Хімічний склад річкових вод
Важливе значення для якості води має вміст іонів амонію (NH) та нітрит-іону (NO
). Іон амонію з'являється у воді внаслідок розчинення у ній аміаку - продукту розкладу органічних азотовмісних речовин. Концентрація NH
в незабруднених поверхневих водах складає, як правило, соті долі мгN/л і підвищується до 0,5 мгN/л.
Присутність у поверхневих водах іонів амонію зв'язана як із природними процесами, так і з антропогенним впливом. До природних процесів відноситься біохімічна деградація білкових речовин, що найбільше характерно для періоду відмирання фітопланктону. Значна кількість амонію може надходити з поверхневим стоком і атмосферними опадами. Високі концентрації амонію характерні для побутових стічних вод і промстоків підприємств харчової, хімічної, лісохімічної промисловості [18, 93].
Іон NH нестійкий, він швидко окислюється до нітритів і нітратів. Підвищений вміст амонію свідчить про анаеробні умови формування хімічного складу води і про її незадовільну якість. Підвищення концентрації NH
часто спостерігається у водних об'єктах у місцях скиду стічних вод.
Присутність нітритних іонів (NO) у незабруднених природних водах зв'язана з процесами мінералізації органічних речовин, нітрифікації і денітрифікації. Підвищений вміст нітритних іонів свідчить про посилене розкладання органічних речовин, що зв'язано з органічним забрудненням, тобто є важливим санітарним показником.
Концентрація NO у воді в природних умовах дуже незначна (тисячні долі мгN/л). Підвищена концентрація нітритів свідчить про інтенсивний розклад органічних речовин і затримку окислення NO
до NO
, що чітко свідчить про забруднення водойми.
Фосфор є одним із найважливіших біогенних елементів, регулятором продуктивності водойм. Сполуки фосфору надходять у води в результаті процесів життєдіяльності і розкладу водних організмів, вивітрювання і розчинення порід і мінералів (апатити і фосфорити), а також в результаті господарської діяльності людини. Забрудненню поверхневих вод фосфором сприяє надходження комунальних стічних вод, що містять поліфосфати як компоненти миючих засобів, фотореагенти та пом'якшувачі води. Важливим фактором є змив фосфорних добрив з сільськогосподарських угідь.
Оцінка вмісту фосфору у природних водах має велике значення для визначення існуючої та потенційної продуктивності водойм. Зростання біопродуктивності водойм через надходження фосфору веде до їх євтрофікації та різкого погіршення якості води.
Важкі метали Важкі метали (As, Cd, Сr, Co, Fe, Рb, Мn, Hg, Ni, Se, Ag, Zn) відносяться до групи мікроелементів, враховуючи їх низькі концентрації у природних водах (мікрограмовий діапазон концентрацій). У природних водах важкі метали зустрічаються у вигляді завислих речовин, колоїдів, у формі комплексів, утворених з гуміновими та іншими органічними кислотами.
Свинець належить до малопоширених елементів. Значне підвищення вмісту свинцю в навколишньому середовищі, в тому числі у поверхневих водах, зумовлене його широким застосуванням у промисловості. Найбільшим джерелом забруднення поверхневих вод сполуками свинцю є спалення вугілля і застосування тетраетил свинцю у моторному паливі, а також стічні води.
Для живих організмів свинець є одним із сильних токсикантів. Неорганічні сполуки свинцю (Рb2+) порушують обмін речовин і виступають інгібіторами ферментів. Тривале споживання води навіть із низьким вмістом металу - одна з причин гострих і хронічних захворювань.
Ртуть потрапляє в організми риб та інших водних істот у формі метилртуті. Якщо людина вживає рибу з певним вмістом ртуті, то 90% її акумулюється людським організмом і не виводиться з нього.
Цікаві статті з розділу
Оцінка стану міської системи м. Рівного
Що являє
собою місто? Передусім, місто уже на початку свого існування являло собою факт
концентрації населення, знарядь виробництва, капіталу, тоді як для села
характерним і донині є протил ...
Вплив діяльності ЗАТ Житомирський м’ясокомбінат на атмосферне середовище
Повітря,
вода, сонячна енергія, якісна їжа - це все першонеобхідні компоненти
нормального існування людини на нашій планеті. Без їжі людина може
прожити" місяць, без води - тиждень, а ...
Очищення води за допомогою озонування
Прогрес людства, розвиток культури і саме життя знаходяться в прямій
залежності від запасів, збереження і використання води.
Загальні запаси води на земній кулі за оцінкою М.І. Львовича ск ...