Комплексна методика проведення досліджень
Дослідження проводили з використанням наступних методів та методик:
· методика відбору та попередньої підготовки зразків ґрунту та рослин;
· методика визначення залишкових кількостей трефлану в ґрунті та рослинній масі;
· методика проведення вегетаційних дослідів з метою пошуку рослин-накопичувачів трифлураліну;
· методики визначення інтенсивності пероксидного окиснення ліпідів.
Математичну обробку отриманих даних проводили за допомогою пакету прикладних програм Microsoft Excel.
Методика відбору зразків ґрунту та рослин. Відбір зразків ґрунту та рослин здійснювали згідно з загальноприйнятими методиками на ділянках з найбільш інтенсивним застосуванням гербіцидами на основі трифлураліну протягом останніх 5-7-ми років [166, 50, 51, 30, 35].
Досліджували наступні лікарські рослини: лофант анісовий (Lophanthus anisatus Benth), подорожник великий (Plantago major L.), чорнобривці (Tagetes signota Barti), нагідки лікарські (Calendula officinalis L.), астрагал шерстистоквітковий (Astragalus dasyanthus Pall.), ехінацея пурпурова (Echinacea purpurea L.), розторопша плямиста (Sіlybum marіanum L.), валеріана лікарська (Valeriana officinalis L.), оман високий (Inula helenium L.), шоломниця байкальська (Scutellaria baicalensis Georgi).
Лофант анісовий (Lophanthus anisatus Benth.)
Лофант анісовий (Lophanthus anisatus Benth.) - багаторічна травяниста рослина висотою до 1 м, що належить до родини Lamiaceae. Має мичкувату кореневу систему, численні чотиригранні пагони. Листки черенкові, серцевидно-ланцетовидні, рідкозубчасті, довжи-ною 7,5-10 см і шириною 4-4,5 см.
Квітки двостатеві, синього кольору, зібрані в колосоподібні суцвіття довжиною 2-10 см, розміщуються на осьових та бічних пагонах. Плід - гладенький, продовгувато-овальний, темно-коричневий горішок. Сировиною є надземна частина (суцвіття - 44%, стебла - 26, листки - 30%), яку скошують у період масового цвітіння.
Лофант анісовий сприяє зниженню артеріального тиску, виявляє бактерицидну дію. До складу ефірної олії входять терпінен, камфен, пулегон, ментол, цинеол, ліналол, борнеол, метилхавікол, анетол, тимол, евгенол. Ефірна олія використовується в харчовій та парфумерно-косметичній промисловості [127, 18, 33, 158, 77, 61].
Подорожник великий (Plantago major L.)
Багаторічна трав’яниста рослина родини Plantaginacea з розеткою прикореневих листків та однією або кількома квітковими стрілками заввишки до 45 см. Кореневище товсте, коротке, з багатьма тонкими ниткоподібними коренями. Листя прикореневе, щільне, цілокрає або злегка зубчасте, з 5-9 поздовжніми жилками, широко-яйцеподібне. Суцвіття - густий циліндричний довгий колос. Цвіте в червні-вересні. Плід-багатонасінна коробочка яйцеподібної форми.
Лікарською сировиною є листя й стебла. Листя збирають двічі за літо (на початку цвітіння та за півтора-два місяці до кінця літа, щоб рослини до закінчення вегетаційного періоду встигли відростити нову розетку листя і зміцніли перед зимою. Основною сировиною є слиз, який міститься переважно в насінні та у незначних кількостях у листках. Крім того, в листі є дубильні та гіркі речовини, фітонциди, солі калію, глікозид аукубі, вітаміни А, С, К, Т-фактор, що покращує згортання крові, ферменти, лимонна кислота. З листя одержано препарат плантаглюцид, що має антивиразкову дію.
Насіння, крім великої кількості слизу, містить білкові речовини, жирну олію, полісахарид плантеазу, що складається з фруктози, глюкози і галактози, сапоніни, гіркі й дубильні речовини, олеанолову кислоту і стероїдні сапоніни.
Листя в сухому вигляді є добрим відхаркувальним і обволікаючим засобом, його використовують при лікуванні туберкульозу легень, бронхіті, кашлюку, катарі шлунку, гострих шлунково-кишкових захворюваннях. Насіння подорожнику застосовують як слабо діючий проносний засіб при запорах, а також при запаленні кишечника і сечового міхура.
Цікаві статті з розділу
Аналіз впливу діяльності станції вулканізації і зміни масел Буран на повітряний басейн та медико-екологічну безпеку
Екологічний аудит - підприємницька діяльність екологічних аудиторів
по здійсненню перевірок господарської діяльності, що здійснює вплив на навколишнє
середовище, а також надання рекомендації ...
Аналіз виробничих відходів підприємств Луганської області
Все те, що проводиться, здобувається і споживається, рано чи пізно
перетворюється на відходи. Відходи, що все утворюються, ділять на відходи
виробництва і споживання, які можуть знаходитися ...
Рослинність України та вплив на неї антропогенної радіонуклідної аномалії
Розвиток атомної промисловості, випробування
ядерної зброї, аварії на атомних реакторах різного походження призводять до
локальних підвищень рівня діючих радіаційних доз і до глобального збі ...