Розробка методологічних засад інтегрованого управління лісовими ресурсами
Звіт про НДР: 64 стор., 5 рис., 15 табл., 67 використаних джерел.
Об’єкт дослідження - лісові ресурси модельних підприємств Криму, Буковинських Карпат і Передкарпаття, Центрального Лісостепу, Західного Полісся.
Мета роботи - охарактеризувати лісові ресурси модельних підприємств Криму, Буковинських Карпат і Передкарпаття, Центрального Лісостепу, Західного Полісся та здійснити еколого-економічну оцінку лісових ресурсів різного функціонально призначення, цільового використання і стану в умовах антропогенного впливу.
Методи дослідження - системний і комплексний підходи, конструктивно-географічний, ретроспективний, порівняльний аналізи, а також методи лісознавства, ландшафтної екології, геоботаніки, аналітично-розрахункові, еколого-економічної оцінки, лабораторні, математико-статистичні.
Результати та їх новизна. Проаналізовано наявні науково-методичну та інформаційну базу з оцінювання лісових ресурсів Криму, Буковинських Карпат і Передкарпаття, Центрального Лісостепу, Західного Полісся щодо їх відповідності принципам збалансованого лісокористування та інтегрованого управління.
За обліковими, фондовими документами та шляхом рекогносцирувальних обстежень відібрано модельні підприємства і ключові, характерні об‘єкти лісових ресурсів в Криму, Буковинських Карпатах і Передкарпатті, Центральному Лісостепу і Західному Поліссі з урахуванням наявних особливостей антропогенної їх трансформації та місцевих природних негативних чинників, у т.ч. стихійних явищ. Здійснено еколого-економічну оцінку лісових ресурсів різного функціонально призначення, цільового використання і стану в умовах антропогенного впливу.
Показано, що тривале орієнтування пріоритетів лісового господарства на економічні інтереси спричинило в усіх досліджуваних регіонах певну трансформацію лісового покриву, в деяких районах заміну природних лісів на монокультури, збіднення біотичного і ландшафтного різноманіття. Усе це призводить до зниження загальної продуктивності і біологічної стійкості лісових екосистем, їхньої екологічної ролі у ландшафтах.
Встановлено, що основним перспективним напрямом впровадження норм інтегрованого управління лісовими ресурсами є переорієнтація розвитку лісогосподарського комплексу на засади біосферно орієнтованого, екосистемного за суттю сталого лісокористування, враховуючи особливості кожного з досліджувальних регіонів. Доведено, що необхідно створити умови для заміни відомчого управління природними ресурсами на міжсекторальну співпрацю в межах певних водозбірних басейнів щодо запровадження принципів збалансованого природокористування. Лісові ресурси суспільство має використовувати відповідно до їх функціонального призначення. Крім експлуатаційних лісів, пріоритетною є їх екологічна роль, особливо в районах з потенційними еколого-економічними загрозами та з об’єктами і територіями природно-заповідного фонду.
Результати досліджень 2012 року у Буковинських Карпатах і Передкарпатті, виконаних д.б.н., професором В.Д. Солодким, увійшли до монографії «Солодкий В.Д. Ліси Буковини: Буковинські Карпати та Передкарпаття: Монографія / В.Д. Солодкий. - Чернівці: Зелена Буковина, 2012. - 424 с.».
Галузь застосування - аграрне виробництво, лісове господарство, охорона навколишнього природного середовища.
Економічна ефективність - опосередкована через підвищення конкурентоздатності та ціни української лісової продукції (насамперед деревини та виробів з неї) на світовому ринку сертифікованої лісової продукції, а також завдяки створення умов збалансованого використання лісових ресурсів агросфери.
ІНТЕГРОВАНЕ УПРАВЛІННЯ, ЕКОЛОГО-ЕКОНОМІЧНА ОЦІНКА, ЛІСОВІ РЕСУРСИ, ПРИРОДНІ ЕКОСИСТЕМИ, ЗБАЛАНСОВАНИЙ РОЗВИТОК, БІОРІЗНОМАНІТТЯ, АНТРОПОГЕННИЙ ВПЛИВ.
- Загальна характеристика роботи
- Програма досліджень
- Методика досліджень
- Науково-методичні засади еколого-економічної оцінки лісових ресурсів
- Оцінка лісових ресурсів модельних підприємств Криму, Буковинських Карпат і Передкарпаття, Центрального Лісостепу, Західного Полісся щодо їх відповідності принципам збалансованого лісокористування та
Цікаві статті з розділу
Екологічний стан Ємільчинського району Житомирської області
На
Землі скорочуються ареали і знижується чисельність багатьох видів живих
організмів. Багато з них зникає через діяльність людини.
У
природи ми беремо все необхідне для нашого життя. Ал ...
Ліс як об'єкт правової охорони
В
Україні прийнято чимало нормативно правових актів щодо використання лісових
ресурсів та цінних властивостей лісу, а також щодо його охорони. На жаль на
практиці застосування цієї норматив ...
Оцінка міграції цезію і стронцію на радіоактивно забруднених агроландшафтах приватних господарств та присадибних ділянок південної частини Київської області
Актуальність теми. Масштаб Чорнобильської
катастрофи, найтяжчої за всю історію людства техногенної катастрофи, добре
відомий як вченим, так і політикам всього світу. В навколишнє середовище
...