Моніторинг навколишнього середовища
Моніторинг навколишнього середовища - це система спостережень і контролю, що проводяться регулярно, за певною програмою для оцінки стану навколишнього середовища, аналізу що відбуваються в ній процесів і своєчасного виявлення тенденцій її зміни. Основними завданнями моніторингу є: спостереження за станом біосфери, оцінка і прогноз стану природного середовища, виявлення факторів і джерел антропогенних впливів на навколишнє середовище, попередження про створюються критичних ситуаціях, шкідливих або небезпечних для життєдіяльності і здоров'я людей та інших живих організмів.
Необхідність в загальному моніторингу людської діяльності, що постійно зростає. Наприклад, щорічно проводиться близько 30 тис. видів хімічних речовин у кількостях більше 1 т на рік. Багато тисячі тонн нафтопродуктів в результаті аварій розливаються по поверхні землі і виливаються в моря і океани. Інтенсивно розвивається процес опустелювання. Загальна площа антропогенних пустель перевищує 9 млн. , ще близько 30 млн знаходяться на межі опустелювання.
У загальному вигляді процес екологічного моніторингу можна представити схемою: навколишнє середовище -> вимірювання параметрів різними підсистемами моніторингу -> збір і передача інформації -> обробка і представлення даних (формування узагальнених оцінок), прогнозування. Система екологічного моніторингу призначена для обслуговування систем управління якістю навколишнього середовища (далі «система управління»). Інформація про стан навколишнього середовища, отримана в системі екологічного моніторингу, використовується системою управління для запобігання або усунення негативної екологічної ситуації, для оцінки несприятливих наслідків зміни стану навколишнього середовища, а також для розробки прогнозів соціально-економічного розвитку, розробки програм в області екологічного розвитку та охорони навколишнього середовища.
Моніторинг є багаторівневою системою. Виділяють системи импактного, регіонального, національного і глобального рівнів. Імпактний моніторинг призначений забезпечити оцінку змін системи на локальній площі: території міста, району. Регіональний дозволяє виявити проблеми міграції й трансформації забруднюючих речовин, спільного впливу різних факторів, характерних для економіки регіону.
Щоб здійснити моніторинг природного об'єкту, необхідно на його території розмістити пост контролю. Щоб раціонально розміщувати пости проводять попередні дослідження стану атмосфери. Ці розрахунки необхідні для того, щоб не встановити два пости, які будуть контролювати одні і ті домішки.
- Характеристика міста Харцизьк
- Розрахунок очікуваних [5] максимально разових концентрацій шкідливих речовин у атмосфері
- Визначення пріоритетного списку інгредієнтів атмосферного повітря, підлягаючих контролю
- Розрахунок концентрацій основних домішок на постах
- Розміщення постів на території міста
- Розрахунки очікуваних забруднень у водотечах
- Розрахунки очікуваних забруднень у непроточних водоймах
- Методи дослідження забруднення атмосфери
- Обладнання постів моніторингу
Цікаві статті з розділу
Основні напрямки розвитку неоекології
Екологія як окремий
розділ біологічної науки склалася наприкінці XIX ст. і розвивається швидкими
темпами. Особливо значний інтерес до екології людське суспільство почало
виявляти в середині ...
Екологічні аспекти видобування піску на прикладі об`єктів Чернігівської області
Актуальність: Капітальне будівництво
є однією з найважливіших галузей господарства, що характеризує економічний
потенціал держави. Підвищення ефективності будівництва передбачає, насамперед, ...
Фітотоксичність та хімічне забруднення ґрунтів м. Біла Церква
Прогресуюча дія господарської діяльності людства на природне
середовище досягла рівня, при якому відбуваються істотні зміни в хімічному
складі ґрунтового покриву широких територій. У загальн ...