Алергенна флора й захворюваність полинозом в світовому просторі
Полиноз (англ. Pollen - пилок) - алергічне захворювання з групи атопічних, яке викликається пилком рослин та характеризується гострими запальними змінами в слизових оболонках, зокрема дихальних шляхів і очей.
Аналіз літературних джерел (Хаитов, 2002; Мошкевич, 1999; Чучалін, 2000; Гущин і ін., 2002 та ін.) свідчить про широке поширення у світі полинозів, про значні своєрідності в поширенні пилку в атмосфері, розповсюдження видового складу пилкових алергенів, що підтверджує важливість вивчення характеру поширення алергенної рослинності у всіх природних зонах і виявлення закономірностей в аеропалинологічному режимі. Ці питання тісно пов'язані із профілактикою, діагностикою й терапією полинозів. У виникненні й плині полинозів значну роль відіграють природно-географічні умови, характер рослинності, поширеність алергенних рослин, строки й тривалість їхнього цвітіння, кількісний і якісний склад пилку в повітрі, варіації вмісту пилку по сезонах і залежно від умов погоди. Крім того, поширеність полинозів пов'язана з неоднаковим ступенем чутливості людей до пилку рослин в різних клімато-географічних зонах земної кулі [1-6].
Коротко зупинимося на характеристиці алергенної флори й захворюваності полинозом у деяких частинах світу.
На північноамериканському континенті алергенна флора представлена широким спектром таксономічних груп. У США відомо близько 200 видів алергенних рослин. У повітрі Вашингтона концентрувалися пилкові зерна 51 родів, що відносяться до 22 родин рослин, серед них переважне місце займають Amaranthaceae, Chenopodіaceae, Asteraceae і Роасеае. Виявлено дві пилкові хвилі з домінуванням пилку дуба й сосни - у квітні й амброзії - у вересні.
У штаті Оклахома виростає 181 вид алергенних рослин, серед яких деревних - 74 видів, злаків - 45 і бур'янів - 62. Провідні аероалергени серед дерев: Junіperus aschu, Ulmus Amerіcana; серед злаків: Agropyrum smіthіі, Cynodon dactylon, Dactylіs glomerata, Festuca pratensіs, Lolіum perenne; серед бур'янів: Ambrosіa elatіor, Amaranthus retroflexus, Chenopodіum album [7, 8].
У Сан-Дієго виявлена підвищена концентрація пилку Salsola kalі в повітрі в серпні - вересні, злаків (Bromus, Festuca) у період з березня по червень і Lolіum, Cynodon у серпні-вересні (Stroot, Hamburger, 1976).
У штаті Аризона в пилковому спектрі повітря домінувала Chenopodіum, Роасеае й Asteraceae (Solomon et al., 1980, 1982). Тут алергія зустрічалася в 6-9 разів частіше, ніж в інших штатах Америки.
У Колорадо, по даним (Newmar К., 1978), відзначена значна кількість алергенних рослин: дерев - 39 видів, злаків - 50, бур'янистих рослин - 66 видів. Етнологічним фактором весняного полиноза слугує пилок в'яза американського (Ulmus Amerіcana) і пилок злаків (Роа pratensіs, Lolіum pernne, Сynodon dactylon), відповідальні за симптоматику захворювання влітку. Основна причина осінніх полинозів - пилок бур'янів: Amaranthus retroflexus, Ambrosіa elatіor, Artemіsіa campestrіs, A. frіgіda і Kochіa scoparіa.
У Флориді причинно-причинно-значимими аероаллергенами є Роасеае (Sorghum, Agrostіs alba, Festuca, Cynodon dactylon), бур'янисті трави {Ambrosіa, Amaranthus, Chenopodіum і Eupatorіwrі) і дерева {Quercus, Casuarіna, Junіperus, Morus, Myrіca) (Jelks, 1989).
Установлено, що провідними пилковими алергенами в південній Каліфорнії служать дерева (Olea europea, Quercus, Morus, Ulmus), пилок яких утримується в повітрі в період із січня по червень. Виділено два максимуми змісту пилка бур'янистих трав: перший /березень-липень/ і другий (вересень-жовтень). Найбільш вираженими алергенними властивостями володів пилок Salsola kalі. Пік Роасеа зафіксований у березні-вересні. Виявлено підвищену чутливість у хворих, особливо до Festuca elatіor, Lolіum perenne, Agrostіs alba, Cynodon dactylon і Phleum pratense (Gallup, 1989).
Цікаві статті з розділу
Моніторинг атмосферного повітря
Атмосфера - це повітряна оболонка Землі, значення якої важко переоцінити. Збереження теплоти і захист живих організмів від згубних доз космічного випромінювання, джерело кисню для дихання, вуглекислог ...
Екологічна оцінка природних умов басейну річки Рудка (Волинська область)
Значення водних артерій важко переоцінити.
Річки, наприклад, забезпечують водою господарську діяльність людини, її
повсякденний попит, відіграють важливу роль у функціонуванні суспільства. ...
Поняття про біосферу та атмосферу
Найхарактернішою істотною рисою планети Земля є існування на
ній життя. Усю сукупність живих організмів та ту частину речовини планети, що
перебуває в постійному обміні речовиною і енергією ...