Значення і місце лісових ресурсів у формуванні економічного потенціалу європейських країн
Опитування громадської думки з питань лісу та лісового господарства показали, що інтерес до екологічних послуг, який забезпечується лісами, значно зріс. У глобальному масштабі, одним з основних побоювань суспільства є збезлісення і його відповідне запобігання. Європейці відводять лісі життєво важливу роль у вирішенні проблеми зміни клімату і висловлюють бажання бачити більш активне дії, спрямовані на захист лісів та лісових служб.
Опитування громадської думки є лише одним із видів оцінки зростаючих вимог, що стосуються екосистемних послуг, забезпечуваних лісами. У ці послуги також входять такі аспекти, як збереження біорізноманіття, надання можливостей для відпочинку, регулювання прісноводних ресурсів, охорона грунтів, забезпечення інфраструктури, заходи щодо запобігання ерозійних процесів і лавин, а також користь лісів для здоров'я людини. У поєднанні зі зростаючим попитом на вуглецеву нейтральність поновлюваних джерел енергії і сировинних товарів, ці вимоги створюють нові можливості для зростання економічної діяльності і, одночасно з цим, передумови для розробки ефективних механізмів для згладжування протилежних інтересів.Комплекс завдань, що стоять перед лісовими господарствами в умовах мінливої екологічної обстановки та суспільства не може бути вирішено шляхом прийняття заходів лише у галузі лісового господарства. Існує необхідність поліпшення узгодженості в лісовій політиці в цілому і зміцненні зв'язків і взаємодії між різними секторами економіки, які впливають на управління лісами.На міжнародному рівні уряди європейських держав завжди булиприхильниками ефективного глобального режиму лісокористування. Наявність єдиних правових документів у цій галузі зміцнить політику Європейського регіону в галузі забезпечення раціонального використання потенціалу лісів.Політика Європейського регіону в галузі лісокористування визначається общини принципами, концепціями і практикою сталого управління лісами, які спрямовані на всебічне та збалансоване забезпечення довгострокових економічних, екологічних і соціальних функцій лісів. Однак, європейська політика сталого управління лісами не має єдиної правової основи і, отже, не повною мірою визнається правомочними організаціями мають відношення до лісового господарства.
Європейські ліси відносяться до основних постачальників деревини у світі. Якщо не брати до уваги Росію, то на Європу припадає 23 % промислових лісозаготівель світу за обсягом, але водночас тільки 5 % за світовою площею лісів. Більше половини Європейських лісів виконують, насамперед, експлуатаційні функції, частка ж експлуатаційних лісів у світі складає 32 %. Щоправда при цьому потрібно взяти до уваги багатофункціональність значної частини Європейських лісів [6].
Поєднання вищевикладеної інформації із фактом, що площа Європейських лісів та їх запас продовжують зростати, веде нас до висновку, що високий обсяг лісозаготівель не свідчить про невідповідність принципам менеджменту сталого лісового господарства - принаймні у тих частинах світу, що характеризуються відносно високорозвиненою економікою та інституціями та відносно гомогенними (не багатими на види) лісами із високою часткою порід комерційного призначення. Свідченням цьому є той факт, що обсяги лісозаготівель є нижчими за приріст лісів [6]. Щоправда, не дивлячись на результати досліджень, що були виконані щодо вигод, пов'язаних із лісами, той факт, що ці вигоди не знаходять оцінки на ринку і дуже особливі у кожному конкретному випадку, ускладнює їх кількісну оцінку.
Цікаві статті з розділу
Виснаження та деградація ґрунтових ресурсів
Земельний фактор, як і повітря, вода, біосфера, сонячна
енергія, є найважливішою складовою навколишнього природного середовища. Земна
твердінь (суходіл) виконує значну кількість необхідних і ...
Вплив антропогенного фактора на життєдіяльність водних організмів
З настанням глобальної екологічної кризи людство змушене
вирішувати нові проблеми, що стосуються гармонізації відносин людини з
природою, сталого та безпечного збалансованого соціально-еконо ...
Екологічні аспекти видобування піску на прикладі об`єктів Чернігівської області
Актуальність: Капітальне будівництво
є однією з найважливіших галузей господарства, що характеризує економічний
потенціал держави. Підвищення ефективності будівництва передбачає, насамперед, ...