Регіональні проблеми, шляхи вирішення антропогенного впливу на якісні та кількісні характеристики довкілля європейських країн
Більше того, в одних і тих же суміжних транскордонних регіонах функціонують однакові інституції, які мають різну повноту владу, так званий сильний чи то слабкий мандат.
Враховуючи ці всі факти, спочатку в теоретичному, а потім уже і в практичному аспектах було запроваджено горизонталь політики навколишнього середовища - набір стратегій та інструментів. Ця горизонталь повинна складатися з інституцій однакового рівня, не залежно від надаваних їй повноважень, у транскордонних регіонах. Фактично, керуючись такою ціллю, створюється надрегіональний орган, який не матиме законотворчих повноважень, проте існуватиме у вигляді дорадчого органу. Рішення такого органу матимуть рекомендованих характер.
Транскордонні регіони у вирішенні проблем та вироблені спільної політики сталого природокористування керуються такими принципами:
стратегічна співпраця у вироблені політики та секторальне планування з метою підтримки політики сталого споживання та виробництва;
спільне вироблення інтегрованих продуктів політики, метою яких є поступова мінімізація викликів навколишнього середовища, починаючи від процесу виробництва продуктів до їх споживання через їхній життєвий цикл;
застосування економічних інструментів (збори за забруднення навколишнього середовища, преференційні тарифи, податки тощо);
збір та спільна обробка інформації - вироблення єдиної моделі споживання [4].
Цілі транскордонної співпраці можна поділити на ряд категорій, які виходять із основних принців їх роботи. Загалом, якщо відкинути економічну та соціальну складову причин створення транскордонних регіонів, навколишнє середовище, його захист є найважливішим питанням порядку денного їх існування.
Транскордонні регіони, які співпрацюють у сфері сталого природокористування можна поділити на категорії, відповідно до ресурсу, який використовується на терені даного регіону і є пріоритетним серед проблем навколишнього середовища, а саме:
водні ресурси;
лісові ресурси;
земельні ресурси;
корисні копалини.
Необхідно зауважити, що транскордонні угрупування створюватися з метою вирішення декількох проблем у сфері сталого природокористування, але, у більшості випадків, характерним є об’єднання території навколо одного ресурсу.
В процесі формування та функціонування транскордонного регіону при вирішенні питання сталого природокористування передують такі необхідні принципи:
. Постановка проблеми та питання, вирішення сутності та основних принців майбутнього транскордонного угрупування.
. Формування правової бази функціонування транскордонного регіону, в якій викладаються сутність та викладається основне коло проблем, навколо яких об’єднуються країни.
. Розробка програмних принців функціонування угрупування, виділення ролі кожної із сторін наряду із формуванням бази (кола) проблем природного ресурсу.
. Складання програм на міжрегіональному владному рівні сторін-учасниць транскордонного регіону, які уже на практиці вирішуватимуть проблеми регіону [4].
Слід також не забувати про реально існуючий взаємозв’язок між навколишнім середовищем, економікою та соціальним становищем країни, регіону.
На терені Європи виник новий термін - «екологізація економіки». Тобто, шляхом аналізу сучасного стану та побудови моделі майбутньої ситуації довкола навколишнього середовища, європейські економісти та екологи дійшли висновку про необхідність, по-перше, більш зваженого використання природних ресурсів та ставлення суспільства до навколишнього середовищ; по-друге, необхідності врахування потреб середовища економікою та соціумом; по-третє, включення компоненти навколишнього середовища у розвиток регіональної економіки країн [1]. Таким чином розвиток національних та регіональних економік не можливий без врахування шкоди, яка буде нанесена екосистемі.
Цікаві статті з розділу
Екологія і практична діяльність людини
Погіршення стану більшості екосистем біосфери, істотне
зменшення біопродуктивності й біорізноманітності, катастрофічне виснаження
ґрунтів і мінеральних ресурсів за небаченої забрудненості по ...
Ландшафтно-екологічна основа Києва
Актуальність. Місто – це антропогенна
екосистема, що являє собою концентроване розміщення промислових і побутових
споруд, та населення, яке знаходиться на його території. На відміну від
сіл ...
Органічна речовина ґрунту. Облік, оцінка, раціональне використання та охорона ґрунтів
Тема реферату «Органічна речовина ґрунту. Облік, оцінка, раціональне використання
та охорона ґрунтів» з дисципліни «Ґрунтознавство».
Мета роботи – визначити та розкрити:
Склад органічно ...