 до 6 пар. В поточному році представлена всього на одному біотопі. Три гніздові пари під час сезонних обліків виявлені на Абсолютно заповідній ділянці. Порівняно з минулим роком кількість гніздових пар зменшилась в двічі.
Крутиголовка представлена лише на одному біотопі. Порівняно з минулим роком чисельність даного виду знизилась від 6 пар до 1. Одна гніздова пара виявлена на Плакорному степу.
Горихвістка чорна як і попередній вид представлена на одному біотопі. Лише одна гніздова пара відмічена на Придонецькому схилі. В минулому році на гніздуванні спостерігалося дві пари.
Зяблик в попередні роки на гніздуванні в заповіднику не виявлений. В цьому році відмічений на 3 біотопах. На Плоскогір’ї - 2 пари і по 1 парі на Плакорному степу і Абсолютно заповідній ділянці.
Ворона сіра на гніздуванні в заповіднику, за останні роки, відмічена вперше. Представлена 1 парою на Східній гряді.
Рибалочка голубий в минулому році на гніздуванні був відмічений двома гніздовими парами. В поточному році під час сезонних обліків не виявлений.
Також для характеристики стану орнітофауни заповідника був проведений аналіз сезонних міграцій птахів в районі заповідникаи в 2010 році [16].
Для розподілу видів по групах чисельності мігрантів використані слідуючи терміни:
1. «Масовий» вид - вид з чисельністю мігрантів в 5001 особин і більше;
2. «Дуже багаточисельний»- 3001-5000;
. «Багаточисельні» - 1001-3000;
. «Звичайні»- 501-1000;
. «Небагаточисельні» - 101-500;
. «Малочисельні» - 51-100;
. «Рідкісні» - 11-50;
. «Дуже рідкісні» - 1-10.
Для порівняльної характеристики кількості мігрантів одного й того ж виду по роках введена наступна термінологічна шкала:
. «Не відрізняється, або мало відрізняється» - коли частка від розділу більшої кількості особин виду з порівнювального року на меншу кількість особин цього виду в другий рік знаходиться в межах - (1-1,09).
2. «Незначно» - збільшили, або зменшили свою кількість - (1,1: 1,5).
. «Помітно» - (1,6-2);
. «Значно» - (2,1-5);
. «Сильно» - (5,1-10);
. «Набагато» - ( 10,1-50);
. «Вражаюче» - (51-100);
. «Колосально» збільшили, або «Катастрофічно» зменшили (в 100 і більше раз).
Весняний переліт мігрантів в видовому відношенні (98 видів), порівняно з минулорічним (100 видів) суттєво не відрізнявся.
До категорії «масових» (5001 і більше) цієї весни відносимо 5 видів птахів: серпокрилець чорний, жайворонок польовий, шпаки звичайний та рожевий і грак.
Цікаві статті з розділу
Вплив двоокису сірки, двоокису азоту та неорганічного пилу на організм людини
Україна
є однією з найбільших за територією, чисельністю населення та економічним
потенціалом держав Європи. Станом на 2005 рік населення України становило 48
мільйонів осіб. На території У ...
Моніторинг забруднення підземних вод в районі розташування полігону твердих побутових відходів (полігону промислових відходів)
До найактуальніших проблем сьогодення, що торкаються кожного жителя планети й від яких залежить майбутнє людства, слід віднести проблеми екологічні. Викликані недалекоглядним, нерозумним, необґрунтова ...
Охорона навколишнього природного середовища й екологічна безпека
Охорона
навколишнього природного середовища - це сукупність заходів, спрямованих на
збереження, раціональне використання й відтворення природних ресурсів і
космічного простору в інтересах л ...