Хімічний склад річкових вод
Хімічна формула води загальновідома - . Але у природі вода у чистому вигляді не існує, а представлена як складний розчин. Тільки свіжо конденсована роса може бути наближена до хімічно чистої води. Але вже через кілька хвилин в ній починають розчинятися речовини. І роса, що випала на рослини, швидко стає розчином органічних і мінеральних речовин, властивих даній місцевості і цьому біоценозу.
Вода є ідеальним розчинником. Вона розчиняє велику кількість природних речовин. Тому чиста дощова вода, проникаючи у ґрунти чи стікаючи по поверхні, розчиняє безліч речовин. Таким чином, до річок дощова вода, що збирається з поверхні водозбору, потрапляє у вигляді розчину речовин, які вона забрала з тих територій, де пробігав струмок. От і виявляється, що дуже важливо, якою саме територією біжить до річки струмок. В залежності від стану водозбірної площі буде безпосередньо залежати вміст поверхневого стоку, що надходить до річок. І вода, яка проникла у грунт, теж розчиняє більшість речовин, що зустрілись на її шляху. І ці речовини теж ймовірно потрапляють до річок з джерельною водою. Не тільки до річок, а й до криниць. Тобто існує тісний зв'язок між річкою і її водозбірною площею. Так от, у джерельній воді завжди міститься більшість хімічних речовин, властивих даному ландшафту, а також доданих людською діяльністю домішок. Говорячи про природну воду річок, дослідники мають на увазі цей природний багатокомпонентний розчин і його хімічний склад.
Хімічний склад річкової води має вирішальне значення для формування та підтримання водних біоценозів. Але вимоги водокористувачів щодо хімічного складу води не співпадають з можливостями гідробіоценозів підтримувати певну якість води як середовища їх існування. Саме тому відповідні водокористувачі здійснюють очищення поверхневих вод, але нерідко повертають до річок розчин, який далеко не завжди сприяє нормальному функціонуванню гідробіоценозів. Все це створює певний конфлікт - впливає на споживчі параметри якості води: робить їх непридатними для вживання, приготування їжі, приймання ванн, поливу рослин, використання у промислових технологіях, енергетиці, для нормального функціонування водних екосистем тощо. Тому доцільно розглянути основні групи хімічних речовин, що зустрічаються сьогодні у природних, зокрема річкових, водах.
У воді річок знаходяться в розчиненому стані різні мінеральні сполуки - кислоти, поташі (луги), солі. Молекули більшості з цих речовин розпадаються, або дисоціюють на іони. Позитивно заряджені іони називаються катіонами, а іони, що несуть від'ємний заряд - аніонами. Сама вода також розпадається на іони: водневий (Н+) та гідроксильний (ОН-). Від співвідношення водневих і гідроксильних іонів (водневий показник - рН) у воді залежить стан і активність дуже багатьох хімічних речовин і спрямованість багатьох процесів у водоймі.
У воді річок також зустрічається величезна кількість різних органічних речовин як природного - автохтонного і алохтонного походження, що синтезуються в самій водоймі і за її межами, так і штучного походження, що синтезуються в різних, створених людиною умовах - від залишків спалювання сміття у звичайних вогнищах до речовин, що є результатом органічного синтезу в найскладніших установках [18, 85].
Усі розчинені у воді речовини класифікуються. Зокрема за вмістом у воді речовини діляться на макроелементи та мікроелементи. До макроелементів належать речовини з концентраціями понад 1 мг/л. Мікроелементи відповідно містяться у воді в концентраціях нижчих 1 мг/л.
Природні води також класифікуються за іонним складом, за переважанням того чи іншого основного катіону: кальцію, магнію, або суми натрію та калію, за співвідношенням між основними групами іонів.
Потрібно сказати, що хімічний склад поверхневих вод протягом року змінюється настільки сильно, що вони можуть переходити з одного класу до іншого.
Згідно кліматичних та ґрунтових факторів води річок України з півночі на південний схід мають загальну тенденцію до підвищення мінералізації. Одночасно відбувається зміна вод гідрокарбонатного класу на сульфатний чи хлоридний.
Цікаві статті з розділу
Квартира як біогеоценоз
Біогеоценози - елементарні одиниці
біосфери. Масштаби біогеоценозів в природі надзвичайно різні. Неоднакова також
ступінь замкнутості підтримуваних в них кругообігів речовини, тобто
багатор ...
Оцінка забруднення та визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів
З давніх-давен людина поклонялася землі, а точніше – ґрунту.
Йому присвячували легенди і билини, його оспівували у поемах і піснях. Вона
наділяла його генетичною властивістю живого – родючіс ...
Рослинність України та вплив на неї антропогенної радіонуклідної аномалії
Розвиток атомної промисловості, випробування
ядерної зброї, аварії на атомних реакторах різного походження призводять до
локальних підвищень рівня діючих радіаційних доз і до глобального збі ...