Вплив лісових ресурсів європейських країн на формування галузей спеціалізації: зовнішні та внутрішні відмінності ресурсами та продукцією
Управління лісами багато в чому залежить від структури власності. У Західній Європі 70 відсотків лісів знаходяться у приватній власності - найчастіше фізичних осіб або сімей. У Східній Європі великі наділи державних лісів у 1990-х роках були повернуті їх колишнім власникам, що збільшило частку лісів, що знаходяться в приватному володінні (UNECE, MCPFE and FAO, 2007). Розподіл володінь між численними дрібними власниками підвищує складність і збільшує вартість управління лісами. У багатьох країнах приватний сектор відреагував на цю проблему формуванням потужних асоціацій і кооперативів приватних лесовладельцев. У країнах СНД усі ліси є власністю держави.Показники зростання лісових ресурсів в Європі перевищують обсяг лісозаготівель, фактичне зниження якого спостерігається в цьому регіоні вже протягом декількох десятиліть. У майбутньому прогнозується зростання відносини лісозаготівель до приросту лісових площ; це буде відбуватися внаслідок збільшення обсягів деревини, необхідних для забезпечення потреб деревообробної промисловості, а також у зв'язку з швидким зростанням попиту на деревину як поновлюване джерело енергії.
У більшості країн управління лісами є суворо регульованою сферою з жорсткою виконавчою системою. Державні лісогосподарські установи відіграють провідну роль в управлінні лісами, оскільки володіють значними фінансовими та технічними ресурсами. Для західноєвропейських країн характерно впровадження методів інтенсивного високотехнологічного управління, що включають поліпшення лісосадильної матеріалу, інвестиції в меліорацію грунту і механізацію лісозаготівель. Для Східної Європи і субрегіону СНД, що мають більше дешевою робочою силою, характерно впровадження менш витратною системи управління з меншим обсягом впроваджуються ресурсів, більш тривалим сівозміною і природним лісовідновленням. Багато власників, що живуть поза своїх володінь, і дрібні власники також практикують цю форму управління.
Третьою формою управління є традиційне багатоцільове управління, яке або здійснюється державою (високоінтенсивне багатоцільове управління), або застосовується в невеликих, належать сім'ям лісах і фермерських лісах з метою забезпечення їх власників або місцевого населення поряд переваг, не пов'язаних з лісоматеріалами. Ліси, керовані відповідно до цієї моделі, найбільше постраждали з точки зору економічної життєздатності в зв'язку зі зміною ринкової кон'юнктури, зокрема:
• зросла глобальна конкуренція призвела до зниження цін на продукцію і скорочення здатності галузі до оплати деревини і волокна;• відбулося зниження цін на круглий лісоматеріал внаслідок швидкого збільшення його пропозиції, що послідував за поверненням лісів у приватну власність у Східній Європі.
Серйозною проблемою як і раніше залишиться встановлення оптимального балансу між економічними факторами ринків і зростаючим суспільним попитом на екологічні та соціальні послуги лісів. Висока вартість робочої сили і складність управління безліччю дрібних фрагментованих лісів перешкоджають виконанню високих вимог, що пред'являються стандартами управління лісовим господарством; це знижує економічну життєздатність управління лісами в багатьох країнах, особливо в Західній Європі. Може спостерігатися зсув у бік виробництва більш тонкомірної лісоматеріалу, вирощуваного з більш коротким оборотом рубки.
Водночас нещодавнє підвищення попиту на енергію, видобуту з деревини, і зростання цін можуть викликати різкий стрибок від надлишку деревини до її нестачі.Європа виробляє великі обсяги найрізноманітніших лісоматеріалів, є основним учасником міжнародної торгівлі і має відносно високий рівень споживання (таблиця 10). У 2008 році на частку регіону припадала майже третина світового виробництва і приблизно половина глобального експорту лісоматеріалів.Основна конкурентна перевага Західної Європи полягає у виробництві високотехнологічно обробленої продукції, як, наприклад, відновлені плити і високоякісний папір. Заклопотаність цього субрегіону екологічними питаннями відбивається, крім іншого, в його статусі великого виробника і споживача сертифікованих лісоматеріалів, а також у високому відсотку використання відновленого волокна. Крім того, уряду та приватний сектор стимулюють застосування екологічно чистих лісоматеріалів та «зеленого будівництва».На Російську Федерацію припадає основна частка лісової промисловості в субрегіоні СНД. При наявності величезних лісових ресурсів, технічно кваліфікованих працівників і низької вартості робочої сили вона має гігантським потенціалом для відновлення своєї колишньої позиції найбільшого в світі виробника лісоматеріалів.(таб. 9)
Цікаві статті з розділу
Забруднення атмосфери. Знищення озонового шару
У
далеку давнину, коли кількість людей на Землі була порівняно невеликою, а їхній
інтелектуальний і технічний потенціал - дуже слабким, природа практично не
відчувала на собі тиску людини: ...
Екологічні проблеми, пов’язані з експлуатацією теплових двигунів
Світу, в якому ми живемо, загрожує серйозна небезпека. Втручання людини у тендітну рівновагу природи - розвиток техніки і промисловості - може нанести непоправну шкоду оточуючому нас прекрасному довкі ...
Види джерел забруднення навколишнього середовища
Доповідь на тему "Види джерел
забруднення навколишнього середовища"; Опис токсичних властивостей сажі та
вуглеводних.
Таблиця 1 - Середній час роботи двигуна
при прогріві
...