Статистичне опрацювання отриманих результатів
Статистичне опрацювання отриманих експериментальних даних здійснювали з використанням непараметричних і параметричних методів відповідно до рекомендацій Гланца (1999). Нормальність розподілу перевіряли за допомогою U критерію Манна-Уітні (Філімонова, 2004). У разі розподілу значень результатів дослідження, наближеного до нормального при 5% рівні значущості (Р<0,05), для подальшого статистичного аналізу отриманих даних застосовували однофакторний дисперсійний аналіз. З його допомогою проводили перевірку нульової гіпотези про рівність середніх досліджуваних сукупностей. В разі її відхилення - середні порівнювали попарно з використанням критерію Ньюмена-Кейлса. Якщо розподіл результатів дослідження відрізнявся від нормального при 5% рівні значущості, за критерієм Манна-Уітні, застосовували непараметричні статистичні методи. Для оцінки достовірності отриманих даних використовували критерій Краскела-Уолліса, який є непараметричним аналогом однофакторного дисперсійного аналізу. Для виявлення відмінностей між параметрами кожної із сукупностей, їх порівнювали попарно, застосовуючи непараметричний критерій Коновера.
Для з’ясування міри подібності (за метричною відстанню) між об’єктами, що класифікуються проводили кластерний аналіз. Об’єднання об’єктів у групи проводили із застосування агломеративного методу за правилом одиночних зв’язків. В якості міри близькості застосовано евклідову відстань.
Комп’ютерне опрацювання результатів досліджень проводили з використанням програм Statistica 6.1, BioStat 2008 і MS Excel 2007 з надбудовою AtteStat 12.1.7. У роботі прийнято 5% рівень значущості (Р<0,05).
Цікаві статті з розділу
Історичний аналіз створення та розвитку екологічного права в Україні
Актуальність
теми. Еколого-правова наука України ще зовсім молода.
Екологія
- це наука, яка висвітлює проблеми взаємодії живих організмів з тим природним
середовищем, в якому вони перебу ...
Вплив діяльності людини на довкілля
В умовах науково-технічного прогресу значно
ускладнились взаємовідносини суспільства з природою. Людина отримала можливість
впливати на хід природних процесів, підкорила сили природи, почала ...
Рекультивація промділянки при поверхневому порушенні ландшафту
Дія
людини на природу багато в чому пов'язана з порушенням величезних територій.
Окрім безпосереднього порушення ґрунтів відбувається псування природних
ландшафтів, порушення гідрологічного ...