Природні умови розвитку лісових екосистем регіону
Вплив Кременчуцького ВСХ на зміну вологості й температури повітря виявляється в усі сезони крім періоду льодоставу. Якщо вітри дують із ВСХ, то його вплив може поширюватися у глибину суші на відстань до 10 км. Після створення ВСХ амплітуда коливання середньодобових температур зменшилася з -38 - +39ºС до -24,7 - +31,8ºС. Відбулося зниження середньої температури повітря з 7,5ºС до 7,2ºС. Однак, на підвищення вологості повітря ВСХ впливає більше, ніж колись впливав Дніпро, особливо влітку.
Переважають західні та північно-західні вітри уздовж русла р. Дніпро, з середньою швидкістю 3-8 м/с. Вітровий режим регіону сприяє переносу аеротоксикантів від промислової зони, що у південній частині міста, до лісових масивів: убік ЧСМ - 32,4%, убік ЧБ - 34,5% вітрів на рік. Бризові потоки повітря зменшують конвекційну хмарність і тим самим підвищують імовірність фотохімічних процесів [2].
3 Ґрунти
Грунтотвірними породами ЧБ є кварцеві піски, що утворюють три яруси відкладів різного віку (нижній - флювіогляціальний, середній - давньоалювіальний, верхній - еоловий) із суглинками та глинистими прошарками різної потужності. Піски ЧБ, на відміну від алювіальних пісків верхнього Дніпра, пилуваті та дрібнопилуваті, із значним (до 40%) вмістом збагаченої алюмосилікатами пилуватої фракції (діаметр - 0,1-0,01 мм). Наявність цієї фракції забезпечує певний вміст у цих пісках елементів живлення. Для них характерна шаруватість, яка простежується вже з глибини 0,5-1,0 м. Це й зумовлює високу продуктивність деревостанів ЧБ - найвищу для лісів, що зростають на піщаних ґрунтах (переважно Іа і Іб бонітету).
Друга мікрозона характеризується здебільшого дерново-середньопідзолистими глинисто-піщаними ґрунтами, які зайняті угрупованнями соснових лісів орлякових та злакових, що чергуються. Вони займають переважно свіжі місцезростання (В2-С2) і формують свіжі дубово-соснові субори.
За даними лісовпорядкування 2003 р. та В.В.Лаврова [26], найрозповсюдженішими в ЧБ ґрунтами є свіжі дернові і дерново-підзолисті, середньо розвинені піщані та глинисто-піщані, супіщані. Лісорослинні умови ЧБ - це, здебільшого, свіжі субори (В2) - перша (надлугова) і друга борова тераси. Досліджувані соснові ліси поширені на древньо-алювіальних і водно-льодовикових пісках другої тераси Дніпра.
4 Рослинність
Згідно з геоботанічним районуванням, територію ЧБ відносять до Черкасько-Чигиринського геоботанічного округу Східноєвропейської провінції Європейсько-Сибірської лісостепової області на Черкасько-Чигиринській боровій терасовій ділянці з дубово-сосновими і сосновими та грабово-дубовими лісами і терасовими варіантами лучних степів та евтрофних боліт. Ця територія є цінною природною спадщиною. Тут збереглися старі насадження листяних і хвойних лісів, піщані комплекси, болота, луки та водна рослинність. Акумулятивні типи екосистем (болота, луки) межують з денудативними (борова тераса), що й визначає оригінальність регіону.
У ЧБ переважають дубово-соснові ліси з незначною часткою грабово-дубово-соснових і соснових лісів. В них унікально поєднуються бореальний, неморальний, болотний та лучно-степовий флористичні комплекси рослин. На цій території поширено 21 синтаксон із Зеленої книги України і більшість раритетних біотопів району досліджень.
Цікаві статті з розділу
Агроекологічний моніторинг грунтів
Актуальність теми: Багато пізніше, вже в XX столітті, в науці виник термін моніторинг для визначення системи цілеспрямованих повторних спостережень за одним або більше елементами навколишнього природ ...
Геоінформаційні системи як системи вивчення, аналізу та оцінки впливу екологічних факторів на навколишнє середовище
Розвиток сучасних технологій
передбачає комп`ютеризацію практично всіх систем аналізу та спостереження.
Новий вік технічного розвитку характеризується появою геоінформаційних ситем
(ГІС). Г ...
Розрахунок розсіювання шкідливих речовин
Розподіл в атмосфері забруднюючих
речовин, що викликаються з промислових джерел забруднення, підкоряється законам
турбулентної дифузії. На процес розсіювання викидів суттєво впливає стан
атмосфери, ...