Антарктичні керни (льодовикові трубки) та клімат
Могутнє заледеніння визначило виняткову суворість клімату Антарктиди. На її території знаходиться світовий полюс холоду, тут же відмічені найсильніші вітри. Крім того, і це здається на перший погляд дивовижним, Антарктида є полюсом сонячної радіації. У літній час, коли в південно-полярній області встановлюється полярний день, в центральні райони континенту поступають максимальні на земній кулі кількості сонячної радіації, що перевищують навіть ті, що отримує земна поверхня на екваторі. Причина цього в цілому ряду чинників, і зокрема у винятковій чистоті і прозорості повітря над Антарктидою.
Парадоксальною є і та обставина, що хоча Антарктида багата прісною водою, проте це материк-пустеля. Майже вся волога Антарктиди знаходиться в твердому вигляді, тобто є льодом і снігом. Рідка вода в Антарктиді майже відсутня.
Крайня суворість клімату не могла не відбитися на флорі і фауні континенту. Рослинний і тваринний світ Антарктиди бідний в порівнянні з іншими материками кількістю видів, але вельми своєрідний. Багато видів рослин, що мешкають тут, і тварин ендемічні - їх не зустрінеш в інших районах Землі.
Перераховані унікальні особливості сучасної природи Антарктиди склалися в процесі тривалого розвитку, який, як свідчать палеогеографічні дослідження, відрізнявся глибокою своєрідністю і не має аналогів.
Своєрідність континенту відбилася на характері діяльності тут людини. Наукові устремління переважають тут над всіма іншими. Слід додати і той важливий факт, що Шостий материк в даний час є ареною дієвої міжнародної співпраці країн решти всіх п'яти континентів. Материк науки, миру і міжнародної співпраці - так справедливо називають Антарктиду.
Цікаві статті з розділу
Психологічні аспекти екології
Сучасна
наукова психологія є досить розмаїтою системою дисциплін і галузей. Однією з
них є екологічна психологія. Розвиток суспільства і його взаємодія з
навколишнім середовищем показує що ...
Генетично модифіковані організми – міфи та реалії
Населення нашої планети, що стрімко збільшується, спонукало
учених і виробників не тільки інтенсифікувати вирощування сільськогосподарських
культур і худоби, але і почати пошук принципово но ...
Екологічна оцінка стану атмосферного повітря в зоні впливу викидів стаціонарного техногенного джерела
Метою даної роботи є обґрунтування теоретико-методологічних засад та набуття практичних навичок екологічної оцінки стану атмосферного повітря в зоні впливу викидів стаціонарного техногенного джерела.
...