Зародження основ екологічного права України
У Росії заслуга у формуванні основних положень екології та екологічного світогляду належить знаменитому російському зоолога, проф. Московського університету Карлу Францевичу Рулье (1814 - 1858), який одночасно з Олександром Гумбольдтом вказував на існуюче в природі єдність середовища і організмів і їх еволюційний розвиток. Він стверджував, що природа вічна; всі її явища взаємопов'язані і складають єдине ціле. У природі все утворюється шляхом повільних безперестанних змін. Ще до виходу в світ праці Е. Геккеля він сформулював основний принцип взаємовідносин організму і середовища, названий їм «Законом подвійності життєвих начал». Їм же позначені проблеми мінливості, адаптації, міграцій та впливу людини на природу. К. Рулье у своїх лекціях і друкованих працях обговорював взаємодія організмів із середовищем з позицій, близьких дарвінівський.
Вони були провісниками еволюційної ідеї та цілісного сприйняття природних комплексів, що складаються з живих і неживих компонентів. Великий внесок у розвиток екологічних уявлень в цей період внесли російські натуралісти А.Т. Болотов (1738 - 1833), І.І. Лепехін (1740 - 1802), П.С. Паллас (1741 - 1811).
У другій половині ХIXв. завдяки численним експедиційним дослідженням флори і фауни (роботи А. Гумбольдта, А. Уоллеса, Ф Склеттера) у вигляді окремої науки почала оформлюватися біогеографія, пізніше стала однією з основ сучасної екології. У Росії її розвиток пов'язаний з працями К.М. Бера, Н.А. Северцева та ін
Цікаві статті з розділу
Органічна речовина ґрунтів екосистем басейну Верхнього Дністра
Актуальність
теми. Знеліснення є однією із найбільших екологічних проблем, що постали перед
людством в кінці ХХ - на початку ХХІ століття. Вона носить комплексний характер
і пов’язана із по ...
Вплив діяльності ЗАТ Житомирський м’ясокомбінат на атмосферне середовище
Повітря,
вода, сонячна енергія, якісна їжа - це все першонеобхідні компоненти
нормального існування людини на нашій планеті. Без їжі людина може
прожити" місяць, без води - тиждень, а ...
Еколого-біологічні дослідження місцевості
Найважливішим засобом екологічної освіти є організація різноманітних
видів діяльності школярів безпосередньо в природному середовищі, в світі
природи. Дане положення вимагає створення «учбов ...