Базальне дихання
У ґрунтах сільськогосподарських екосистем згадані закономірності виражені не так чітко. Якщо на ріллі зменшення інтенсивності дихання корелює зі зменшенням розміру ЛОР органічних сполук, то у варіанті С емісія СО2 з верхнього 0-10 см шару в інкубаційному експерименті була дещо вищою, ніж у контролі. При цьому, вміст ЛОР в едафотопі сінокосу майже на 45% нижчий, ніж у ґрунті старовікового непорушеного деревостану.
Відсутність залежності між змінами досліджуваних параметрів у на сінокосі пов’язана, ймовірно, зі значним відносним вмістом ЛОР (до 10%) у складі Сорг цього едафотопу, ніж в інших досліджених екосистемах. Отже, розмір ЛОР органічних сполук у ґрунті сінокосу не є лімітуючим чинником для ґрунтової екосистеми. Тому, ріст і розвиток мікрофлори у цьому варіанті досліду залежить у більшій мірі не від кількості цього лабільного субстрату, а від фізико-хімічних умов середовища.
Як вже згадувалось, визначена у лабораторних умовах інтенсивність дихання ґрунту залежить у значній мірі від енергопластичного забезпечення ґрунту. В свою чергу доступність субстрату лімітується великим комплексом екологічних чинників, серед яких провідна роль належить температурі та вологості (Charles et al., 2009). В лісових екосистемах вагомий вплив також має фактор освітленості, оскільки прямо - сприяє росту й розвитку фотосинтетиків й опосередковано - впливає на гідротермічний режим, в тому числі на мікрокліматичному рівні. З іншого боку - об’єктивна оцінка величини емісії діоксиду карбону з поверхні ґрунту суттєво залежить від застосованого методичного підходу.
Цікаві статті з розділу
Адміністративні правопорушення в галузі охорони природи
Проблемою ефективного
природокористування, забезпечення суспільства необхідними життєвими умовами ще
в античні часи впливали на формування світогляду й сприйняття природи як єдиної
системи. ...
Екологічні проблеми сільського господарства в Україні
В умовах науково-технічного прогресу значно ускладнились взаємовідносини суспільства з природою. Людина отримала можливість впливати на хід природних процесів, підкорила сили природи, почала опановува ...
Рослинність України та вплив на неї антропогенної радіонуклідної аномалії
Розвиток атомної промисловості, випробування
ядерної зброї, аварії на атомних реакторах різного походження призводять до
локальних підвищень рівня діючих радіаційних доз і до глобального збі ...