Екотоксикологічна оцінка процесів міграції та трансформації залишків трифлураліну в системі ґрунт лікарські рослини
Гербіцид Трефлан знищує бур’яни на початку їх розвитку, забезпечуючи максимальний первинний ріст культурних рослин. При достатній вологості він забезпечує тривалий захист посівів від бур’янової рослинності протягом всього періоду вегетації. Незважаючи на такі позитивні якості трифлуралін має ряд негативних властивостей, а саме високу токсичність для водних організмів, персистентність у ґрунті, потенційну спроможність до накопичення. Лабораторні дослідження вмісту залишків пестициду трифлураліну у ґрунті та рослинній сировині лікарських рослин проводили у відділі екотоксикології Інституту агроекології і природокористування НААН методом газорідинної хроматографії за офіційно затвердженими методиками на приладі «Кристалл-2000». Статистичну обробку експериментальних даних проводили при використанні стандартних статистичних програм Microsoft Excel.
В 2009-2010 рр. проведено порівняльну характеристику за вмістом залишкових кількостей трифлураліну в лікарській сировині: надземній частині чорнобривців, подорожника великого 1-го р.в., лофанту анісового 2-го р.в. та в коренях і кореневищі валеріани лікарської 1-го р.в. В результаті досліджень, в рослинному матеріалі лофанту анісового визначено 1,9; подорожнику великого - 2,7 і чорнобривців - 5,3 мкг/кг сухої речовини трифлураліну.
Можна припустити, що такі концентрації трифлураліну в органах лікарських рослин є незначними, проте, як зазначалось раніше, за державними санітарними правилами і нормами ДержСанПіН 8.8.1.2.3.4-000-2001 вміст пестицидів у лікарській сировині не допускається.
Також визначено вміст залишків трифлураліну у чорноземі типовому малогумусному легкосуглинковому, де вирощували вищезгадані лікарські рослини. Концентрації цього пестициду в ґрунті під посівами лофанту анісового, подорожнику великого і чорнобривців складали від 13,2 до 33,1 мкг/кг повітряно-сухого ґрунту. Такі концентрації не перевищували встановлені ГДК (ГДК трифлураліну у ґрунті 100 мкг/кг) [133, 134]. За отриманими даними цілком очевидно, що найменше пестициду містилося в ґрунті (13,2 мкг/кг повітряно-сухого ґрунту) і в лікарській сировині (1,9 мкг/кг сухої речовини) лофанту, адже на цьому полі трефлан застосовували в 2005 році. Тоді як на ділянках, де вирощувались рослини чорнобривців, концентрація трифлураліну у ґрунті складала 33,1 мкг/кг повітряно сухого ґрунту, а у рослинах - 5,3 мкг/кг сухої речовини, адже пестициди вносили протягом 2005 і 2008 років.
При аналізі лікарської сировини валеріани лікарської 1-го р.в. визначено надзвичайно високі концентрації трифлураліну в кореневій системі рослини, які досягали 254,3 мкг/кг сухої речовини. Вміст цього пестициду в ґрунті відповідних ділянок становив 118,6 мкг/кг, що перевищує ГДК у 1,18 рази.
Таким чином, зважаючи на високі концентрації трифлураліну в кореневищі валеріани лікарської, можна зробити припущення про здатність цієї лікарської культури до накопичення даного пестициду. Таке припущення базується на певних властивостях ліпофільних пестицидів накопичуватися в тканинах з підвищеним вмістом жирів, а лікарською сировиною валеріани вважається ефірна олія, яку отримують з коренів та кореневищ рослини, що досягає 2 %. Зокрема, до складу ефірної валеріанової олії входять такі речовини як ізовалеріанова кислота, присутністю якої обумовлюється специфічний запах валеріани, борнілізовалеріанат, борнеол, t-камфен, α-пинен, i-лимонен та ін.
Отже, за експериментальними даними, у кореневій системі валеріани лікарської і ґрунті відповідних ділянок ДСЛР було виявлено високі концентрації трифлураліну. У зв’язку з тим, що більшість лікарських культур багаторічні й основний врожай збирається на 2-й-5-й роки їх вегетації, багато дослідників вважають, що застосування гербіцидів у перший рік їх вирощування не позначається на якості кінцевої сировини. Для підтвердження таких припущень ми провели дослідження динаміки накопичення трифлураліну кореневою системою валеріани лікарської 1-го та 3-го років вегетації та його вмісту в ґрунті. Для порівняльної оцінки використано контрольний варіант без внесення трефлану.
Цікаві статті з розділу
Моделювання і прогнозування стану водного об’єкта внаслідок антропогенного впливу
У світі все живе пов'язане з водою і значною мірою складається з води.
Академік В.І. Вернадський зазначав, що "вода стоїть осібно в історії нашої
планети, не має природного тіла, яке мо ...
Діяльність озер та боліт у формуванні мінеральних ресурсів
Актуальність. Ми живемо в
епоху гострого конфлікту між людським суспільством та природою, коли
нераціональна господарська діяльність порушила динамічну рівновагу біосфери
нашої планети, що ...
Проблема знешкодження або часткової утилізації твердих побутових відходів
Відходи — залишки сировини, матеріалів,
напівфабрикатів, що утворилися при виробництві продукції або виконанні робіт і
вихідні споживчі властивості, що втратили повністю або частково; попутн ...