Суть фіторемедіації
Відповідно до останніх літературних даних, фітотехнології - це використання рослин для відновлення, стабілізації, контролю за забрудненими субстратами. Фіторемедіація - складова фітотехнологій, що направлена на видалення чи розкладання полютантів. Фітотехнології використовують вивчені природні фізіологічні властивості зелених рослин з метою відновлення ґрунтів, забруднених важкими металами і/або органічними сполуками. Це дешеві й екологічно привабливі технології для вилучення, деградації та фіксації забруднювачів.
Насьогодні в світовій практиці охорони навколишнього природного середовища активно розвиваються економічно ефективні та екологічно безпечні технології очищення ґрунтів, які базуються на фізіологічній здатності рослин знижувати вміст ксенобіотиків шляхом їх акумуляції та деструкції - фіторемедіаційні технології [198, 216, 212, 213, 178, 217].
Фіторемедіація, за визначенням агентства з охорони навколишнього природного середовища США - набір технологій, які ґрунтуються на природних фізіологічних властивостях рослин деконтамінувати ґрунти, забруднені металами та (або) органічними сполуками. Маджеті Нарасімха Вара Прасад (M.N.V. Prasad) - вчений з університету Хайдерабада, Індія, підрахував, що вартість очищення ґрунту, забрудненого важкими металами, радіонуклідами, нафтою чи пестицидами за допомогою рослин, що використовують лише енергію сонця, становить лише 5% від витрат на інші способи відновлення. Тому фіторемедіація є більш екологічно доцільним і дешевим методом відновлення ґрунтів порівняно з фізико-хімічними і технічними способами, навіть з урахуванням обмеженості часових ресурсів для досягнення кінцевої мети. Процеси фіторемедіації базуються на здатності рослин акумулювати, деградувати, стабілізувати, трансформувати і випаровувати забруднювачі з великої кількості природних матриць, зокрема, ґрунту та води [152, 202, 214, 219, 209, 192, 220].
Технології очищення ґрунтів, що базуються на використанні рослин, тобто фіторемедіаційні технології, в останні роки набули вагомості й довели, що можуть бути застосовані у польових умовах (H. Van Liere, 2005, J.C. White, 2001).
Фітотехнології пропонують ефективні інструменти й екологічно безпечне розв’язання проблеми очищення забруднених ділянок ґрунту та води, видалення повітряних забруднювачів, підвищення рівня безпеки продовольчих продуктів і створення відновлювальних джерел енергії, що сприяє раціональному природокористуванню. Фіторемедіація базується на наступних механізмах: фітостабілізація - осадження полютантів у кореневій зоні рослин у результаті адсорбції корінням та, у такий спосіб, запобігання їхній міграції у ґрунті, ґрунтових водах та повітрі; фітоекстракція - поглинання забруднювачів коренями з наступним переміщенням у надземні органи рослини; фітостимуляція - активізація мікробного метаболізму у ризосфері рослин, сприяє активізації процесів поглинання і (або) розкладання полютантів; фітодеградація та фітотрансформація - розкладання органічних ксенобіотиків рослинами з утворенням нетоксичних сполук, що характеризує величезний потенціал і біологічну варіативність метаболізму рослини [190, 185, 186, 193, 195, 200, 206].
Цікаві статті з розділу
Радіоактивне забруднення
Особливе
місце у забрудненні оточуючого середовища займає радіоактивне забруднення.
Найбільшою з них у всій Європі є Чорнобильська катастрофа яка і стала наслідком
радіоактивного забрудненн ...
Екологічна оцінка стану атмосферного повітря в зоні впливу викидів стаціонарного техногенного джерела
Метою даної роботи є обґрунтування теоретико-методологічних засад та набуття практичних навичок екологічної оцінки стану атмосферного повітря в зоні впливу викидів стаціонарного техногенного джерела.
...
Аналіз еколого-економічної ефективності використання природоохоронних заходів в області охорони атмосферного повітря та поверхневих вод
Проблема охорони навколишнього середовища продовжує залишатись однією з
найбільш складних у глобальному аспекті. Особливо гострою вона є у регіонах з
високим промисловим потенціалом, де в на ...