Регіональні проблеми, шляхи вирішення антропогенного впливу на якісні та кількісні характеристики довкілля європейських країн
Якщо аналізувати тему сталого природокористування в межах транскордонного співробітництва в часовому аспекті, можна виділити таку закономірність. На початку становлення проблеми перед країнами Європи стале природокористування зводилося до охорони навколишнього середовища (до охорони окремих видів флори та фауни). Такі ініціативи здійснювалися переважно не органами влади транскордонних регіонів, а неурядовими організаціями. Із початком 90-хх років, після підписання Кіотського протоколу, ряду основоположних у сфері охорони навколишнього середовища та сталого використання природних ресурсів документів ООН, напрям такого роду співробітництва у даній сфері суттєво розширився. На порядку денному постало питання про функціонування транскордонних регіонів з метою захисту довкілля від небезпечних викидів твердих, рідких та газоподібних речовин, які отруюють навколишнє середовище та спотворюють його, тим самим формуючи незворотні зміни.
Останнім часом такий спектр завдань весь час розширюється: керуючись ініціативами загальноєвропейського простору, транскордонні регіони звертають увагу на розвиток екологічно чистих виробництв із застосуванням еко-технологій - тобто розвивають еко-індустрію; сприяють захисту навколишнього середовища малими та середніми підприємствами; ініціюють грантові програми із розробки новітніх «зелених» технологій і т.п.
Роль держави, а саме державних органів влади у регіонах відіграє вагоме місце, особливо у світлі «одержавлення» сфери природокористування, управління нею. Ці процеси пов’язані з тим, що все більше посилюється політичний аспект проблеми раціонального використання природних ресурсів, що тісно пов’язане із внутрішньою політикою держави [2].
Як результат - відбувається переміщення уваги із загальнонаціонального, державного рівня, до регіонального, транскордонного. За останні роки роль транскордонного співробітництва у вирішені даної проблематики суттєво зросла показником чого є збільшення транскордонних угрупувань у сфері навколишнього середовища та розширення кола проблем, які вони вирішують.
Цікаві статті з розділу
Актуальні проблеми у сфері екологічної безпеки
Екологія сьогодні набуває значення наукової основи організації раціонального
природокористування. Нині вона визначається як вчення про взаємодію живих
організмів з навколишнім середовищем (д ...
Поняття природних ресурсів
Природні ресурси - це природні компоненти та сили природи, що
використовуються або можуть бути використані як засоби виробництва та предмети
споживання для задоволення матеріальних і духовни ...
Ерозійні процеси Красноградського району та заходи боротьби з ними
Ґрунти - органо-мінеральний продукт багаторічної спільної
діяльності живих організмів, води, повітря, сонячного тепла й світла. Це
природні утворення, які характеризуються родючістю - здатні ...