Основні методи дослідження якості води у річках
Фізико-хімічний. Цей напрям визначення якості води базується на фізичних та хімічних методах досліджень і, в цілому, оцінка за цими методами дає достатньо репрезентативні результати. Основним результатом є з'ясування хімічного складу розчинених у природних водах речовин. Фізико-хімічними методами можна визначити не тільки кількість і якісний склад присутніх у воді хімічних речовин, але і фізичні та органолептичні властивості води, наприклад, прозорість, кольоровість, запах, смак води, текучість та інші.
Так, більш конкретно, наприклад, загальний ступінь мінералізації визначають шляхом випаровування деякого об'єму води і зважування сухого залишку. Вміст у воді розчинених та завислих органічних речовин визначають методами окислення. Кількість легкорозчинних органічних речовин визначають методом пtрманганатного, а всіх разом - біхроматного окислення.
Дуже важливими показниками якості води є вміст в ній біогенних речовин, зокрема різних форм азоту (NH, NO
, NO
), фосфору (H
РO
, НРО
, РO
), кремнію (HSiO3+, SiO
), заліза (Fe2+, Fe3+), мікроелементів. Для визначення цих речовин на сьогоднішній день розроблено багато різних методик.
Для з'ясування інтенсивності процесів, спрямованих на покращення якості води у поверхневих водах, важливо встановлювати вміст кисню. Його вміст у воді характеризує інтенсивність та направленість багатьох процесів, що проходять у водоймі, зокрема біологічного окислення органічних речовин.
Іншим важливим показником є рН. При зміні у воді співвідношення водневих і гідроксильних іонів змінюється, водневий показник (рН). Його значення в нейтральній воді дорівнює 7, в кислій - менше 7, а в лужній - більше 7. Водневий показник є важливим, оскільки вказує не тільки на кількісне співвідношення водневих та гідроксильних іонів, але і спрямованість багатьох біологічних та хімічних процесів у водоймі. До того ж у кислій воді з рН менше 5 більшість гідробіонтів не здатна до нормального існування і відповідно їх роль у формуванні якості води практично зводиться у таких умовах нанівець. Оптимальною треба вважати воду з рН близько 7. Тобто вже за одним цим показником еколог може зробити попередні висновки щодо функціональної активності біотичної складової гідроекосистеми, яку він починає досліджувати. Саме тому такі показники як кисень і рН завжди входять до експрес тестів і без перебільшення є важливими і показовими [17, 23].
Окремо потрібно сказати про надзвичайно широку групу т.з. приладних методів визначення вмісту різних хімічних речовин і показників. Наприклад, давно розроблені та широко використовуються прилади для визначення з допомогою електродів водневого показника (рН), вмісту кисню, загальної суми іонів, серед них окремо аніонів і катіонів і т.п. На сьогоднішній день точне визначення вмісту у воді іонів мікроелементів, більшості найрізноманітніших складних органічних речовин практично неможливе без застосування відповідних приладних методів. Вони ґрунтуються на різних фізичних властивостях цих речовин, наприклад - різні спектри випромінювання чи поглинання, різні температури горіння тощо.
Цікаві статті з розділу
Екологічно чисті ліки. Вимоги до їх виробництва
На мій запит у пошуковому ресурсі мережі Internet про якість сучасних ліків в Україні
з'явилося майже 80 тисяч невтішних посилань від "Усі хвороби від...
ліків"(газета "День&q ...
Гідрометцентр як суб’єкт екологічного моніторингу
Комплексна лабораторія спостереження за природним середовищем (КЛНЗПС) Донецького центру гідрометеорології (ЦГМ) входить у склад базової системи моніторингу за забрудненням навколишнього середовища, з ...
Вплив природних та соціально-економічних умов на екологічний стан рослинної продукції Борівського району Харківської області
В сучасних економічних умовах Борівський район Харківської області тяжіє до аграрно-промислової господарської спеціалізації. Це, з одного боку, зумовлено історичними традиціями, які ґрунтуються на вис ...