Сучасні регіональні відмінності в розміщенні та рівні забезпеченості лісовими ресурсами європейських країн
Регіон Європи включає 50 країн і територій, загальна площа лісів яких становить трохи більше 1 млрд. га або близько 25 відсотків площі усіх лісів світу. Згідно зі статистичними даними, наведеними FAO 2010 року, ліси покривали 45 відсотків загальної площі суші Європи, від нуля відсотків в Монако до 73 відсотків у Фінляндії. Найбільша частина лісів в Європі припадала на Російську Федерацію, що володіє самими великими лісовими масивами в світі. Ця країна повідомила, що площа її лісів дорівнює майже 810 млн. га, що складає більше 80 відсотків площі лісів Європи і п'яту частину площі лісів всього світу. З практичних міркувань в цьому звіті наводяться показники по Європі, по Європі без обліку Російської Федерації і окремо-показники по Російській Федерації.
У період 1990-2010 років площа лісів Європи продовжувала збільшуватися, хоча темпи приросту за аналізований період знизилися (Таблиця 1). Розширення площі лісів було результатом закладки нових лісів і природного поширення лісів на колишні землі сільськогосподарського призначення. В останнє десятиліття чистий річний приріст площі лісів становив трохи менше 700 000 га в рік, що менше показника, який становив приблизно 900 000 га в рік, що відзначався в 1990-х роках. У порівнянні з іншими регіонами, Європа була єдиним регіоном, де відзначався чистий приріст площі лісів протягом всього періоду з 1990 по 2010 рік. Площа лісів в Російській Федерації залишалася практично незмінною, кілька збільшившись в 1990-х роках і трохи скоротившись в період з 2000 по 2010 рік. Це невелике коливання не було статистично значимим, враховуючи широту лісового фонду. Згідно з представленими даними, площа лісів Європи без обліку Російської Федерації становила в 2010 році 196 млн. га.
Таблиця 1. Площа лісів в Європі протягом 1990-2010 років
У період 2000-2010 років значна частина чистого приросту площі лісів в Європі припадала на частку невеликого числа країн, в першу чергу на Іспанію (118 500 га в рік) і Швецію (81 400 га в рік), слідом за якими йшли Італія, Норвегія , Франція і Болгарія. Однак здається приріст площі лісів у Швеції в 2000-2005 роках пояснювався скоріше зміною методики оцінки, ніж фактичним зміною даного показника. Найбільший приріст у процентному вираженні за останні десять років відзначався в країнах з незначним лісовим покривом: Ісландії (5,0 відсотка на рік) та Республіці Молдові (1,8 відсотка на рік). Естонія, Фінляндія і Російська Федерація були єдиними країнами, що повідомила про чисті скорочення площі лісів за період з 2000 по 2010 рік, у сукупності становить у середньому 51 000 га в рік, а проте, це означало річні втрати у розмірі лише менше 0,01 відсотка .
Приріст площі лісонасаджень в Європі в останнє десятиліття також сповільнилося в порівнянні з загальносвітовою тенденцією за той же період (Таблиця 2). У 2010 році майже 7 відсотків площі лісів регіону складали лісонасадження. Близько половини чистого приросту площі лісів за останні 20 років припадало на частку збільшення площі лісонасаджень. Близько половини чистого приросту площі лісів за останні десять років припадало на частку залісення, а інша частина приросту пояснюється природним розповсюдженням лісів, головним чином, на колишні землі сільськогосподарського призначення.
Таблица 2. Площа лісонасаджень в Європі, 1990-2010 роки
Слід зазначити, що від ряду країн з великими лісовими масивами, таких як Фінляндія, інформації не надійшло.
Протягом 1990-х і 2000-х років відзначалася позитивна загальносвітова тенденція до розширення площі лісових екосистем, призначених для збереження біологічного різноманіття, в зв'язку з чим за 20 років площа таких лісів збільшилася в цілому майже на 100 млн. га або на 35 відсотків . У Європі площа лісів, призначених в першу чергу для збереження біологічного розмаїття, за той же період подвоїлася (Таблиця 3). Більша частина цього приросту припала на 1990-і роки, проте в 2000-2010 роках цей показник продовжував збільшуватимуться трохи більш ніж на 2 відсотки на рік. Близько 10 відсотків площі лісів в Європі (без обліку Російської Федерації) були призначені для збереження біорізноманіття, в той час як загальносвітовий середній показник становив 12 відсотків. У Російській Федерації частка площі лісів, призначених для збереження біорізноманіття, збільшилася з 1,5 відсотків у 1990 році до 2,2 відсотка від загальної площі лісів в 2010 році в основному завдяки державній політиці, спрямованій на поліпшення охорони природи.
Цікаві статті з розділу
Оцінка стану заповідної справи в Рівненській області
Вагоме місце у відновленні природи в нашій країні відведене розвитку природно-заповідного фонду як складової частини реалізації стратегії гармонійного розвитку суспільства. Після введення в дію у 1992 ...
Моніторинг атмосферного повітря
Атмосфера - це повітряна оболонка Землі, значення якої важко переоцінити. Збереження теплоти і захист живих організмів від згубних доз космічного випромінювання, джерело кисню для дихання, вуглекислог ...
Еколого-біологічні дослідження місцевості
Найважливішим засобом екологічної освіти є організація різноманітних
видів діяльності школярів безпосередньо в природному середовищі, в світі
природи. Дане положення вимагає створення «учбов ...