Експлуатаційні роботи на осушувальній системі
Кротовий дренаж проектується з врахуванням таких умов: торфовище має бути кротостійким, тобто ступінь розкладу його не повинен перевищувати 50-60%, а зольність - 25-30%, без піщаних прошарків та інших сторонніх включень. Глибина залягання кротових дрен переважно становить від 1 м в гирлі до 0,7 м у верху на місцевості без похилу. Відстань між кротовими дренами приймається від 5 м у слабоводопроникних торфах до 10-15 м в добреводопроникних. Для осушення і зволоження кротовий дренаж надрізається з похилом до канави в межах 0,002-0,003. Кротовини закладають кротодренажними машинами з діаметром дренера від 20 см у добре розкладених торфах, до 25 см у торфовищах з невисоким ступенем розкладу.
Важливою умовою поліпшення працездатності меліоративної системи є їх реконструкція, яка ґрунтується на діагностиці причин, що викликають незадовільний меліоративний стан осушуваних земель. Необхідність реконструкції визначається на основі аналізу даних, що характеризують господарський і технічний стан системи в цілому або її частини, можливістю своєчасно проводити на осушуваних землях польові роботи. Причиною виконання реконструкції меліоративної системи може бути також зміна напрямку сільськогосподарського використання осушуваних земель, спеціалізації господарств, модернізації системи. В першу чергу реконструкції підлягають системи, на яких незалежно від погодних умов року формується несприятлива меліоративна обстановка з ознаками перезволоження (50 і більше відсотків площі системи). Підчас реконструкції здійснюються заходи, спрямовані на заміну способів осушення конструкцій та основних габаритів осушувальної мережі водоприймачів, інших елементів, технічних дефектів мережі, додаткове будівництво окремих каналів і споруд, заміна тимчасових споруд постійними.
При реструктуризації землекористування на меліоративній системі повинні бути встановлені природоохоронні зони навколо гідротехнічних споруд, а також введені обмеження господарської діяльності з метою запобігання погіршенню роботи колекторно-ураженої мережі [6, 29].
Існуючі осушувальні системи конструктивно і технологічно спроектовано для експлуатації в цілісному комплексі, а меліоровані землі на них - для використання крупними колективними і державними господарствами. Тому реформування господарств і схем землеустрою на цих системах, що здійснюється вданий час, як правило, в бік їх розукрупнення та приватизації, повинно проводитись на основі чинного законодавства і правових актів, але з врахуванням технологічних умов експлуатації осушувальних систем.
Особливістю гідротехнічних споруд на меліоративних системах є цільове їх призначення для обслуговування меліоративних земель.
Цікаві статті з розділу
Поняття про біосферу та атмосферу
Найхарактернішою істотною рисою планети Земля є існування на
ній життя. Усю сукупність живих організмів та ту частину речовини планети, що
перебуває в постійному обміні речовиною і енергією ...
Екологічна характеристика населеного пункту Мізоч
Проблема захисту навколишнього середовища одна з найважливіших
задач сучасності. Викиди промислових підприємств, енергетичних систем і транспорту
в атмосферу, водойми і надра на сучасному ст ...
Забруднення атмосфери. Знищення озонового шару
У
далеку давнину, коли кількість людей на Землі була порівняно невеликою, а їхній
інтелектуальний і технічний потенціал - дуже слабким, природа практично не
відчувала на собі тиску людини: ...