Експлуатаційні роботи на осушувальній системі
Кротовий дренаж проектується з врахуванням таких умов: торфовище має бути кротостійким, тобто ступінь розкладу його не повинен перевищувати 50-60%, а зольність - 25-30%, без піщаних прошарків та інших сторонніх включень. Глибина залягання кротових дрен переважно становить від 1 м в гирлі до 0,7 м у верху на місцевості без похилу. Відстань між кротовими дренами приймається від 5 м у слабоводопроникних торфах до 10-15 м в добреводопроникних. Для осушення і зволоження кротовий дренаж надрізається з похилом до канави в межах 0,002-0,003. Кротовини закладають кротодренажними машинами з діаметром дренера від 20 см у добре розкладених торфах, до 25 см у торфовищах з невисоким ступенем розкладу.
Важливою умовою поліпшення працездатності меліоративної системи є їх реконструкція, яка ґрунтується на діагностиці причин, що викликають незадовільний меліоративний стан осушуваних земель. Необхідність реконструкції визначається на основі аналізу даних, що характеризують господарський і технічний стан системи в цілому або її частини, можливістю своєчасно проводити на осушуваних землях польові роботи. Причиною виконання реконструкції меліоративної системи може бути також зміна напрямку сільськогосподарського використання осушуваних земель, спеціалізації господарств, модернізації системи. В першу чергу реконструкції підлягають системи, на яких незалежно від погодних умов року формується несприятлива меліоративна обстановка з ознаками перезволоження (50 і більше відсотків площі системи). Підчас реконструкції здійснюються заходи, спрямовані на заміну способів осушення конструкцій та основних габаритів осушувальної мережі водоприймачів, інших елементів, технічних дефектів мережі, додаткове будівництво окремих каналів і споруд, заміна тимчасових споруд постійними.
При реструктуризації землекористування на меліоративній системі повинні бути встановлені природоохоронні зони навколо гідротехнічних споруд, а також введені обмеження господарської діяльності з метою запобігання погіршенню роботи колекторно-ураженої мережі [6, 29].
Існуючі осушувальні системи конструктивно і технологічно спроектовано для експлуатації в цілісному комплексі, а меліоровані землі на них - для використання крупними колективними і державними господарствами. Тому реформування господарств і схем землеустрою на цих системах, що здійснюється вданий час, як правило, в бік їх розукрупнення та приватизації, повинно проводитись на основі чинного законодавства і правових актів, але з врахуванням технологічних умов експлуатації осушувальних систем.
Особливістю гідротехнічних споруд на меліоративних системах є цільове їх призначення для обслуговування меліоративних земель.
Цікаві статті з розділу
Розрахунок максимальної нестачі кисню при органічному забрудненні р. Сіверський Донець
Серед розчинних
речовин, що потрапляють в океан із суші, велике значення для мешканців водного
середовища мають не тільки мінеральні, біогенні елементи, але й органічні
залишки. Винесення в ...
Проблема водних ресурсів України
Сьогодні
в усьому світі збільшується інтерес до проблем водних ресурсів та прогнозування
їх впливу на здоров’я населення. Проблема забезпеченості людства водою є
глобальною, а для її виріше ...
Актуальні проблеми поводження з твердими побутовими відходами на території Львівської області
Сучасна історія місцевого самоврядування в Україні характеризується
тим, що перейшла від бюрократичної радянської “піраміди" влади до сучасних
принципів територіальної організації влади ...