Хімічний склад річкових вод
Водноекологічні аспекти використання пестицидів потребують тривалого і детального дослідження. Відомо, що сьогодні застосовується понад 300 пестицидів. Контролювати таку кількість речовин у воді не здатна жодна з країн світу. Для більшості з цих речовин не існує токсикологічно обгрунтованих ГДК.
Значну небезпеку для поверхневих та ґрунтових вод становлять пестициди, які вносяться в кількостях від 1 до 10 кг/га, добре розчиняються у воді (>10-50 мг/л) і дуже повільно розкладаються. До таких пестицидів належать триазинові деривати (атразин, симазин, тербутилазин), феноксикарбонові кислоти та їх похідні (бентазон, бромазил, гексазинон).
В останні роки у воді річок, озер та водосховищ знаходять багато різноманітних пестицидів, які попали у воду внаслідок їх застосування у сільському та лісовому господарстві. їх можна розділити на дві групи:
а) такі, що мають високу імовірність виявлення у пробах води (атразин, симазин, тербутилазин, хлортолурон, діурон, ізопротурон);
б) такі, що імовірне виявлення лише в окремих пробах (бентазон, 2,40, мекопроп, метазахлор, метрібузин).
Таким чином, в річці відбувається постійна зміна як загальної концентрації розчинених речовин, так і співвідношення між окремими з них. Також з течією відбувається переміщення розчинених у воді мінеральних та органічних речовин, нерідко разом з гідробіонтами. Уся ця рідка, тверда, розчинена і біологічна маса безперервно зміщується по руслу, аж до гирла річки, іноді на цьому шляху частина транспортованих речовин залишається у заплаві, переходить у підземні водоносні горизонти і рухається по них, або виділяється при випаровуванні в атмосферу.
1.3 Джерела та шляхи надходження забруднюючих речовин до малих річок
Відомий американський еколог Рамад у своїй книзі "Основи прикладної екології", характеризуючи забруднення, вказує на те, що забрудненням є небажані для людини зміни в оточуючому середовищі, які виникають під впливом людської діяльності і прямо, або опосередковано міняють розподіл енергії, що надходить до екосистеми. Це в свою чергу змінює фізико-хімічні властивості оточуючого середовища, а через це і умови, в яких існують живі організми. Аналізуючи цю думку стосовно забруднення малих річок, попробуємо розібратись не тільки в термінах, що характеризують забруднення, а і з джерелами та механізмами цього процесу.
Забруднення гідросфери має дві складові. Одна є наслідком нераціонального, екстенсивного, нерідко без чітко визначеної потреби надмірного використання природних ресурсів людиною. А інша формується безпосередньо у водоймах на основі системи природних процесів, пов'язаних з синтезом та розпадом органічної речовини. Тому забруднення річок поділяють відповідно на антропогенне та біологічне.
В основі біологічного забруднення річок лежить природне збільшення біомаси гідробіонтів, переважно вищих водних рослин, з наступним їх відмиранням та розпадом. Також біологічним забрудненням є органічні речовини, що утворюються в лісах, на полях та луках і тим чи іншим чином потрапляють до річок. Тому розрізняють органічну речовину автохтонного походження і алохтонного. Органічна речовина автохтонного походження - це та, яка утворюється у самій річці, алохтонного походження - та органічна речовина, що надходить до річки з площі її водозбору, у т.ч. і антропогенного походження.
Використання площі водозбору малих річок проходить з різною інтенсивністю, є різнонаправленим, в основі його людська діяльність, яка в абсолютній більшості дає деяку кількість побічних, непотрібних людині продуктів. Останні і складають основу всіх забруднень, що формує людство. Забруднення річок, які виникають в результаті людської діяльності, дістали назву антропогенних. Таким чином, антропогенні забруднення малих річок тісно пов'язані з господарською діяльністю людини.
Не усі стічні води з огляду на їх різний хімічний склад можуть суттєво змінити якість води в річці. Разом з тим малі річки в найбільшій мірі зазнають впливу навіть незначних концентрацій забруднювача, що поступає із стічними водами. Це обумовлено тим, що стік малих річок в цілому незначний, їх самоочисні можливості невеликі, а сумарне забруднення, яке поступає з водозбору, співвимірне, а нерідко і значно перевищує трансформуючу здатність водної екосистеми.
Цікаві статті з розділу
Вплив антропогенного фактора на життєдіяльність водних організмів
З настанням глобальної екологічної кризи людство змушене
вирішувати нові проблеми, що стосуються гармонізації відносин людини з
природою, сталого та безпечного збалансованого соціально-еконо ...
Аналіз виробничих відходів підприємств Луганської області
Все те, що проводиться, здобувається і споживається, рано чи пізно
перетворюється на відходи. Відходи, що все утворюються, ділять на відходи
виробництва і споживання, які можуть знаходитися ...
Роль лісу в екологічній стабілізації ландшафтів
Біорізноманітність
України є її національним багатством. Особливості географічного положення
України рельєф, клімат та історичний розвиток зумовили формування на її
території багатої рослин ...