Рослинність і тваринний світ
Найбільш різноманітним рослинним світом відрізняються озера оазисів, які в межах холодної антарктичної суші є вогнищами тепла, а значить, і життя. Температура води в озерах на 10-20° вище за температуру повітря, а висока мінералізація вод разом з інтенсивною сонячною радіацією створює умови, достатньо сприятливі для розвитку життя.
Особливо багаті озера різноманітними водоростями, які часто визначають кольорове забарвлення води. Нерідко нитчасті синьо-зелені водорості разом з мохами і бактеріями утворюють товсту слизисту кірку на дні водоймищ [14, 43].
Бактерії Антарктичного півострова вивчені поки слабо. Відомо, що їх тут значно менше, чим в інших районах земної кулі. Бактерії зустрічаються не тільки на гірських породах і в озерах, вони присутні в повітрі і в снігу.
Тваринний світ Антарктичного півострова також своєрідний. Майже цілком він пов'язаний з омиваючим материк океаном, основним джерелом живлення для тих, що мешкають на континенті тварин. Літом на прибережних островах і в оазисах кубляться і виводять пташенят близько десятка видів птахів. Це перш за все антарктичний і сніжний буревісники, південно-полярний поморник, пінгвін Аделі, Вільсонова качурка і т.д. Імператорські пінгвіни рідко виходять на берег, вважаючи за краще залишатися на морському льоду.
Пінгвіни Аделі з'являються біля берегів Антарктичного півострова ще ранньою навесні, в середині вересня - на початку жовтня. Уподобавши місця на скелях, вони будують з камінчиків подібність гнізд. Самки відкладають яйця, зазвичай два яйця кожна, а потім йдуть на якийсь час годуватися в морі. Висиджують яйця - не більше, ніж місяц - самці. Пташенята, що вилупилися, на перших порах проходять курс індивідуального виховання в рідному кублі, а потім в свого роду «яслах» - групах пташенят, опікуваних дорослими птахами.
Рис. 2. Пінгвіни Аделі готові до довгої антарктичної зими
Не всі пінгвіни Аделі, проте, займаються відповідальною справою виховання потомства. Інший раз окремі особини пускаються в тривалі подорожі по скелях і льодовиках, віддаляючись на десятки кілометрів від берега моря [13, 283].
Птахів, що літають, на відміну від пінгвінів можна зустріти далеко від моря. Антарктичні і сніжні буревісники кубляться деколи високо в горах на відстані декількох сотень кілометрів від побережжя. Мабуть, птахи кубляться так далеко від берега в тих випадках, коли ближче немає відповідних виходів гірських порід. Для того, щоб поповнити запаси їжі і нагодувати пташенят, їм постійно доводиться здійснювати перельоти до моря і назад.
Тільки південно-полярні поморники становлять виняток. Вони можуть обходитися без моря, оскільки промишляють «розбоєм і грабіжництвом». У горах ці птахи кубляться поблизу колоній буревісників, винищуючи найбільш слабких і недосвідчених з них. На прибережних скелях вони завжди знаходяться по сусідству з пінгвінами, добиваючи хворих птахів, полюючи за пташенятами, що відбилися від батьків, а при нагоді ласуючи яйцями пінгвінів.
Окрім птахів в прибережних районах Антарктичного півострова можна побачити тюленів. Хоча головну частину часу тюлені проводять у воді або на морських льодах, нерідко вони виповзають на скелі прибережних оазисів. У антарктичних водах мешкають всього п'ять видів тюленів: Уедделла, крабоїд, морський леопард, Роса і морський слон. Тюлень Уедделла найбільш поширений біля берегів материка. Морський слон віддає перевагу помірнішим умовам і зустрічається в основному поблизу Антарктичного півострова. На островах в цьому районі раніше було багато морських котиків, але їх винищили тюленебої.
Тюлені дуже інертні і миролюбні на суші. Вони можуть годинами лежати поряд з пінгвінами, не звертаючи на них ніякої уваги. Зате у воді пінгвіни часто стають жертвами тюленів [13, 285].
Цікаві статті з розділу
Токсикологічна характеристика забруднюючих речовин води
1. Наведіть стислу токсикологiчну
характеристику забруднювачів води та вкажiть їх нормування згідно завдання.
2. Запропонуйте методи очистки від
забруднювачів. Оцініть зменшення маси ви ...
Викиди АЕС - основне забруднення середовища
Актуальність.
Забруднення навколишнього середовища - небажана зміна
її властивостей в результаті антропогенного надходження різних речовин і
з'єднань. Воно призводить або може призвести в м ...
Вплив діяльності ЗАТ Житомирський м’ясокомбінат на атмосферне середовище
Повітря,
вода, сонячна енергія, якісна їжа - це все першонеобхідні компоненти
нормального існування людини на нашій планеті. Без їжі людина може
прожити" місяць, без води - тиждень, а ...