Сучасне екологічне право України
У вітчизняній науковій літературі уявлення про екосистеми з'явилися в 1942 р. в роботах В.М. Сукачова (1880-1967), який обґрунтував концепцію біогеоценозу (синонім терміну «екосистема»), що мала велике значення для розвитку теоретичної бази екології. У 50-ті роки сформувалася загальна екологія, основну увагу в якій приділяється вивченню взаємодії організмів і структури утворених ними систем. У цьому навчанні знайшли відображення ідеї про єдність організмів з фізичним оточенням, про закономірності, які лежать в основі таких зв'язків, про обмін речовинами та енергією між ними.
Середина ХХ століття була відзначена розширенням комплексних досліджень екосистем (В. І. Жаднюг, Г. Г. Винберг, Р. Ліндеман, Г. Одум і Ю. Одум, Р. Маргалеф і багато інших). У 1956 р. під редакцією В.І. Жаднюга видається 4-томну працю «Життя прісних вод»; в 1961 р. виходить монографія В.І Жаднюг і С.В. Герда «Річки, озера і водосховища СРСР». У цих роботах описуються особливості водних екосистем. У 1964 р. колективом авторів під керівництвом В.М. Сукачова була опублікована книга «Основи лісової біоценології». У ній зроблена спроба шляхом синтезу інформації розкрити кількісні закономірності функціонування і еволюції такої складної динами чеський системи, як лісовий біогеоценоз.
У ХХ ст. в рамках екології сформувався самостійний напрямок фізіології, присвячене дослідженню механізмів адаптації. У нашій країні представниками цього напрямку, які досягли розквіту в 60-70-х роках ХХ століття, були Н.І. Калабухов, А.Д. Слонім, а в останні роки - акад. І.А. Шилов.
Однак ефективна реалізація методології системного підходу до вивчення екосистем стала можливою лише на початку 70-х років ХХ століття, коли в розпорядження екологів надійшли потужні ЕОМ і були розроблені методи моделювання динамічних систем, які в сукупності з експериментами та спостереженнями отримали назву системного аналізу.
Успіхи у вивченні і моделюванні екосистем, особливо реалізація проектів у рамках міжнародного співробітництва, сприяли остаточному утвердженню в другій половині ХХ століття екосистемної концепції як основи сучасної екології.
До 70-х років ХХ ст. склалися напрямки, звані «фізіологічної» і «еволюційної» екологією. У наші дні отримали розвиток «кількісна» екологія та математичне моделювання біосферних і екосистемних процесів.
Паралельно зі згаданими розвивалися географічне і геологічне напрямки екології, а саме ландшафтна екологія та динамічна геологія - система наук про взаємодію геосфер Землі і вплив на них антропогенних факторів.
П'ятий період історії екології - це сучасна екологія. В останні два десятиліття змінився погляд на екологію як на суто біологічну науку. Вже з початку століття в екології, крім антропоцентричного (гр. anthropos - людина) напрямку, який розглядає людську спільноту як окреме царство, що піднімається над царствами мінералів, рослин і тварин, з'явилося біоцентріческое напрямок. Представники останнього вважають людину продуктом еволюції біосфери; люди, як і інші ссавці, підкоряються законам природи, і їх розвиток йде паралельно з розвитком інших організмів. Тому зараз Homo sapiens (людина розумна) з усією його різноманітною діяльністю включають у сферу інтересів науки екології.
Зростання суспільного інтересу до екологічних проблем зробив глибокий вплив на академічну екологію. До 1970р. на неї дивилися, головним чином, як на один з розділів біології. Хоча і зараз екологія сягає своїм корінням в біологію, вона вийшла за її рамки, переросла в нову інтегровану дисципліну, що зв'язує природничі, технічні та суспільні науки. У деяких великих університетах розвинених країн введені міждисциплінарні кваліфікаційні ступеня з екології. Усе більше визнання набувають погляди на екологію як науку не тільки про природні, але і створених людиною екосистемах.
Цікаві статті з розділу
Проблеми утилізації відходів
Зростаюча
кількість відходів і недостача засобів їхні переробки характерні для багатьох
міст.
Муніципальні
влади повсюдно намагаються знайти кращий спосіб для утилізації відходів своїх
...
Вплив діяльності ЗАТ Житомирський м’ясокомбінат на атмосферне середовище
Повітря,
вода, сонячна енергія, якісна їжа - це все першонеобхідні компоненти
нормального існування людини на нашій планеті. Без їжі людина може
прожити" місяць, без води - тиждень, а ...
Екологічні коридори екологія та економіка
Поняття про екологічний коридор тісно пов’язане з поняттям
екологічної мережи (екомережа); він є невід’ємною складовою екомережі і може
включати в себе різні за функціональним призначенням к ...