Морфо-фізіологічні зміни деревних рослин за атмосферного забруднення сучасних міст
Забруднення середовища викидами коксохімічного виробництва призводить до пригнічення процесів розвитку пагона представників роду Fraxinus, змінюється динаміка вуглеводів в онтогенезі плодів Robinia pseudoacacia L. в умовах промислового забруднення SO2 та NO2 (Юсипіва, Вадатурська, 2002).
В ряді праць показано, що викиди автотранспорту та хронічне антропогенне забруднення впливають на репродуктивні органи деревних порід. Так, у Gleditchia triacanthos L., Aesculus hippocastanum L., Quercus robur L. та Robinia pseudoacacia L. відзначено зниження маси насіння (Шупранова, 2009, 2012; Шупранова, Кучма, 2012). Зниження кількості плодів на модельній гілці, збільшення кількості опалих плодів, порушення процесів проростання насіння виявлено у Catalpa bignonioides Walt., Ailanthus altissima Mill., Fraxinus excelsior L., Fraxinus pennsylvanica L., Tilia platyphyllos Scop. (Бессонова, 1999; Грицай, Денисенко, 2011; Леппік, 2008), Robinia pseudoacacia L. (Солоха, 2011). Зміни білкового обміну зареєстровані у насінні Aesculus hippocastanum L., Robinia pseudoacacia L., Q. robus, Q. rubra, A. platanoides, A. pseudoplatanus, A. tataricum (Шупранова, 2007; Більчук, 2005; Філонік, 2007). Адаптація інтродуцентів (Acer platanoides L., R. Pseudoacacia, Aesculus hippocastanum L. ) до умов існування відбувається за рахунок функціонування ферментативних та низькомолекулярних антиоксидантів (Ловинська, Россихіна, 2012; Ловинська, 2011; Хромих, 2012, 2013; Россихіна-Галича, 2012, 2013).
Таким чином, атмосферне забруднення призводить до порушення феноритмів, змін росту та розвитку вегетативних та репродуктивних органів, а також анатомічної будови рослин. При цьому пригнічуються ростові процеси, погіршуються таксаційні показники дерево станів та спостерігаються негативні тенденції ходу онтогенезу, що призводить до втрати стовбурової деревини. Морфологічні та цитоембріологічні дослідження репродуктивної сфери свідчать, що за умов забруднення атмосфери відбувається зміна числа тичинок, мікроспорофілів, прискорений розвиток пелюсток, чутливість пиляків. Порушуються важливі фізіологічні процеси на рівні рослинного організму: фотосинтез, дихання, мейоз, мітоз, мікроспорогенез та ін. Пригнічення росту та розвитку рослин веде до деградації рослинного покриву та цілісності екосистем.
Цікаві статті з розділу
Проблеми утилізації відходів
Зростаюча
кількість відходів і недостача засобів їхні переробки характерні для багатьох
міст.
Муніципальні
влади повсюдно намагаються знайти кращий спосіб для утилізації відходів своїх
...
Природно-заповідні території та Червоні книги в системі збереження ландшафтного і біологічного різноманіття
Тема реферату "Природно-заповідні
території та Червоні книги в системі збереження ландшафтного і біологічного
різноманіття".
До складу природно-заповідних
територій входять діл ...
Вплив комунального господарства на довкілля на прикладі міста Чернігів
Важлива роль серед галузей невиробничої сфери належить
житлово-комунальному господарству України, яке являє собою багатогалузеву
технічно забезпечену галузь, що має розгалужену структуру, і ...