Екологічна оцінка впливу мисливської авіфауни на агроценози Центрального Придніпров`я
Гнізда - споруди із сухих гілок, стебел чагарника тощо на деревах (по кілька гнізд на одному дереві) або просто на піску, дрібних острівцях. Відкладають яйця в травні. Кладка з 4 - 5 блакитних яєць, з міцною і товстою шкаралупою. Насиджують обидва птахи. Тривалість насиджування - 28 днів. Пташенята вилуплюються голі й сліпі. Пізніше вони вкриваються чорно-бурим пухом, а в кінці гніздового періоду одягають перше «доросле» вбрання. На місцях гніздування бувають близько 6 - 7 місяців (з березня до жовтня - листопада).
Поїдаючи велику кількість риби, в тому числі й промислової, завдають місцями відчутної шкоди рибному господарству. Поблизу риборозплідників і в місцях промислового рибальства кількість цих птахів слід регулювати. М'ясо бакланів має низькі смакові якості. В умова регіону відзначений на Дніпровських островах, а також на островах Канівського природного заповідника в досить великій кількості, де завдає великої шкоди заплавним островам.
.5 Ряд Журавлеподібні (Gruiformes)
Лиска
(Fulica atra). Великі птахи, завбільшки з крижня. Маса до 1200 г. У дорослих птахів голова і шия чорні. Верх тіла чорний, із сірим відтінком. Низ тіла темно-сірий. Низ хвоста чорний. На лобі біла шкіряна бляшка. Молоді птахи зверху бурі, знизу - сірі. На горлі, грудях і середині черева пера мають білуваті облямівки [3, 13].
Поширені в помірній і південній смугах Європи і Азії, у Північній Африці, Австралії і Тасманії. Зимують на півдні Європи, в тому числі і на півдні України, у дельтах великих річок і на морському узбережжі, недалеко від берегів, у Північній Африці та Південній Азії [3, 10, 13]. На Україні гніздяться майже всюди, де є великі прісноводні водойми, зарослі водяною рослинністю. Найбільша кількість лисок буває в плавнях великих річок, на великих озерах і водосховищах [3, 13].
У природі їх легко визначити за великим розміром і характерним темним забарвленням. Тримаються завжди групками, по кілька особин, а під час перельотів зграями. Добре плавають і пірнають, можуть довго лишатися під водою, особливо в разі небезпеки. Живляться зеленими частинами і насінням різних водяних рослин, комахами та іншими безхребетними.
На південь України прилітають рано: на початку березня, на північ - у кінці березня. (Частина птахів зимує на Чорному морі). Гніздяться на зарослих ставках, озерах, у заплавах річок - там, де є зарості очерету і інших водяних рослин. Гнізда роблять на заломах очерету, на купині або плавучі - із стебел і листя рослин. Повна кладка - в травні. Яєць багато - до 15 штук білувато-сіруватого кольору, з темними плямами. Насиджують обидва птахи, 21 - 24 дні. У кінці липня - в серпні лиски збираються у великі зграї і тримаються на великих водоймах. Осінній відліт з вересня до початку листопада. Являються цінною дичиною. В умовах регіону - вид досить чисельний, регулярно відмічався на території Липівського орнітологічного заказника [5]. Нами не однократно відмічена на Тясмині (в Смілянському районі). Динаміка чисельності лиски в Черкаській області наведена на рис.3.9. Динаміка популяцій лиски за три роки в ТОВ МГ «Черкаське» наведена в додатку Б (рис. Б.6).
Рисунок 3.9. Динаміка чисельності лиски за 2002-2011 роки на території Черкаської області
Цікаві статті з розділу
Еколого-біологічні дослідження місцевості
Найважливішим засобом екологічної освіти є організація різноманітних
видів діяльності школярів безпосередньо в природному середовищі, в світі
природи. Дане положення вимагає створення «учбов ...
Поняття Консорції в сучасній синекології та її значення у структуруванні біоценозів
Актуальність. Біоценоз це свого роду сукупність різних живих
організмів, які заселяють певну ділянку простору та характеризуються певними
стосунками між собою та пристосованістю до середовищ ...
Рослинність України та вплив на неї антропогенної радіонуклідної аномалії
Розвиток атомної промисловості, випробування
ядерної зброї, аварії на атомних реакторах різного походження призводять до
локальних підвищень рівня діючих радіаційних доз і до глобального збі ...