Структурно-функціональні особливості реалізації регіональної екомережі в контексті стратегії збалансованого розвитку
Публікації та інформування про результати дослідження. За матеріалами дисертаційного дослідження опубліковано загалом 167 наукових праць, з яких: 6 монографій, 15 навчальних і навчально-методичних посібників, 53 наукові статті (39 - у фахових виданнях), 49 тез доповідей, решта звіти з науково-дослідних тем і навчально-методичні матеріали. Результати роботи використані при підготовці науково-популярних видань, теле- і радіопрограм, веб-сайтів, регіональних звітів про стан навколишнього природного середовища, біорізноманіття, формування регіональної екомережі, які публікувалися у виданнях “Екологічний вісник”, “Світ довкілля”, “Краєзнавство. Географія. Туризм”, “Екологічний вісник Вінниччини”.
Структура і обсяг роботи. Робота включає вступ, п’ять розділів, висновки та рекомендації, додатки. Дисертаційне дослідження викладене на 383 сторінках друкованого тексту, воно містить 36 додатків, список використаних джерел 602 найменування, з них 42 - латиницею, 38 таблиць та 54 ілюстрацій.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
НАУКОВО-МЕТОДИЧНІ ЗАСАДИ ФОРМУВАННЯ Й РОЗВИТКУ ЕКОМЕРЕЖІ КРАЇН ЄС І УКРАЇНИ
Сформульовано основні принципи, підходи, функції, значення європейської екомережі. Охарактеризовано її нормативно-правову основу, завдання, структуру, етапи формування. На основі сформульованих науково-методичних принципів і підходів показано проблеми формування і розвитку екомережі України. Охарактеризовано її нормативно-правову основу, методику формування на основі критеріїв вибору елементів, складові структурні елементи.
Теоретичною базою для написання дисертаційної роботи слугували ідеї і праці В.І. Вернадського, В. Шафера, М.Ф. Реймерса, К.М. Ситника, С.М. Стойка, Ю.Р. Шеляг-Сосонка, В.Д. Романенка, М.Д. Гродзинського, М.А. Голубця, Т.Л. Андрі-єнко, Г.О. Білявського, О.І. Фурдичка, О.І. Тараріка, Г.І. Денисика, Л.П. Царика, Я.І. Мовчана, С.Ю. Поповича, М.І. Бащенка, В.В. Лаврова, А.П. Стадника і інших.
МЕТОДОЛОГІЯ І МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕНЬ
Для досягнення цілей реалізації регіональної екомережі в контексті стратегії збалансованого розвитку було визначено такі принципи: а) принцип запобігання фрагментації екосистем; б) екосистемний підхід (басейновий принцип); в) інтегроване планування та управління біотичними (водними, земельними) ресурсами; г) транскордонна співпраця з Республікою Молдова (створення Єврорегіону “Дністер”); д) участь громадськості та залучення заінтересованих організацій. Стратегію реалізації регіональної екомережі Поділля здійснють за напрямами: збереження, відновлення та збалансоване використання біотичного і ландшафтного різноманіття; структурно-функціональна оптимізація природно-заповідного фонду; просторове планування структурних елементів регіональної екомережі (офіційно запроектованої і неофіційно запропонованої); інтегрований підхід до управління земельними і водними ресурсами й річковими басейнами; збалансова-ний розвиток сільського і лісового господарства й туризму; отримання інформації про стан природного довкілля регіону та формування системи комплексного моніторингу заповідних об’єктів; підвищення рівня екологічної освіти, культури і свідомості місцевого населення; участь громадськості; розробки регіональних програм “Екомережа Поділля”, “Екологічна безпека Поділля”.
Відповідно до вказаних принципів і напрямів, наукову проблему досліджували за таким алгоритмом: “принципи (завдання) реалізації регіональної екомережі” → “законодавчо-нормативна база впровадження” → “напрями реалізації регіональної екомережі” → “механізми реалізації завдань” → “законодавчі, ресурсні, організаційні перешкоди щодо реалізації регіональної екомережі” (рис. 1). Теоретична концепція роботи побудована на засадах методології системного аналізу екологічних, соціальних і економічних питань, а також визначення причинно- наслідкових зв’язків у межах певних систем. Основні дослідження проводили на природно-заповідних об’єктах Поділля, додаткові - у найменш трансформованих територіях та в межах басейнів рік. Природні екосистеми регіону дослідження розглядали як підсистеми екосистем водозбірних басейнів.
Цікаві статті з розділу
Тварини-індикатори забруднення навколишнього середовища
Актуальність. Всі живі організми тісно пов’язані з навколишнім
середовищем, яке впливає на їх життя і розвиток.
Сучасний глобальний
характер впливу людини на біосферу у поєднанні з підвищ ...
Аналіз ефективності використання антрацит-фільтрату в очисних спорудженнях систем комунального господарства
При мінімальній забезпеченості водними ресурсами необхідної якості
Україна займає провідне місце у світі по питомій кількості стічних вод, що
утворяться, (більше 2 м3/чол. у добу). Недостатн ...
Сучасні напрямки природоохоронної пропаганди
Всім добре відомо, що таке реклама. Її вплив на свідомість
окремих осіб та суспільну свідомість в цілому останнім часом стає все
помітнішим. Не важко помітити, що реклама стосується речей. П ...