Екологічні дослідження кліматичних показників як фактора формування стану довкілля
Територія Борівського району входить до складу південно-східного степового агрокліматичного району Харківської області, який характеризується помірноконтинентальним кліматом [8]. Він характеризується наступними показниками:
1. найбільшою сумою ефективних температур;
. тривалістю безморозного періоду при мінімальній кількості опадів;
. найбільшою повторюваністю засушливо-суховійних явищ
У даному агрокліматичному районі тривалість без морозного періоду складає 160-175 днів, річна кількість опадів складає 450 мм [6,8,10]. Для Борівського району спостерігається найчастіша повторюваність років з інтенсивною атмосферною засухою (70%) у порівнянні з Харківською областю в цілому.
Він характеризується значною амплітудою середньомісячних середніх температур 280С (від +210С в липні, -70 С в січні) (рис.1.3).
Рисунок 1.3 - Річні коливання середньомісячної температури та середньомісячної кількості опадів у Борівському районі [10]
Найбільш холодними місяцями є січень та лютий, найбільш теплими - липень та серпень.
Максимум опадів припадає на теплий період року. При цьому максимум припадає на червень (понад 65мм), мінімум на лютий; мінімум - у лютому (менше 35мм), при середньорічної кількості біля 450 мм;
Радіаційний індекс сухості за Грігор’євим-Будико біля 1, що відповідає умовам оптимального співвідношення тепла і вологи в багаторічному розрізі;
Характерним ходом відносної вологи, яка має виражений мінімум у травні (до 60%) і максимум взимку (грудень-січень до 85%) і абсолютної вологи 1-2гПа взимку до 15гПа влітку у липні;
Незважаючи на невелику площу і рівнинний рельєф, на території району спостерігаються деяка різниця у метеорологічних показниках у відповідності з орографічними умовами.
Ступінь континентальності, проявляється в контрастності сезонних метеорологічних показників. Загалом континентальність збільшується на території району з заходу на схід.
На розподілення амплітуд екстремальних (максимальної і мінімальної) температур не впливають меридіанальні відмінності, які повинні були б проявлятися в результаті різниці широти місця і кута падіння сонячних променів та відповідних радіаційних умов.
У розподіленні річної кількості опадів слабо виражена тенденція щодо зменшення їх суми у напрямку з північного заходу на південний схід.
Холодний період року з середньодобовою температурою повітря нижче 0 С триває десь 160-165 днів. Стійкий сніговий покрив зберігається до 70 днів, але цей показник є звичайно змінним від року до року, і також по території в один і той же рік [10].
Зима починається з середини листопада. Вона характеризується зміною характеру циркуляції повітря-збільшенням ролі горизонтального переносу тепла-холоду (адвекції), яка проявляється у частому проходженні циклонів і фронтів.
Зима характеризується нестійкою погодою: поряд з низькими температурами -20 -25 С, бувають відлиги +4+5 С, що призводить до утворення льодового покриву та інших явищ, що негативно впливають на зимівлю озимини. Зима помірно холодна, непостійна. Після того як температура повітря впаде нижче 0˚С і встановлюється стійкий сніговий покрив, який досягає максимуму в другій половині лютого і утримується приблизно 100-110 днів. Висота снігового покриву не перевищує 18- 20 см, однак в деяких роках максимальна його висота досягає 67 см. [10]
Цікаві статті з розділу
Характеристика ґрунтового покриву
У
ґрунтовому покриві переважають чорноземні (53 %), сірі лісові (9 %), на півночі
- дерново-підзолисті (27 %), у заплавах річок - лучні, лучно-болотні та болотні
ґрунти (3 %). Майже вся територія о ...
Екологічна система
Тема реферату «Екологічна система» з дисципліни «Основи загальної екології».
Екологія (від грец. ойкос (еко) – будинок, житло, логос. –
навчання) – це наука про умови існування живих орган ...
Оцінка міграції цезію і стронцію на радіоактивно забруднених агроландшафтах приватних господарств та присадибних ділянок південної частини Київської області
Актуальність теми. Масштаб Чорнобильської
катастрофи, найтяжчої за всю історію людства техногенної катастрофи, добре
відомий як вченим, так і політикам всього світу. В навколишнє середовище
...