Еколого-географічне розташування та господарська характеристика ДП «Іваньківський цукровий завод» ДП «Златодар»
Дочірнє підприємство ДП «Іваньківський цукровий завод державного підприємства Златодар розташоване по вулиці Заводській, 1 села Іваньки Маньківського району Черкаської області.
Підприємство спеціалізується по виробництву цукру-піску із цукрових буряків. З розфасовкою в мішкотару вагою 50 кг.
Служба охорони навколишнього середовища і лабораторія по контролю атмосферного повітря на підприємстві відсутні.
Відповідальний з питань екології-інженер з охорони навколишнього середовища.
Інвентаризація викидів від димової труби ТЕЦ розроблена за режимними картами ,виконаними в 2003 році ТОВ «Протус» м. Київ, від організованих джерел - на основі результатів вимірювань викидів забруднюючих речовин, проведених відділом державного аналітичного контролю держуправління екоресурсів в Черкаській області . для інших джерел - розрахунковим шляхом згідно з «Інструкцією про зміст порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві». КНД 211. 2.3.014-95 Київ 1995.
Значення величин викидів (г/с і т/рік) визначалися за методиками:
Цукровий завод розташований у північно-східній частині села Іваньки Маньківського району. Відстійники і поля фільтрації знаходяться за селом на відстані 3,0 км від основного промислового майданчика. На півдні від проммайданчика знаходиться луг то орні землі а заході та півночі житлова забудова, на сході огороди працівників заводу.
Згідно з додатком 4 «Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів» (наказ Мінохорони здоров’я України від19.06.96 № 173) цукровий завод відноситься ІІІ класи (розділ «Виробництво по обробці харчових продуктів та смакових речовин», санітарно-захисна зона прийнята комбінована: 300 м- для жомових сховищ і 100м - для джерел цукрового виробництва [17].
Санітарно-захисна зона для відстійників і полів фільтрації прийнята за додатком 12 розділу «Розділи санітарно-захисних зон очисних споруд Господарсько-побутової каналізації» і дорівнює 300 м при розрахунковій продуктивності очисних споруд до 5 тис.м3 на добу і встановлюється від межі очисних споруд.
ДП «Іваньківський цукровий завод» спеціалізується по випуску цукру-піску з розфасовкою по 50 кг.
Продуктивність заводу: по переробці цукрових буряків -150000 тонн на рік; по виробництву цукру-піску - 18000 тонн на рік.
Основною сировиною для виробництва цукру-піску є цукрові буряки
Згідно з ГОСТ 17421-82 (вміст цукру 16,3%, азоту-1.5%,без азотистих речовин -1,2%, мінеральних речовин - 0,6%).
Допоміжною сировиною є вапняк згідно з РСТ УССР 1451-83 (вміст СаСО3≥ 93%), сірка технічна згідно ГОСТ 127-76Е (вміст сірки -99,5%, вологи ≤0,2%, золи ≤ 0,05%), вугілля марки А, АКО згідно з сертифікатом якості.
Основними виробничими ділянками є:
а) виробництво цукру-піску
Подача цукрових буряків на виробництво здійснюється гідротранспортом.
Буряки миють ,подрібнюються на бурякорізці ,стрічковим транспортером подаються в дифузійний апарат типу А1 ПД2-С20 , де цукор переходить у розчин. Одержаний сік очищається від мезги ,потім надходить на попередню дефекацію.
Обезцукрена стружка віджимається на жомових пресах ПСЖН-68.
Віджатий жом надходить в жомову яму для реалізації.
Для очистки дифузійного соку використовується вапняне молоко. При нагріванні соку і дії на нього вапна коагулюють білки і барвники буряків. Відбувається дефекація соку. Потім дефикований сік разом зі всіма осадами насичується двоокисом вуглецю в сатураторі типу 1с-20 -І сатурація.
Відсатурований сік підігрівають , фільтрують на фільтрах ФИЛС -60, які відокремлюють дефекат-сатураційний осадок ,що вміщує СаСО3, несахара , осаджені на дефекації. Відокремлений осадок висолоджується на вакуум-фільтрах системи БОУ-40-3-10, фільтрат подається на ІІ сатурацію разом з основною масою соку, а висолоджений осадок викачується на поля фільтрації.
Після ІІ сатурації сік фільтрується на фільтрах ФИЛС-60 і поступає на контрольну фільтрацію на дискових фільтрах ДФ-100 і ДФ-150.
Одержаний сік обробляють в сульфітоторах сірчистим ангідридом для Додаткового знебарвлення соку і зниження в’язкості. Сірчистий газ, що утворюється при спалюванні сірки в сіркоспалювальних печах , по трубах подається в сульфітотори сиропу і барометричної води, сірчистий газ який не вступив в реакцію , виводиться в атмосферне повітря через труби сульфітаторів.
Після сульфітації сік надходить в чотирьохкорпусну установку з концентратом, де опарюється до вмісту сухих речовин 60-70%, після ІІІ корпусу одержаний сік знову фільтрують на дискових фільтрах ДФ-150 і ДФ-100 і поступає на четвертий корпус випарної установки. Сироп після концентратора поступає на уварку утфеля І продукту до вмісту сухих речовин 92-93%. Утворений туфель поступає на центрифугу ,де розділяється на цукор і відтік . Цукор направляється в сушильне відділення,висушується і розфасовується в мішкотару по 50 кг. Жовтий цукор повертається на варку утфеля.
Цікаві статті з розділу
Природо-заповідний фонд лісової зони України, його структура та зонально-регіональні властивості
Українське
Полісся, яке простягається із заходу на схід на 750 км і займає близько 20%
території України, складає значну частину Поліської низовини - важливого
регіону Європи в межах Україн ...
Флора вільноплаваючих рослин Чернігівщини
Актуальність. Ми живемо в епоху гострого
конфлікту між людським суспільством та природою, коли нераціональна
господарська діяльність порушила динамічну рівновагу біосфери нашої планети, що
...
Гідрологічні характеристики річки
Територією
Сумської області протікає 165 річок довжиною понад 10 км кожна, які належати,
до басейну Дніпра. Найбільші з них: Десна з притокою Сеймом, Ворскла, Сула,
Псел. Хорол. Густота річкової сі ...