Базальне дихання
У ґрунтах сільськогосподарських екосистем згадані закономірності виражені не так чітко. Якщо на ріллі зменшення інтенсивності дихання корелює зі зменшенням розміру ЛОР органічних сполук, то у варіанті С емісія СО2 з верхнього 0-10 см шару в інкубаційному експерименті була дещо вищою, ніж у контролі. При цьому, вміст ЛОР в едафотопі сінокосу майже на 45% нижчий, ніж у ґрунті старовікового непорушеного деревостану.
Відсутність залежності між змінами досліджуваних параметрів у на сінокосі пов’язана, ймовірно, зі значним відносним вмістом ЛОР (до 10%) у складі Сорг цього едафотопу, ніж в інших досліджених екосистемах. Отже, розмір ЛОР органічних сполук у ґрунті сінокосу не є лімітуючим чинником для ґрунтової екосистеми. Тому, ріст і розвиток мікрофлори у цьому варіанті досліду залежить у більшій мірі не від кількості цього лабільного субстрату, а від фізико-хімічних умов середовища.
Як вже згадувалось, визначена у лабораторних умовах інтенсивність дихання ґрунту залежить у значній мірі від енергопластичного забезпечення ґрунту. В свою чергу доступність субстрату лімітується великим комплексом екологічних чинників, серед яких провідна роль належить температурі та вологості (Charles et al., 2009). В лісових екосистемах вагомий вплив також має фактор освітленості, оскільки прямо - сприяє росту й розвитку фотосинтетиків й опосередковано - впливає на гідротермічний режим, в тому числі на мікрокліматичному рівні. З іншого боку - об’єктивна оцінка величини емісії діоксиду карбону з поверхні ґрунту суттєво залежить від застосованого методичного підходу.
Цікаві статті з розділу
Екологічний рух світовий досвід та українські реалії
Актуальність теми дослідження проблем екологічної політики
України на сучасному етапі зумовлена об’єктивними потребами національного
розвитку, імперативами сучасної світової глобалізації та ...
Техногенні катастрофи, як фактор загрози біорізноманіттю
П`ять тисячоліть тому, коли з'явились
перші міські поселення, почала формуватися і техносфера — сфера, яка містить
штучні технічні споруди на Землі. Звичайно, тоді це були тільки елементи
т ...
Дослідження екологічного стану техногенного навантаження на навколишнє природне середовище підприємством Чернігівське Хімволокно
До основних антропогенних джерел забруднення природного середовища
відноситься промисловість – 45,4%. Промислові комплекси України являються
головними споживачами води в державі.
Однією ...