Основні методи дослідження якості води у річках
Фізико-хімічний. Цей напрям визначення якості води базується на фізичних та хімічних методах досліджень і, в цілому, оцінка за цими методами дає достатньо репрезентативні результати. Основним результатом є з'ясування хімічного складу розчинених у природних водах речовин. Фізико-хімічними методами можна визначити не тільки кількість і якісний склад присутніх у воді хімічних речовин, але і фізичні та органолептичні властивості води, наприклад, прозорість, кольоровість, запах, смак води, текучість та інші.
Так, більш конкретно, наприклад, загальний ступінь мінералізації визначають шляхом випаровування деякого об'єму води і зважування сухого залишку. Вміст у воді розчинених та завислих органічних речовин визначають методами окислення. Кількість легкорозчинних органічних речовин визначають методом пtрманганатного, а всіх разом - біхроматного окислення.
Дуже важливими показниками якості води є вміст в ній біогенних речовин, зокрема різних форм азоту (NH, NO
, NO
), фосфору (H
РO
, НРО
, РO
), кремнію (HSiO3+, SiO
), заліза (Fe2+, Fe3+), мікроелементів. Для визначення цих речовин на сьогоднішній день розроблено багато різних методик.
Для з'ясування інтенсивності процесів, спрямованих на покращення якості води у поверхневих водах, важливо встановлювати вміст кисню. Його вміст у воді характеризує інтенсивність та направленість багатьох процесів, що проходять у водоймі, зокрема біологічного окислення органічних речовин.
Іншим важливим показником є рН. При зміні у воді співвідношення водневих і гідроксильних іонів змінюється, водневий показник (рН). Його значення в нейтральній воді дорівнює 7, в кислій - менше 7, а в лужній - більше 7. Водневий показник є важливим, оскільки вказує не тільки на кількісне співвідношення водневих та гідроксильних іонів, але і спрямованість багатьох біологічних та хімічних процесів у водоймі. До того ж у кислій воді з рН менше 5 більшість гідробіонтів не здатна до нормального існування і відповідно їх роль у формуванні якості води практично зводиться у таких умовах нанівець. Оптимальною треба вважати воду з рН близько 7. Тобто вже за одним цим показником еколог може зробити попередні висновки щодо функціональної активності біотичної складової гідроекосистеми, яку він починає досліджувати. Саме тому такі показники як кисень і рН завжди входять до експрес тестів і без перебільшення є важливими і показовими [17, 23].
Окремо потрібно сказати про надзвичайно широку групу т.з. приладних методів визначення вмісту різних хімічних речовин і показників. Наприклад, давно розроблені та широко використовуються прилади для визначення з допомогою електродів водневого показника (рН), вмісту кисню, загальної суми іонів, серед них окремо аніонів і катіонів і т.п. На сьогоднішній день точне визначення вмісту у воді іонів мікроелементів, більшості найрізноманітніших складних органічних речовин практично неможливе без застосування відповідних приладних методів. Вони ґрунтуються на різних фізичних властивостях цих речовин, наприклад - різні спектри випромінювання чи поглинання, різні температури горіння тощо.
Цікаві статті з розділу
Природно-заповідні території та Червоні книги в системі збереження ландшафтного і біологічного різноманіття
Тема реферату "Природно-заповідні
території та Червоні книги в системі збереження ландшафтного і біологічного
різноманіття".
До складу природно-заповідних
територій входять діл ...
Екологічний рух світовий досвід та українські реалії
Актуальність теми дослідження проблем екологічної політики
України на сучасному етапі зумовлена об’єктивними потребами національного
розвитку, імперативами сучасної світової глобалізації та ...
Оцінка міграції цезію і стронцію на радіоактивно забруднених агроландшафтах приватних господарств та присадибних ділянок південної частини Київської області
Актуальність теми. Масштаб Чорнобильської
катастрофи, найтяжчої за всю історію людства техногенної катастрофи, добре
відомий як вченим, так і політикам всього світу. В навколишнє середовище
...