Хімічний склад річкових вод
Хлорид-іон () надходить у природні води шляхом розчинення хлорвмісних мінералів (содаліт, хлорапатит та ін.) та соленосних відкладів (галіт). Значна кількість
переноситься атмосферним шляхом із морів та океанів у континентальні води. Останнім часом у надходженні
зросла роль промислових і комунально-побутових стічних вод.
Підвищений вміст у воді знижує її смакові якості і робить її непридатною для водопостачання, зрошення сільськогосподарських угідь. Допускається вміст хлоридів у воді до 300 мг/л.
Сульфат-іон () надходить у природні води завдяки процесів розчинення сірковмісних мінералів (гіпс), а також шляхом окислення сірки та сульфідів. Значні кількості
надходять у річкові води в процесі відмирання живих рослинних і тваринних організмів та зі стічними водами.
Підвищений вміст сульфатів погіршує смакові якості води, здійснює вплив на шлунково-кишковий тракт. Сульфати погано всмоктуються у кишечнику. При концентраціях 100 мг/л і більше у тварин відбуваються порушення секреторної діяльності шлунку, процесів всмоктування і перетравлювання їжі. Вміст у водах для питного споживання обмежується величиною 500 мг/л, а для рибогосподарського використання - 100 мг/л.
Іон кальцію (Са2+) Первинним джерелом надходження його у поверхневі води є мінерали з вмістом кальцію (всього понад 700 мінералів). Найчастіше кальцій зустрічається у формі карбонату - у кальциті, мармурі, вапняку, доломітах, мергелі, крейді, а також у формі сульфату - у гіпсі та ангідриді.
Великі кількості кальцію надходять зі стічними водами силікатних, металургійних, скловарних та хімічних підприємств, а також з сільськогосподарських угідь, особливо при застосуванні мінеральних добрив, що містять кальцій. У річкових водах концентрація Са2+ рідко перевищує 1000 мг/л, але звичайно вона набагато нижча. Гранично допустима концентрація Са2+ становить 180 мг/л [18, 87].
Іон магнію (Mg2+) надходить у поверхневі води за рахунок процесів хімічного вивітрювання і розчинення доломітів, мергелів та інших мінералів зі стічними водами металургійних, силікатних, текстильних та інших виробництв.
Іонна форма магнію переважає у маломінералізованих водах, у більш мінералізованих він міститься у вигляді нейтральних (MgSO) або заряджених (MgHCО
) іонних пар чи у вигляді комплексів з органічними речовинами. Гранично допустима концентрація Mg2+ складає 40 мг/л.
Сумарний вміст іонів кальцію та магнію у воді формує її загальну жорсткість. Жорсткість води - один з важливих критеріїв, який визначає придатність води для пиття та інших видів водокористування. Вода з жорсткістю до 4 ммоль/л характеризується як м'яка, від 4 до 8 ммоль/л - середньої жорсткості, від 8 до 12 ммоль/л - жорстка, більше 12 ммоль/л -дуже жорстка. У жорсткій воді погано милиться мило, її використання у парових котлах, у теплопроводах призводить до відкладення солей у трубах, їх закупорювання і навіть до вибухів парових установок.
У той же час м'які води (з низькою жорсткістю) через малий вміст карбонатів мають низьке значення рН і можуть через це негативно впливати на металічні труби, розчиняти метал. Особливо розчинний за таких умов (м'яка вода) свинець, тому у місцевостях з низькою жорсткістю це може призвести до отруєння свинцем.
Натрій-іон () та калій-іон (
). Первинним джерелом надходження Na+ та К+ у поверхневі води є вивержені та осадові породи, а також хлористі, сірчанокислі та вуглекислі солі. Крім того, вони надходять зі стічними водами з сільськогосподарських угідь, зі зрошуваних полів. Концентрація Na+ коливається в річкових водах від 0,6 до 300 мг/л.
Цікаві статті з розділу
Оцінка впливу проектів на навколишнє середовище
Сучасна практика реалізації проектів визнала, що дешевше
доповнити планування проекту аналізом довкілля, ніж ігнорувати цей момент і
розраховуватися за екологічні помилки у майбутньому. Біль ...
Моніторинг забруднення ґрунтів території
Актуальність теми. Моніторинг земель - це система спостережень за станом земель, на підставі яких розробляють рекомендації щодо запобігання негативним явищам і усунення їх, здійснення контролю за вико ...
Екологічний моніторинг
Існування людського суспільства незмінно пов’язане з використанням довкілля як середовища проживання та створення засобів життєзабезпечення - продуктів харчування, сировини й матеріалів для побу ...