Екологічні наслідки проведення меліорації в Ратнівському районі
Основні негативні наслідки осушувальної меліорації - це насамперед порушення віками складеної екологічної рівноваги в природі. Особливо торфоутворюючого процесу, що стабілізує біосферу, бо вже сьогодні в світі втрачається торфу в 50-70 разів більше, ніж його утворюється в природі. З меліорацією пов'язане значне зниження рівня ґрунтових вод, часто нижче запланованого рівня, особливо на ділянках З торф'яними і піщаними ґрунтами, що викликано не завжди продуманим вибором ділянок під осушення, а також способів меліорації [9, 5]. http://tatufoto.com/ женские татуировки женская тату.
Волога - життєдайна сила Полісся. Осушувати його - це есе одно, що знекровлювати організм. Одначе свого часу «меліоративні ідеологи» вважали за необхідність з допомогою осушення перетворити наш край на високорозвинуту аграрну область. Грубе втручання в природу відразу ж дало про себе знати; зникали річки, міліли озера, висихали криниці. Про це спочатку обережно, а потім на повний голос почали говорити екологи, науковці, письменники. Меліоратори відмахувались від людського обурення «залізобетонною» логікою: мовляв, масами оволоділи емоції.
Сьогодні є всі підстави говорити про загибель у буквальному розумінні цього слова сотень малих річок на Волині. З допомогою потужної землерийної техніки звивисті русла випрямлені, й поглиблені на 1,5-2 метри. Заплави, які колись були вкриті буйною рослинністю, переорані. Таким чином річки перетворені в канали, їхній первісний гідрологічний режим докорінно змінився, бо канали виконують лише дренуючу, тобто водовідвідну роль. Одним словом, малих річок з їх квітучими долинами не стало, а заплави, що були надійним фільтром, - висохли.
Різко скоротилась довжина малих річок. Бездумне осушення, яким охоплено п'яту частину Волині, згубно вплинуло на рослинний і тваринний світ, процес торфо- та ґрунтоутворення. А от результату, який був метою меліораторів - росту продуктивності земель, - воно не дало.
Обміління і пересихання малих річок, перетворення більшості з них в спрямлені мілководні канали, часте підтоплення земель у низинах і середніх частинах більш крупних поліських річок у вологі роки, зміна багатьох кліматичних факторів, поява вітрової ерозії, а також водної ерозії, посилення пожежної небезпеки на пересушених торф'яниках - це також перелік негативних явищ, до яких призводить осушувальна меліорація. І його можна було б продовжити [10, 2].
Крупномасштабна меліорація на Поліссі і в прилеглих районах призвела до значних змін водних, земельних і рослинних ресурсів, порушення створеної в процесі еволюції екологічної рівноваги в природі. Це, в свою чергу, позначилось на економічному ефекті меліоративних заходів. Наприклад, виробіток торф'яних покладів і зміна при цьому структурно-фізичних і хімічних властивостей, ерозія ґрунтів викликає необхідність збільшення внесення органічних і мінеральних добрив, експлуатаційних затрат і навіть потребу відмовитись від вирощування запланованих і таких, що дають все менші врожаї, культур.
Цікаві статті з розділу
Вирішення глобальних енергетичних проблем на прикладі країн Європи
Актуальність
дослідження. Розвиток людського суспільства нерозривно пов’язаний з
використанням природних ресурсів нашої планети, з споживанням різних видів
енергії в все зростаючих масштаба ...
Вплив живих організмів на географічну оболонку
В епоху науково-технічного прогресу особливого значення набувають знання
про життєві процеси на Землі в цілому. Важливу роль у цих процесах відіграють
живі організми. За мільярди років, які ...
Екологічна оцінка стану атмосферного повітря в зоні впливу викидів стаціонарного техногенного джерела
Метою даної роботи є обґрунтування теоретико-методологічних засад та набуття практичних навичок екологічної оцінки стану атмосферного повітря в зоні впливу викидів стаціонарного техногенного джерела.
...