Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Нині загальновизнаним є наукове положення, що для збереження життя на планеті Земля і стабільного розвитку суспільства необхідне системне забезпечення охорони біосфери без її розподілу на певні природні зони, екосистеми, види природокористування, що порушує її цілісність (Ріо-92). У підтриманні стабільності біосфери визначальну роль відіграють ліси завдяки збереженню біорізноманіття та глобальному впливу на клімат планети. Ліси виконують важливу роль і на регіональному та місцевих рівнях - як ключові елементи ландшафтів, що забезпечують їх стабільність, та як джерела біорізноманіття. Тому актуальною є гармонізація міжнародних процесів та секторальних напрямів з удосконалення діяльності щодо лісів, досягнення синергізму дій та забезпечення відповідної національної звітності перед світовою спільнотою.
Пріоритети лісової рослинності зумовлені низкою причин: рослинність є первинною ланкою трофічних мереж у біосфері; ліси серед наземних екосистем є найбільшими екосистемами за ємкістю, біорізноманіттям, тривалістю розвитку, утримуванням вуглецю, масштабами біосферних функцій; ліси - найменше трансформовані діяльністю людини сучасні екосистеми.
Визнання світовою спільнотою екологічних, рекреаційних, соціокультурних функцій та інших несировинних цінностей лісів як ресурсів змінило типи, структуру та інтенсивність лісокористування в усьому світі. Зростає необхідність надання переваги загальнолюдським, у т.ч. екологічним цінностям лісів, розвивається міжнародна інтеграція при розв’язанні еколого-економічних проблем світового лісового господарства. Для узгодженого впровадження стандартів збалансованого розвитку розроблено спеціальні нормативно-правові, ринкові та інформаційні механізми регулювання дій та співпраці, яких дотримується Україна. Національний план дій щодо переходу на принципи сталого розвитку орієнтує на розробку відповідних галузевих та регіональних стратегій, співпрацю суб’єктів діяльності на усіх рівнях управління задля забезпечення нормативно-правової та інституційної гармонізації природокористування і охорони природи.
Відповідно до міжнародних і національних засад сталого розвитку та їх організаційної методології - інтегрованого управління, лісокористування в Україні має бути соціально-економічно-екологічно збалансованим, екосистемно організованим і обмеженим природоохоронними нормами. Проте, досі не розв’язаною є проблема міжвідомчо гармонізованого застосування ландшафтно-екосистемного підходу в управлінні лісовими ресурсами та супутніми екологічними загрозами, системної співпраці природокористувачів між собою та з інституціями збереження навколишнього природного середовища (НПС).
У Лісовому кодексі України (2006) та Стратегії розвитку лісової галузі (2006) враховано нові міжнародні принципи щодо використання лісових ресурсів. Однак досі не достатньо чітко визначено пріоритети, цілі, заходи, терміни, не завершено переорієнтування нормативно-правової бази на еколого-економічні принципи управління, а також інституційне забезпечення реалізації завдань, механізми координації дій між суб’єктами лісокористування та екологічної політики з питань зниження екологічних загроз у ландшафтах, збереження біорізноманіття, підвищення екологічної ролі лісів тощо.
Отже, необхідне науково-методичне забезпечення переорієнтування лісового господарства України з антропоцентричних принципів раціонального використання лісових ресурсів на засади збалансованого лісокористування, еколого-економічний напрям розвитку лісової галузі як підсистеми «суспільство - природа» на засадах теорії ноосфери, екосистемної організації діяльності. Збалансованості природокористування досягають за умови, коли враховані права та інтереси усіх груп користувачів, задоволені людські потреби, а заплановані зміни структурно-функціональної організації певних територіальних таксонів, у т.ч. втрати при цьому їхнього біорізноманіття та зміни природного довкілля є суспільно прийнятними (Pegou, 1952).
Цікаві статті з розділу
Гідрологічний нарис басейну річки Дністер
Вода є джерелом життя
на Землі. Ріки і озера дають воду для зрошення та обводнення земель, служать
цілям транспорту, водопостачання та джерелом утримання енергії. Окрім того, що
вода – вели ...
Природоохоронна діяльність на територіях природно-заповідного фонду України
Одним з ефективних заходів охорони довкілля
є заповідання. Більш як 100 років минуло з часу започаткування активної форми збереження
й відтворення незайманих ландшафтів в Україні. На 1 січня ...
Уточнення розмірів санітарно - захисної зони
Санітарно -
захисні зони (СЗЗ) - це ділянки землі навколо підприємства, які створюють з
метою зменшення шкідливого впливу цих підприємств на здоров'я людини. В цих
зонах можна розміщувати адміністр ...