Огляд літератури
Ріст промислового виробництва супроводжується утворенням великої кількості різних відходів, що забруднюють навколишнє середовище. Основним напрямком охорони природи від промислових забруднень має бути розробка безвідходного та маловідходного промислового виробництва. В цей час найбільш поширеним методом вирішення цієї проблеми є розробка ефективних очисних установок для улавлювання та переробки газоподібних, рідких і твердих відходів.
Значна кількість забрудненя потрапляє в біосферу з викидами промислових газів. З газами в атмосферу потрапляють тверді, рідкі, паро-, газоподібні, органічні й неорганічні речовини, тому за агрегатним станом домішки атмосферного повітря діляться на тверді, рідкі, газоподібні і змішані.
Для зниження забруднення атмосфери від промислових викидів удосконалюють технологічні процеси, здійснюють герметизацію технологічного обладнання, застосовують пневмотранспорт, будують різні очисні споруди.
Найбільш ефективним напрямком зниження викидів є створення безвідходних технологічних процесів, що передбачають, наприклад, впровадження замкнутих і газоподібних потоків, проте до теперішнього часу основним засобом запобігання шкідливих викидів залишається розробка і впровадження ефективних систем очищення газів. Під очищенням розуміють відділення від газу або перетворення в нешкідливий стан забруднюючої речовини, що надходить від промислового джерела.
Для знешкодження аерозолів (пилу і туманів) використовують сухі, мокрі та електричні методи. Крім того, апарати відрізняються як по конструкції, так і за принципом осадження зважених часток. В основі роботи сухих апаратів лежать гравітаційні, інерційні і відцентровані механізми осадження або фільтраційні механізми. У мокрих пиловловлювачів здійснюється контакт запилених газів з рідиною. При цьому осадження відбувається на краплі, на поверхню газових міхурів або на плівку рідини. У електрофільтрах відділення заряджених частинок аерозолю відбувається на осаджувальних електродах.
Вибір методу і апарата для уловлювання аерозолів у першу чергу залежить від дисперсного складу пилових частинок:
Розмір частинок, мкм |
Апарат |
40-1000 |
Пилеосаджуючі камери |
20-1000 |
Циклони діаметром 1-2 м |
5-1000 |
Циклони діаметром 1 м |
20-100 |
Скрубери |
0,9-100 |
Тканинні фільтри |
0,05-100 |
Волокнисті фільтри |
0,01-10 |
Електрофільтри |
Основні властивості пилу
Щільність частинок. Розрізняють справжню, насипну і позірну щільність. Насипна щільність (на відміну від справжньої) враховує повітряний прошарок між частинками пилу. При злежування насипна щільність зростає в 1,2-1,5 рази.
Позірна щільність являє собою відношення маси частинок до займаного нею обсягом, включаючи пори, порожнечі і нерівності. Гладкі монолітні частинки мають щільність, яка практично збігається зі справжнью. Пил, схильний до коагуляції і спікання, знижують позірну щільність по відношенню до справжньої.
Дисперсність частинок. Розмір частинок є основним її параметром. Вибір пиловловлювача визначається дисперсним складом уловлюваного пилу.
Частинки промислового пилу мають різну форму (кульки, палички, пластинки, голки, лусочки, волокна і т.д.). Частинки пилу можуть коагулювати й об'єднуватися в агломерати, тому поняття розміру частки умовно. В пиловлоулавлюванні прийнято характеризувати розмір частинки величиною, що визначає швидкість її осадження. Такою величиною служить седиментаційний діаметр - діаметр кулі, швидкість осадження і щільність якого дорівнюють швидкості осадження та щільності частинки. При цьому сама частинка може мати довільну форму. Пилові частинки різної форми при одній і тій же масі осідають з різною швидкістю. Чим ближче їх форма до сферичної, тим швидше вони осідають.
Адгезійні властивості частинок. Ці властивості частинок визначають їх схильність до злипання. Підвищене злипання частинок може призвести до часткового або повного забивання апаратів.
Цікаві статті з розділу
Глобальні екологічні проблеми людства. Шляхи їх вирішення
Перед людством постійно виникають багаточисленні проблеми, що потребують невідкладного вирішення. Одні з них мають локальний характер, інші торкаються значних регіонів світу.
Розвиток сучасної цивілі ...
Екологічні проблеми, пов’язані з експлуатацією теплових двигунів
Світу, в якому ми живемо, загрожує серйозна небезпека. Втручання людини у тендітну рівновагу природи - розвиток техніки і промисловості - може нанести непоправну шкоду оточуючому нас прекрасному довкі ...
Екологія Сумської області
Сумська область розташована в північно-східній частині України. До її
складу входять 18 адміністративних районів та 7 міст обласного підпорядкування:
Суми, Шостка, Конотоп, Ромни, Охтирка, Г ...