Зародження основ екологічного права України
Для античного періоду характерно описову напрям у науці, засноване на емпіричних знаннях про природу. У цей же час людина була виділена з природи і поставлена в центр світобудови. Обожнення природи змінилося антропоцентризмом - людина стала мірою всіх речей.
У середні століття науки про природу розвивалися повільно в силу релігійного догматизму і схоластики. Наукові досягнення античного світу відокремлені від нової історії тисячоліттям біблійних догм, сковували розвиток природознавства.
Слід згадати, проте, про легендарного лікаря Авіценні (980 - 1037), який народився і жив у Середній Азії. Світову популярність має його книга «Канон лікарської науки», в якій є розділи про вплив на організм людини навколишнього повітря, місця проживання та пір року.
Іншим видатним ученим цього часу був німецький хімік і лікар Т. Парацельс (1493 - 1541), ідеї якого про дозованому вплив природних чинників були розвинені в Х столітті в роботах Ю. Лібіха і В. Шелфорда.
Більша частина знань, накопичених, в основному, греки, була втрачена у зв'язку з руйнуванням знаменитої Олександрійської бібліотеки Ю. Цезарем у 48 р. до н.е. Остаточно її спалили араби в 642 р. н.е.
Другий період, що почався в епоху Відродження, в часи великих географічних відкриттів, поклав початок сучасному природознавству.
Колонізація нових країн у ХV-ХVIвв. послужила поштовхом до розвитку наук про природу. Цей період характеризується описом відкритих земель, їх рослинного і тваринного світу. Багато уваги приділялося впливу погодно-кліматичних та інших факторів на організми. Стан речей змінилося з настанням епохи Відродження, про наближення якої сповістили праці таких видатних середньовічних вчених, як Альберт Великий і Роджер Бекон.
Перу німецького філософа і теолога Альберта Больштедтского (Альберта Великого) (1206 ¾ 1280) належить кілька природничо трактатів. Твори «Про алхімії» та «Про металах і мінералах» містять висловлювання про залежність клімату від географічної широти місця і його положення над рівнем моря, а також про зв'язок між нахилом сонячних променів і нагріванням грунту. Тут же Альберт говорить про походження гір і долин під впливом землетрусів і потопів; розглядає Чумацький Шлях як скупчення зірок; заперечує факт впливу комет на долі і здоров'я людей; пояснює існування гарячих джерел дією тепла, що йде з глибин Землі і т.д. У трактаті «Про рослинах» він розбирає питання органографію, морфології і фізіології рослин, наводить факти з селекції культурних рослин, висловлює ідею про змінності рослин під впливом середовища.
Англійський філософ і природодослідник Роджер Бекон (1214 ¾ 1294) стверджував, що всі органічні тіла представляють по своєму складу різні комбінації тих самих елементів і рідин, з яких складені тіла неорганічні. Бекон особливо відзначав роль сонця в житті організмів, а також звертав увагу на їх залежність від стану середовища та кліматичних умов в конкретній місцевості проживання. Він говорив також про те, що людина не меншою мірою, ніж всі інші організми, схильний до впливу клімату ¾ його зміни здатні приводити до змін у тілесної організації та характерах людей.
Наступ епохи Відродження нерозривно пов'язано з ім'ям знаменитого італійського живописця, скульптора, архітектора, вченого та інженера Леонардо да Вінчі (1452 ¾ 1519). Він вважав основним завданням науки встановлення закономірностей явищ природи, виходячи з принципу їх причинного, необхідного зв'язку. Вивчаючи морфологію рослин, Леонардо цікавився впливом, що мають на їх будову і функціонування з боку світла, повітря, води і мінеральних частин ґрунту. Вивчення історії життя на Землі привело його до висновку про зв'язок доль Землі і Всесвіту і про нікчемність того місця, яке займає в ній наша планета. Леонардо заперечував центральне положення Землі як у Всесвіті, так і в Сонячній системі.
Цікаві статті з розділу
Моніторинг атмосферного повітря
Атмосфера - це повітряна оболонка Землі, значення якої важко переоцінити. Збереження теплоти і захист живих організмів від згубних доз космічного випромінювання, джерело кисню для дихання, вуглекислог ...
Екологічне дослідження забруднення повітря автотранспортом
Кому загрожує небезпека? Усім. Хіба ви не
бачите, що перед вами терези, на одній шальці
яких ваша могутність, а на іншій-ваша
відповідальність?
В. Гюго. Людина, що сміється.
...
Аналіз діяльності підприємства Західно-Чорноморське басейнове управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства
Практика
проходила в Західно-Чорноморському басейновому управлінні охорони, використання
і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Одеському
територіальному відділі з 8 с ...