Розробка методологічних засад інтегрованого управління лісовими ресурсами
Звіт про НДР: 64 стор., 5 рис., 15 табл., 67 використаних джерел.
Об’єкт дослідження - лісові ресурси модельних підприємств Криму, Буковинських Карпат і Передкарпаття, Центрального Лісостепу, Західного Полісся.
Мета роботи - охарактеризувати лісові ресурси модельних підприємств Криму, Буковинських Карпат і Передкарпаття, Центрального Лісостепу, Західного Полісся та здійснити еколого-економічну оцінку лісових ресурсів різного функціонально призначення, цільового використання і стану в умовах антропогенного впливу.
Методи дослідження - системний і комплексний підходи, конструктивно-географічний, ретроспективний, порівняльний аналізи, а також методи лісознавства, ландшафтної екології, геоботаніки, аналітично-розрахункові, еколого-економічної оцінки, лабораторні, математико-статистичні.
Результати та їх новизна. Проаналізовано наявні науково-методичну та інформаційну базу з оцінювання лісових ресурсів Криму, Буковинських Карпат і Передкарпаття, Центрального Лісостепу, Західного Полісся щодо їх відповідності принципам збалансованого лісокористування та інтегрованого управління.
За обліковими, фондовими документами та шляхом рекогносцирувальних обстежень відібрано модельні підприємства і ключові, характерні об‘єкти лісових ресурсів в Криму, Буковинських Карпатах і Передкарпатті, Центральному Лісостепу і Західному Поліссі з урахуванням наявних особливостей антропогенної їх трансформації та місцевих природних негативних чинників, у т.ч. стихійних явищ. Здійснено еколого-економічну оцінку лісових ресурсів різного функціонально призначення, цільового використання і стану в умовах антропогенного впливу.
Показано, що тривале орієнтування пріоритетів лісового господарства на економічні інтереси спричинило в усіх досліджуваних регіонах певну трансформацію лісового покриву, в деяких районах заміну природних лісів на монокультури, збіднення біотичного і ландшафтного різноманіття. Усе це призводить до зниження загальної продуктивності і біологічної стійкості лісових екосистем, їхньої екологічної ролі у ландшафтах.
Встановлено, що основним перспективним напрямом впровадження норм інтегрованого управління лісовими ресурсами є переорієнтація розвитку лісогосподарського комплексу на засади біосферно орієнтованого, екосистемного за суттю сталого лісокористування, враховуючи особливості кожного з досліджувальних регіонів. Доведено, що необхідно створити умови для заміни відомчого управління природними ресурсами на міжсекторальну співпрацю в межах певних водозбірних басейнів щодо запровадження принципів збалансованого природокористування. Лісові ресурси суспільство має використовувати відповідно до їх функціонального призначення. Крім експлуатаційних лісів, пріоритетною є їх екологічна роль, особливо в районах з потенційними еколого-економічними загрозами та з об’єктами і територіями природно-заповідного фонду.
Результати досліджень 2012 року у Буковинських Карпатах і Передкарпатті, виконаних д.б.н., професором В.Д. Солодким, увійшли до монографії «Солодкий В.Д. Ліси Буковини: Буковинські Карпати та Передкарпаття: Монографія / В.Д. Солодкий. - Чернівці: Зелена Буковина, 2012. - 424 с.».
Галузь застосування - аграрне виробництво, лісове господарство, охорона навколишнього природного середовища.
Економічна ефективність - опосередкована через підвищення конкурентоздатності та ціни української лісової продукції (насамперед деревини та виробів з неї) на світовому ринку сертифікованої лісової продукції, а також завдяки створення умов збалансованого використання лісових ресурсів агросфери.
ІНТЕГРОВАНЕ УПРАВЛІННЯ, ЕКОЛОГО-ЕКОНОМІЧНА ОЦІНКА, ЛІСОВІ РЕСУРСИ, ПРИРОДНІ ЕКОСИСТЕМИ, ЗБАЛАНСОВАНИЙ РОЗВИТОК, БІОРІЗНОМАНІТТЯ, АНТРОПОГЕННИЙ ВПЛИВ.
- Загальна характеристика роботи
- Програма досліджень
- Методика досліджень
- Науково-методичні засади еколого-економічної оцінки лісових ресурсів
- Оцінка лісових ресурсів модельних підприємств Криму, Буковинських Карпат і Передкарпаття, Центрального Лісостепу, Західного Полісся щодо їх відповідності принципам збалансованого лісокористування та
Цікаві статті з розділу
Міжнародні природоохоронні організації
Міжнародні природоохоронні організації відіграють величезну роль на
даному етапі розвитку суспільства. Їхнє створення було викликано
катастрофічними змінами в навколишнім середовищі, вони бу ...
Аерокосмічний моніторинг як система оцінювання і прогнозування майбутнього стану довкілля
Космічні знімки разом з матеріалами традиційних методів вивчення Землі дають надійні дані для будови еколого-геологічних моделей територій, що досліджуються.
Довгострокова стратегія охорони та збереж ...
Фізико-географічна характеристика басейну
Сумська
область розташована у північно - східній частині України. На півночі та сході
межує з Брянською, Курською, та Бєлградською областями Росії, на південному
сході - з Харківською, на півдні - ...