Антарктида стає «спекотною»
Щоб розтопити льодовик, потрібно тепла стільки, що ним можна було б нагріти до білого жару уп'ятеро важчу масу заліза.
Джон Тіндаль
Полярні регіони є важливими частинами земної кулі, що значно впливають на клімат планети. Існування льодового покриву робить їх клімат особливо чутливим до потепління.
Увага сучасних дослідників сконцентрована на вивченні змін, що відбуваються у навколишньому середовищі Антарктики. Особлива увага приділяється дослідженню клімату Антарктичного півострова.
Антарктичний півострів за формою нагадує паросток (довжиною 1300 кілометрів), який тягнеться до Південної Америки. Тут відбувається найшвидше на Землі регіональне потепління клімату. Аналогічне зростання температури повітря зареєстроване ще у двох регіонах планети: на Алясці та у східному Сибіру. Найшвидше зростання температури повітря спостерігається у центральній та південній частинах західного узбережжя Антарктичного півострова. Протягом останніх 50 років значення середньорічної температури повітря зросло більше ніж на 3°С та росте далі. У той час, як у середньому на Землі за 100 років потеплішало на 0,6°С, на Антарктичному півострові температура підвищилася майже на 5°С (район української антарктичної станції «Академік Вернадський»). Це унікальне явище для Південної півкулі [8, 39].
Залишається загадкою, чому на Антарктичному півострові так швидко теплішає. Комп'ютерне моделювання цей локальний ефект поки що пояснити не може. Більшість процесів, що відбуваються у полярних регіонах складно моделювати. Подальші дослідження потребують удосконалення якості моделювання, що особливо важливо для довгострокових прогнозів.
Глобальне потепління призводить до змін в екосистемах. Антарктичний півострів, за твердженням вчених, стає усе більш «спекотним» для пінгвінів. Дезінтеграція (руйнування) шельфових льодовиків моря Росса (Західна Антарктида) вплинула на зменшення кількості криля - головного джерела харчування для колоній пінгвінів Аделі на узбережжі Землі Вікторії (ці колонії становлять 30% загальної чисельності пінгвінів Аделі). Майже 1/3 пінгвінів загинула внаслідок відсутності їжі Вчені вважають, що пінгвіни зрештою будуть змушені взагалі залишити район моря Росса. Завдяки потеплінню в Антарктиці відзначається також збільшення площі ареалів рослинного покриву та його видового різноманіття [8, 40].
Потепління в Антарктиці показує, наскільки важко прогнозувати, як зміни клімату можуть вплинути на навколишнє природне середовище.
Цікаві статті з розділу
Квартира як біогеоценоз
Біогеоценози - елементарні одиниці
біосфери. Масштаби біогеоценозів в природі надзвичайно різні. Неоднакова також
ступінь замкнутості підтримуваних в них кругообігів речовини, тобто
багатор ...
Вплив діяльності ЗАТ Житомирський м’ясокомбінат на атмосферне середовище
Повітря,
вода, сонячна енергія, якісна їжа - це все першонеобхідні компоненти
нормального існування людини на нашій планеті. Без їжі людина може
прожити" місяць, без води - тиждень, а ...
Геоінформаційні системи як системи вивчення, аналізу та оцінки впливу екологічних факторів на навколишнє середовище
Розвиток сучасних технологій
передбачає комп`ютеризацію практично всіх систем аналізу та спостереження.
Новий вік технічного розвитку характеризується появою геоінформаційних ситем
(ГІС). Г ...