Аналіз еколого-економічної ефективності використання природоохоронних заходів в області охорони атмосферного повітря та поверхневих вод
Проблема охорони навколишнього середовища продовжує залишатись однією з найбільш складних у глобальному аспекті. Особливо гострою вона є у регіонах з високим промисловим потенціалом, де в навколишнє середовище потрапляє велика кількість різноманітних речовин, більша частина яких є токсичними. Більшість техногенних речовин дуже стійкі і хімічно активні, що призводить до незворотних наслідків або утворення похідних, які мають велику ступінь шкідливості.
Для підтримання певної якості атмосферного повітря та водних ресурсів, які відповідають за створення безпечних умов життєдіяльності живих організмів і збереження природного різновиду, необхідно встановлення розрахункових нормативних обмежень складу шкідливих речовин. Також необхідно розробити оптимальну програму природоохоронних заходів, які б могли як забезпечити раціональне використання природних ресурсів, так і бути вигідними з точки зору економіки підприємств.
Інтенсивна антропогенна перебудова природного середовища, великі об’єми залучення у господарський обіг природних ресурсів, забруднення їх відходами виробництва призвели до низки протиріч між традиційним ресурсокористуванням і вимогами екологічно збалансованого природокористування. Результати аналізу екологічної ситуації в Україні зосереджують увагу на необхідності перебудови державної політики на засадах сталого соціально-економічного розвитку та забезпеченні екологічно збалансованого природокористування, поліпшенні якості ресурсопостачання населення і галузей економіки на найближчу та подальшу перспективу.
В умовах становлення економічної самостійності суб’єктів господарювання (підприємств, регіонів), недостатності бюджетного фінансування, зниження ефективності державного контролю, необхідності зменшення негативного впливу екологічно шкідливих виробництв на природне середовище важливим стає впровадження нових інструментів економічного регулювання ресурсокористування. Разом з цим актуальними залишаються питання економічного стимулювання ресурсозбереження, впровадження екологічно чистих і природовідновлюваних техніко-технологічних систем у промисловості.
Суттєві недоліки мають місце у діючій системі управління ресурсами, недостатньо використовуються економічні методи регулювання природокористування, що відображають дію об’єктивних економічних законів.
Екологічна криза, що збіглася за часом з економічною зумовила активізацію досліджень еколого-економічних проблем природокористування та наукового обгрунтування збалансованого розвитку природно-господарських комплексів.
З огляду на сьогоднішнє економічне положення, питання економічності заходів стає як ніколи гостро. Враховуючи, що антропогенний вплив на оточуюче середовище зростає з кожним роком, то постає гостре питання з приводу розрахування найбільш ефективних природоохоронних заходів з найбільшою економічною перевагою. На регіональному рівні це питання є актуальним через відносно невелику територію, обмежений бюджет та існує необхідність впровадження нових технологічних рішень з найменшими витратами.
Таким чином, для дослідження ефективності природоохоронних заходів в якості полігону нами було обрано Харківський район. Це пов’язано з його: 1) інтенсивним рівнем техногенного навантаження на всі компоненти навколишнього середовища; 2) складною промислово-аграрною спеціалізацією; 3) значною щільністю населення та великим рівнем його захворюваності; 4) необхідністю оптимізації витрат на охорону навколишнього середовища на регіональному рівні.
Ціль даної курсової роботи - аналіз еколого-економічної ефективності використання природоохоронних заходів в області охорони атмосферного повітря та поверхневих вод на прикладі адміністративно-територіальної одиниці (Харківського району).
Для вивчення цього питання необхідно вирішити ряд задач:
- провести аналіз можливих методів оцінки;
- виконати необхідні розрахунки щодо ефективності природоохоронних заходів;
- розрахувати економічний збиток від забруднення навколишнього середовища;
- розробити модель, яка демонструє особливості розрахунку збитків від забруднення атмосферного повітря та водних об’єктів, оцінки зборів за викиди та скиди.
- Еколого-економічна ефективність природоохоронних заходів у Харківському районі
- Природоохоронні заходи та види еколого - економічного ефекту
- Розрахунок екологічної ефективності атмосфероохоронних заходів
- Розрахунок екологічної ефективності заходів, спрямованих на охорону та відновлення водних ресурсів
- Економічний збиток від забруднення навколишнього природного середовища
- Аналіз економічних складових екологічних втрат
- Розрахунок економічного збитку від забруднення атмосферного повітря Харківського району
- Розрахунок економічного збитку від забруднення водних об’єктів Харківського району
- Платежі за викиди та скиди забруднюючих речовин у Харківському районі
- Альтернативні варіанти розрахунку екологічних витрат
- Аналіз предметної області
- Розробка моделі даних
Цікаві статті з розділу
Наукові нормативи гранично допустимих викидів (ГДВ)
В умовах науково-технічного
прогресу значно ускладнились взаємовідносини суспільства з природою. Людина
отримала можливість впливати на хід природних процесів, підкорила сили природи,
почал ...
Квартира як біогеоценоз
Біогеоценози - елементарні одиниці
біосфери. Масштаби біогеоценозів в природі надзвичайно різні. Неоднакова також
ступінь замкнутості підтримуваних в них кругообігів речовини, тобто
багатор ...
Еколого-економічні проблеми водокористування та шляхи їх вирішення
Водні запаси на Землі
величезні, вони утворять гідросферу - одну з потужних сфер нашої планети.
Гідросфера - найважливіший елемент біосфери. Вона поєднує всі води земної кулі,
включаючи оке ...