Санітарний стан деревостанів Черкаського бору
Примітка: % - частка дерев певної категорії стану; жирним шрифтом виділено показник СКК, менший нормального розподілу.
Так, у міру наближення від контролю ПП9К до узлісся, кількість здорових особин зменшується з 6,5 до 0,9%. За іншими категоріями стану дерев цієї залежності немає, оскільки деревостани екопрофілю, пошкоджені різною мірою, з часом неоднаково змінилися, збільшивши відмінність за таксаційними показниками та, відповідно, за санітарною структурою. Так, збільшення значення СКК здорових дерев північно-західного екопрофілю з 1,4 на контролі до 2,0 на узліссі свідчить про зменшення частки дерев І класу Крафта в деградованих деревостанах, про негативний вплив на них екзогенного чинника, який спричинив зниження приросту домінантів у висоту та їх відпад [26]. Всередині лісового масиву (ПП6-ПП9) свіжий сухостій формують дерева ІV класу Крафта, що свідчить про природний їх відпад. У приузлісній ПП5 всихають також особини ІІІ класу Крафта, що є аномалією. Про це свідчить також структура старого сухостою: на відстані 16 км - це дерева ІV класу Крафта, на 11 км - ІІІ, а 10 км - навіть ІІ класу Крафта, содомінанти.
Отже, з наближенням до міста та промислової агломерації (ЧПА) усихають вищі дерева, що свідчить про наявність аеротехногенного забруднення. Цей процес деградації деревостанів в зоні хронічного впливу фітотоксикантів зростає з віком та підсилюється супутніми екологічними впливами на ліс несприятливих факторів, зокрема, рекреагенних, кількість та інтенсивність яких та наслідки збільшуються з наближенням до міста, підсилюючи пошкодження екосистем. В урочищі «Сосновка» ЧБ стан сосняків уже втратив зв’язок з відстанню до промзони (rЧБ = -0,04) (рис. 3.8).
Рис. 3.8. Залежність індексу стану (Іс) деревостану від відстані до Черкаської промислової агломерації (ЧПА)
Цікаві статті з розділу
Дослідження якості води в басейні річки Стир
Аналіз сучасного стану водних ресурсів, рівня їх забруднення, екологічного стану є одним із найактуальніших питань сьогодення.
Якість води - це сукупність нормованих хімічних і біологічних характерис ...
Техногенні катастрофи, як фактор загрози біорізноманіттю
П`ять тисячоліть тому, коли з'явились
перші міські поселення, почала формуватися і техносфера — сфера, яка містить
штучні технічні споруди на Землі. Звичайно, тоді це були тільки елементи
т ...
Акумулювання радіонуклідів грибами в зонах радіоактивного забруднення
В даний час і в перспективі особливо гостро постає проблема
екологічної безпеки навколишнього середовища, екологічно безпечного
природокористування при зростаючих антропогенних навантаженнях ...