Екологічна оцінка впливу мисливської авіфауни на агроценози Центрального Придніпров`я
3 Ряд Голубоподібні (Columbioformes)
Птахи середніх розмірів. Біля основи дзьоба восковиця. Ногокороткі. Заселяють різні біотопи. Моногами. Нагніздні. Рослиноїдні [13]. В умовах регіону досліджень відмічено 4 види. Динаміка чисельності голубоподібних наведена на рисунку 3.8. Динаміка популяцій голубоподібних птахів за три роки в ТОВ МГ «Черкаське» наведена в додатку Б (рис. Б.5).
Рисунок 3.8 Динаміка чисельності голубоподібних за 2002-2011 роки на території Черкаської області
Голуб синяк
(Columba oenas). Поширені в лісах Європи, Західної і Південної Азії, у Південно-Західній Африці. Зимують у Південній Європі ( в Криму й Закавказзі), у середземноморських і південно-західних азіатських країнах. Живляться майже виключно насінням листяних порід; поїдають також різне зерно [3].
Прилітають в кінці лютого - на початку березня. Гніздяться в старих ділянках листяних і мішаних лісів, де є багато дуплистих дерев. Яйця (2 чисто білого кольору) відкладають в дуплі, де майже немає ніякої підстилки, крім порохняви. Повна кладка - на початку або в середині квітня. Насиджують обидва птахи, 17 - 19 днів. Пташенята залишаються в гнізді близько місяця. У кінці травня буває друга кладка, так що пташенят у гнізді можна знаходити і в серпні. Відлітають на зимівлю у вересні - жовтні. Мисливські птахи, але великого значення не мають.
Припутень
(Columba palumbus). Великі голуби. Маса до 500 г і більше. У дорослих птахів верхня частина тіла сіра або темно-сіра. Тіло з боків і шия зверху із зеленим і пурпурово-металічним блиском. На шиї з боків і на крилах є великі яскраві білі плями. Воло і груди з рожевуватим відтінком, на хвості темна передверхівкова смуга. Дзьоб червоний, з жовтим кінчиком. Молоді птахи буруваті, без блиску і білих плям на шиї [3].
Поширені в лісах Європи, Північної Африки, Західного Сибіру і Середньої Азії. Зимують у Південній Європі, Закавказзі, Західній Азії [3, 13]. Улюблені місця перебування - ділянки старого листяного або мішаного лісу, рідше густі хвойні ліси. Іноді гніздяться в старих парках. Живляться насінням деревних порід, зерном і насінням культурних рослин.
Прилітають на Україну в кінці березня - на початку квітня. Гніздо роблять на деревах і кущах, іноді зовсім низько від землі. Це споруди з гілочок, які просвічуються наскрізь, так що знизу видно яйця або пташенят. Повна кладка з 2 білих блискучих яєць, у квітні - травні. У деяких пар буває у липні друга кладка. Насиджують обидва птахи, 17 - 18 днів. Пташенята залишаються в гнізді близько трьох тижнів.
Відлітають на зимівлю в жовтні - листопаді. Іноді поодинокі птахи зимують на півдні України. В теплий період року на території регіону поширений скрізь і досить успішно освоює антропогенне середовище. Ареал виду з поступово розширюється.
Горлиця звичайна
(Streptopelia turtur). Невеликі голуби, зі струнким, видовженим тілом і маленькою головою. Маса до 150-160 г. Дорослі птахи бурувато-сірі, строкаті. Голова зверху, надхвістя, верхні покривні пера хвоста і тіло з боків сірі. На шиї з боків плями з чорних пер, з голубуватими кінчиками. Передня частина спини бура, задня частина, плечові та верхні покривні пера крила з чорно-бурими стрижнями і вохристими облямівками. Шия спереду, воло й груди сизо-рожеві, черево та підхвістя білі. Молоді птахи буруваті, рябого пір'я на шиї з боків не мають [3, 13].
Цікаві статті з розділу
Біологічні основи інтродукції видів рододендрон в Житомирському Поліссі
Дипломний проект Мельника В.В. "Біологічні основи інтродукції
видів рододендрон в Житомирському Поліссі." Розроблені пропозиції щодо
збереження та охорони рідкісних видів рослин Жи ...
Вміст важких металів у деяких промислових рибах верхів'я Кременчуцького водосховища
Серед забруднюючих речовин на одне з перших місць останній
час вийшли важкі метали. Це зумовлено екстенсивним розвитком промислового
виробництва, хімізацією сільського господарства, які вист ...
Екологія міських систем
Що являє собою місто? Передусім,
місто уже на початку свого існування являло собою факт концентрації населення
знарядь виробництва, капіталу, тоді як для села характерним і донині є
протиле ...