Зародження основ екологічного права України
Давньогрецький учений-географ Ератосфен (бл. 276 ¾ 194 рр До н.е.) зробив спробу дати строге опис сучасної йому Ойкумени ¾ частини Всесвіту, населеної людьми. Він склав найбільш точну для свого часу карту відомого світу, на якій земля простягалася від Атлантичного океану на заході до Бенгальської затоки на сході, від землі Тулі (Західне узбережжя сучасної Норвегії) на півночі до Тапробани (острів Цейлон) на півдні. Вся Ойкумена була підрозділена їм на зони: жарку, дві помірні і дві холодні. Ератосфена вважають автором підходу до вивчення землі, згідно яким Земля розглядається як «будинок» людини.
Уявлення стародавніх людей про світ, в якому вони жили, не обмежувалися тільки лише рамками Ойкумени. За Анаксагору, Земля є верхнє підстава вільно плаває в просторі циліндра, навколо якого звертаються Сонце і планети. Піфагорієць Філолай (близько 500 ¾ 400 рр До н.е.) стверджував, що в центрі Всесвіту знаходиться центральний вогонь, «хестна», навколо якого Земля, що має сферичну форму, щодоби описує окружність, через що і відбувається зміна дня і ночі . Давньогрецький астроном Аристарх Самоський (бл. 310 ¾ 230 рр До н.е.) запропонував першу геліоцентричну систему світу, «помістивши» Сонце в центр Всесвіту. Проте подібний погляд на світоустрій ще дуже довго не отримував визнання.
Розпочате давньогрецькими вченими справу вивчення середовища проживання людей і взаємин людини і природи отримало своє продовження в епоху розквіту Стародавнього Риму.
Римський поет і філософ Лукрецій Кар (бл. 99 ¾ 55 рр До н.е.) слідом за своїм духовним вчителем, давньогрецьким філософом Епікура (бл. 342 ¾ 270 рр До н.е.), стверджував, що природою керують певні закони, пізнання яких покликане позбавити людей від страху перед смертю, богами і силами природи і відкрити дорогу до щастя і блаженства. Він залишив після себе незавершену поему «Про природу речей», в якій, зокрема, виклав природну історію походження і розвитку людського роду. Зростання могутності людини Лукрецій пов'язував з розвитком у нього особливих механізмів пристосування до умов існування, що робить людей більш конкурентоспроможними порівняно з іншими різновидами живих істот (раніше подібні думки висловлював Емпедокл). Основою світогляду Лукреція був своєрідний епікурейський атомізм, згідно з яким все, що існує в світі складається з одних і тих же дрібних часток ¾ атомів. Все складається з них і з часом розпадається на них. Атоми, необхідні живому організму для підтримання існування, черпаються їм із зовнішнього середовища, в той же час непотрібні або втратили зв'язок з іншими частками відторгаються зовні.
Давньогрецький географ, геолог і історик Страбон (бл. 64 ¾ 24 рр До н.е.) написав 17-томну «Географію», що містить цінні відомості з області геології, фізичної географії, етнографії, зоології та ботаніки. Як геолог Страбон передбачив суперечки «вулканістов» і «нептуністов», допускаючи, що поверхня Землі формувалася під впливом обох чинників динамічної геології ¾ води і підземного спека. Страбон також висловив припущення, що за Атлантичним океаном, на заході існує невідомий материк, можливо, населений іншими, не схожими на європейців, людьми.
Римський натураліст Пліній (23 ¾ 79 рр Н.е.) склав 37-томне твір «Природна історія», своєрідну енциклопедію природознавства, в якій виклав відомості з астрономії, географії, етнографії, метеорології, зоології та ботаніки. Описавши велика кількість рослин і тварин, він також вказав місця їх зростання та проживання. Певний інтерес представляє розпочата Плінієм спроба порівняння людини і тварин. Він звернув увагу на те, що у тварин в житті домінує інстинкт, а людина все (в тому числі вміння ходити і говорити) набуває шляхом вишколу, через наслідування, а також за допомогою свідомого досвіду.
Цікаві статті з розділу
Екологічна оцінка стану довкілля Коростишивського району та розробка заходів з його поліпшення
Мета роботи: розробка
комплексу заходів по покращенню питної води Коростишівського району, проведення
аналізу між використанням води Житомирської області та Коростишівського району.
Пробл ...
Екологічний аудит, як основний інструмент екологічного менеджменту
Постановка проблеми. Основою розвитку світової
спільноти в XXI столітті за рішенням Конференції ООН з охорони навколишнього
середовища в Ріо-де-Жанейро (1992) прийнята концепція сталого розв ...
Структура, функціонування, зональність та механізми стійкості макроекосистем
Екосистеми за розміром поділяються на: мікроекосистеми, мезоекосистеми
(ліс), макроекосистеми (континенти, океани), глобальна екосистема (біосфера).
Біосфера - екосистема вищого рангу, що ...