Екологічна оцінка впливу мисливської авіфауни на агроценози Центрального Придніпров`я
У природі виділяються характерним виглядом, забарвленням і голосом (ґелґотіння), що дуже подібний до крику свійської гуски. Під час перельотів утворюють у повітрі характерні трикутники або шеренги.
Живляться майже виключно рослинною їжею - зеленими частинами, корінцями, плодами і насінням рослин, що ростуть біля води, але можуть годуватися і на культурних полях. На місцях гніздування, на півдні України, з'являються рано, на початку березня. Гнізда на купинах або на землі, серед очеретяних або комишевих заростей, побудовані із стебел рослин, паличок, корінців. Іноді вони бувають досить великих розмірів. Гніздо будує самка. Вона ж насиджує яйця, 27 - 28 днів. Повна кладка з 4 - 6 жовтувато-білих яєць. Пташенята піднімаються на крило в кінці липня. Сірі гуси - цінні мисливські птахи, полювання на яких в Україні суворо обмежено законодавством. Динаміка популяції по гусям в ТОВ МГ «Черкаське» наведена в додатку Б (рис. Б. 4). Під час весняного і осіннього перельотів на території регіону можна спостерігати велику гуску (Anser albifrons (Scop.)). В осінній період з 2007 по 2008 рр. вид був відмічений на території Липівського орнітологічного заказника [5]. На території Уманського Національного дендрологічного парку «Софіївка» спостерігали пару птахів гуски білої (Chencaer ulescens) майже в спільному угрупуванні з гускою сірою і крижнями в період з 15 по 18.06.2010 р. (рис 3.4).
Крижень
(Anas platyrhynchos). Маса самців до 1750, рідко до 2000 г. Самки трохи менші. Добре виявлений статевий диморфізм. У самців у весняному оперенні голова і передня частина шиї зелена, з металічним блиском. Задня частина шиї і спина бурі, з поперечною сірою смугастістю. Поперек, надхвістя і підхвістя чорні. На шиї біле кільце. Воло і груди темно-каштанові, низ тіла і боки сірі, «дзеркальце» на крилі фіолетове, облямоване чорними і білими перами. Дзьоб зеленуватий, ноги жовті або червоні. Самки і самці у літньому оперенні і молоді птахи - зверху бурі, плямисті, знизу глинясто-руді. Дзьоб і ноги жовті [3, 10, 13].
Поширені майже по всій Європі, крім Крайньої Півночі, в помірній смузі Азії, у Північній Америці, Північній Африці. Зимують у південних районах. В Україні гніздяться по всій території, крім гірських районів Криму і Карпат. Оселяються по берегах прісноводних зарослих водойм [3, 13]. В умовах регіону досліджень є звичайним видом, що відноситься водоплавної дичини. Розмірами, характерним польотом і хриплим, гучним кряканням добре відрізняються від інших видів річкових качок. Живляться залежно від сезону і характеру водойми і рослинною, і тваринною їжею. Поїдають насіння і вегетативні частини водяних рослин, охоче літають на поля, де їдять зерно. На воді ловлять дрібних безхребетних водяних тварин, зрідка дрібну рибу і земноводних. На місцях гніздування з'являються рано, в перших числах березня. Гнізда роблять на берегах водойм у заростях трави, осоки, очерету, іноді в дуплах дерев, у старих сорочиних гніздах, навіть у різних будівлях. Охоче займають штучні гніздівлі різної будови. Гніздо вимощують м'якими стеблами, мохом, листям і власним пухом. Повна кладка з 8 - 9 світло-зелених яєць, на початку квітня і пізніше, до середини травня. Насиджує яйця самка, 26-28 днів. Пташенята піднімаються на крило у віці близько двох місяців (див рис.3.5). Відлітають крижні пізно, в жовтні листопаді, деякі залишаються зимувати на незамерзаючих водоймах, поблизу електростанцій тощо. Цінні мисливські птахи. В умовах регіону промислове значення окрім крижня також мають: широконіска (Anas clipeata), чирянка велика (A. querquedula), чирянка мала (A. crecca). Динаміка чисельності качок наведена на рис.3.6. Динаміка популяцій по качках за тири роки в ТОВ МГ «Черкаське» наведена в додатку Б (рис. Б.3).
Цікаві статті з розділу
Актуальні проблеми у сфері екологічної безпеки
Екологія сьогодні набуває значення наукової основи організації раціонального
природокористування. Нині вона визначається як вчення про взаємодію живих
організмів з навколишнім середовищем (д ...
Генетично модифіковані організми – міфи та реалії
Населення нашої планети, що стрімко збільшується, спонукало
учених і виробників не тільки інтенсифікувати вирощування сільськогосподарських
культур і худоби, але і почати пошук принципово но ...
Співвідношення особливостей накопичення важких металів в овочах та фруктах в умовах великого міста
У зв’язку з погіршенням в Україні екологічного стану навколишнього
середовища постало питання достеменного вивчення і об’єктивної оцінки стану
рослинної продукції. У Харкові розроблена і усп ...