Регіональні проблеми, шляхи вирішення антропогенного впливу на якісні та кількісні характеристики довкілля європейських країн
ХХ століття в історії суспільства ознаменувалося як століття швидкої еволюції, рушійного розвитку, глобальною взаємопов’язаністю фінансових ринків та світової економіки, підвищенням залежності подальшого розвитку суспільства від природних ресурсів. Разом з тим, прагнення вищого рівня розвитку національної економіки будь-якої країни викликало у світі змагання, що призвели до тотального неконтрольованого споживання та використання ресурсів навколишнього середовища, їх забруднення.
Протягом усього періоду, людство і не задумувалося про вичерпність природних надр планети, що, у свою чергу, й веде до його самознищення. Тільки з настанням глобальних енергетичних криз, було звернуто увагу на нестабільність природного світу, на скінченність його ресурсів та необхідності їх охорони та раціонального використання.
Вирішення питання сталого використання природних ресурсів та недопущення подальшого забруднення навколишнього середовища повинне було врегулюватися цілим рядом ініціативних документів прийнятих на міжнародному рівні ООН. Та ряд країн гігантів світу не зацікавлені в гальмуванні власного розвитку, особливо у світлі подальшого розвитку Нових Індустріальних Країн азійського регіону та так званих нових економік.
Сьогодні практично у всіх регіонах світу актуальним є питання необхідності вироблення дій та програми сталого природокористування
В ХХІ століття людство увійшло з тими ж проблемами, вирішення яких вимагає поглиблення інтернаціоналізації як між країнами так і регіонами в цілому. Найбільшого рівня співпраці у вирішенні даного питання досягли країни Європи, які виробили досить чіткий та злагоджений механізм співпраці в межах транскордонного співробітництва. Проблематикою даного питання на терені Європи займаються не тільки вчені та дослідні інститути, а й уряди країн - як головні суб’єкти системи транскордонного співробітництва.
Нестабільні тенденції у виробництві та споживанні природних ресурсів визнаються як одна з найважливіших проблем навколишнього середовища, до складу яких входять проблема зміни клімату, деградація природних ресурсів втрата біодиверсифікації та виклики навколишнього середовища, які випливають із емісії шкідливих речовин та забруднення.
Сучасні екологічні проблеми вимагають колективних дій з боку держав та висувають перед державами транскордонних регіонів два найважливіших завдання:
. Створення спеціальної системи міжнародного співробітництва у справі захисту навколишнього середовища;
. Вироблення такого спектру напрямів співробітництва, який би охопив всю сукупність основних аспектів проблеми раціонального використання природних ресурсів.
У міру усвідомлення нової сутності і важливості проблеми навколишнього середовища, у більшості країн з’являється інтерес до розвитку транскордонного співробітництва і докорінного оновлення тематики такого співробітництва у даній сфері [2] . При цьому таку форму співробітництва країни-учасниці прагнуть ставити на досить високий рівень, сприяючи його розширенню із білатеральних до багатосторонніх відносин.
За останні роки уряди багатьох держав світу прийняли досить амбітні «екологічні» законодавства, адаптовані до вимог ООН, і лише декілька з них в повній мірі орієнтувалися на загальноєвропейське екологічне право.
Разом з тим можна цілком впевнено констатувати той факт, що право у сфері навколишнього середовища, а особливо регулювання у використанні природних ресурсів, є незавершеним, що є перешкодою для регіонального розвитку політики сталого розвитку та природокористування. Різні дозвільні системи, відмінні рівні екологічного менеджменту у транскордонних регіонах ставлять під загрозу загальноєвропейські цілі зі збереження сучасного стану навколишнього середовища.
Цікаві статті з розділу
Екологічна проблема Дніпра
Вода
є незамінною складовою існування і розвитку життя на Землі. Легка доступність
води для більшості людей призвела до того, що на неї почали дивитися як на
невичерпний дар природи. Однак ...
Літосфера
Літосфера - кам'яна оболонка Землі,
яка включає земну кору завтовшки від 6 (під океанами) до 80 км (гірські
системи). Земна кора складена гірськими породами. Частка різних гірських порід
у ...
Оцінка стану міської системи м. Рівного
Що являє
собою місто? Передусім, місто уже на початку свого існування являло собою факт
концентрації населення, знарядь виробництва, капіталу, тоді як для села
характерним і донині є протил ...