Визначення гідрохімічних характеристик природних вод
Таким же доступним способом можна визначити і вміст у воді марганцю: пробу об'ємом 10-50 мг підкислюють декількома каплями 25% розчину азотної кислоти. Потім, по каплях, добавляють 5% розчин нітрату срібла до тих пір, поки розчин помутніє. Після цього добавляють біля 0,5 г персульфату амонію або калію і нагрівають до кипіння. В присутності марганцю в кількості 0,1 мг/л і вище розчин забарвлюється у блідо-рожевий колір.
Для визначення наявності цинку у воді відбирають пробу об'ємом 50 мл., добавляють кілька капель концентрованої соляної кислоти і, після переміщування, приблизно 20 мл ацетатного буферного розчину - 3 мл розчину тіосульфату натрію (50 г Na2S2О3 * 5Н2О в 30 мл дистильованої води) і 3 мл розчину дістізону; суміш добре перемішують. У присутності цинку колір органічного шару переходить у фіолетовий, або червоний.
Для визначення присутності в річковій воді сульфатів необхідно взяти близько 10 мл проби, підкислити її кількома каплями соляної кислоти і додати 0,5 мл 10% розчину хлориду барію. При концентрації у воді сульфатів 5-50 мг/л виникає опалесценція, або слабке помутніння, при більш високій концентрації випадає осад.
Якісно можна визначити присутність у водах також фенольних сполук. Для цього до конічної колби об'ємом 200 мл наливають 100 мл проби, добавляють розчин хлорного вапна, або хлорну воду у такому ж об'ємі, що було внесено 0,05 мг активного хлору. Через 10 хв. визначають (спочатку на холоді, потім при нагріванні) наявність характерного "аптечного запаху".
Часто приходиться мати справу з забрудненням річкової води жировими компонентами стічних вод. Для того, щоб бути впевненому, що існує саме таке забруднення потрібно взяти невеликий кусочок камфори (або п-фенілендіаміну) величиною з рисове зерно і внести на поверхню проби води. У присутності масел камфора залишається на тому ж місці. При відсутності масел камфора швидко переміщується по поверхні води.
Отже, для визначення придатності води для тих чи інших своїх потреб, суспільство користується поняттям якість води. Це поняття вбирає в себе кількісну і якісну характеристики хімічного складу та фізичних властивостей води.
Цікаві статті з розділу
Еколого-економічна оцінка техногенних родовищ Кривбасу
У світі за останні декілька десятиліть видобуто більше корисних копалин, ніж за всю попередню історію. Людство, в пошуках нових джерел мінеральної сировини, почало освоювати шельфи і дно морів та океа ...
Ландшафтний моніторинг
Ландшафтний моніторинг як
підсистема єдиної державної системи екологічного моніторингу підрозділяється на
геоботаніческий, кліматичний (мезо- і мікрокліматичний), геохімічний, ґрунтовий
і т ...
Екологiчна ситуацiя Чернігівської області
Чернігівська область
розташована на півночі України в Поліській і Лісостеповій зонах Придніпровської
низовини, в басейні річки Десни. На заході і північному заході межує з
Гомельською облас ...