Антарктичні керни (льодовикові трубки) та клімат
Антарктичний лід - це незвичайний архів, літопис клімату за сотні тисяч років. Прочитуючи його у подробицях, можна отримати додаткову інформацію про те, як змінювався клімат у минулому. У брилах льоду зафіксований точний склад атмосфери в ту епоху, коли він утворився. Датують шари льоду за домішками, адже їхня концентрація змінюється в зимову і літню пори року, у теплі і холодні періоди історії Землі
Антарктичні льодовикові керни містять інформацію про те, що клімат завжди змінювався та існує безпосередній зв'язок між рівнем парникових газів в атмосфері та температурою повітря. В Антарктиді «найдавніші керни» одержані на російській станції «Восток» та французькій станції «Конкор-дія». Вони містять відомості про історію клімату майже за півмільйона років. Аналізуючи їх, а також керни, одержані у Гренландії, можна відзначити цікавий факт: за останні 400 тисяч років клімат нашої планет був переважно холодним, однак, через кожні 100 тисяч років льодовикова епоха змінювалася коротким потеплінням, що тривало не більше десяти - двадцяти тисяч років.
Британські дослідники Антарктики, розглядають три гіпотези, що можуть пояснити причини швидкого потепління, яке відбувається на Антарктичному півострові - це зміни у циркуляції океанічних вод, зміни у циркуляції атмосфери і зменшення площі морського льоду. Але вчені не можуть сказати, який із цих трьох факторів є вирішальним. За словами вчених, півострів є прикладом того, наскільки важко точно передбачити вплив глобального потепління на конкретний регіон Землі Все більше уваги приділяється вивченню зв'язків регіонального потепління на Антарктичному півострові та Ель-Ніньо - явище, що змінює циркуляцію у системі океан - атмосфера у тропічних широтах Тихого океану та значно впливає на клімат планети [8, 41].
На цей час ще не визначено, що спричинило потепління. Можливо, клімат Антарктичного півострова зазнає природних циклів. Окрім того, потепління на півострові може бути пов'язане з глобальними змінами клімату, які в свою чергу є наслідком антропогенної діяльності (підвищення кількості парникових газів в атмосфері Землі). Зрозуміло тільки одне вплив антропогенної діяльності на клімат планети може мати драматичні наслідки.
ВИСНОВКИ
Курсова робота досліджувала одну з актуальних проблем сучасної географічної науки - особливості природи та екології Антарктичного півострова. Вивчення та аналіз низки літературних джерел дають можливість зробити певні висновки та узагальнення:
Антарктичний півострів - унікальний півострів у багатьох відношеннях, і перш за все по дивовижних, неповторних особливостях своєї природи. Ніде не спостерігається таких своєрідних і суворих природних умов.
Головна особливість Шостого материка - його розташування в районі полюса. Майже весь континент, площа якого мало не в 2 рази більше Австралії, знаходиться усередині Південного полярного круга. Лише Антарктичний півострів видається на декілька градусів на північ.
Присутність в районі полюса величезного масиву суші, оточеного водами океану, перш за все привело до виникнення гігантського льодовикового покриву - найбільшого сучасного зледеніння Землі. Майже весь материк покритий льодом, середня товщина якого близько 2000 м, максимальна ж - більше 4000 м. Могутній льодовиковий покрив визначив багато географічних особливостей материка, навіть такі, як його форма і розміри. Антарктида виявилася найвищим континентом Землі. Середня висота її більше 2000 м, що значно перевищує середні висоти інших материків.
Близько 80% всіх прісних вод земної кулі закумульовано в крижаному покриві Антарктиди. Якби трапилося так, що всі ці льоди розтанули, рівень Світового океану піднявся б майже на 60 м. Антарктида - гігантський накопичувач льоду. Недаремно її називають крижаним континентом.
Цікаві статті з розділу
Наукові основи раціонального користування та управління навколишнім середовищем
Тема контрольної роботи "Наукові
основи раціонального користування та управління навколишнім середовищем".
В умовах зростаючого
антропогенного впливу на навколишнє середовище оч ...
Екологічна оцінка впливу діяльності ЗАТ Юрія м. Черкаси на довкілля
Молочна промисловість належить до провідних у харчовій і переробній
промисловості та формує достатньо привабливий за обсягами ринок. Це пов'язано з
тим, що продукція молочної галузі займає в ...
Актуальні проблеми поводження з твердими побутовими відходами на території Львівської області
Сучасна історія місцевого самоврядування в Україні характеризується
тим, що перейшла від бюрократичної радянської “піраміди" влади до сучасних
принципів територіальної організації влади ...