Антарктида загадковий материк
У XIX столітті було відкрито останній із шести існуючих материків. Він отримав назву - Антарктида. Це найбільш холодний, високий, сухий і вітряний континент, що омивається водами Південного океану. Назва «Південний океан» тільки нещодавно почала офіційно з'являтися в українських підручниках та на мапах Площа Антарктиди сягає 15661 тис. кв. км і тільки 0,4% (48 310 кв. км) вільні від льоду. Це за останніми супутниковими спостереженнями, бо раніше вважалося, що відкрита скеляста поверхня Антарктиди складає лише 2% загальної площі. Взимку материк подвоює свою площу за рахунок льоду, що вкриває прилеглу морську акваторію (Рис. 1) [1, 90].
Рис. 1. Карта Антарктики та Антарктичного півострова
Антарктида має найбільшу середню висоту поверхні серед інших континентів - 2500 метрів над рівнем океану, це завдяки тому що вкрита вона льодовиковим щитом, який вміщує майже 90% запасів прісної води земної кулі. Дійсно поверхня Антарктиди під льодовиком досить невисока, тим більше, що вона під дією ваги льоду знаходиться частково нижче сучасного рівня океану. Максимальна товща льодовикового шару складає 4776 метрів (Земля Аделі). Якби цей лід розтанув, рівень води в океані піднявся б на 60 метрів, а якщо всю антарктичну кригу рівномірно розмістити по поверхні Землі, то вона вкриється 40-сантиметровим шаром льоду. Найвища вершина Антарктиди - гірський масив Вінсона висотою 4897 метрів.
Айсберги Антарктиди містять води стільки, що її вистачило б обводнити арідні (пустельні) райони всієї земної кулі. Величезні айсберги (довжиною до сотні кілометрів і шириною - десятки) час від часу відокремлюються від льодовикового шельфу Антарктиди і цим повністю змінюють його обриси, спонукаючи картографів майже щороку коригувати карту Антарктиди. Найбільший айсберг мав площу приблизно 31 тис.кв.км. Це більше, ніж площа Бельгії.
На території Антарктиди зареєстровано найнижчу температуру на земній кулі -89,6°С (станція Восток, 1983 р.) і рекордну швидкість вітру - 327 км/год. Льодовий континент займає приблизно 1/10 поверхні Земної кулі і відіграє, разом з течіями Південного океану, важливу роль у формуванні її клімату. Це головний «холодильник» планети [1, 92].
Внаслідок постійно діючої вітрової циркуляції у Південному океані між 40' та 65° південної широти сформувалась величезна течія - Течія Західних вітрів, що має кілька назв, які відображають її «дикий» норов: «ревучі сорокові» та «шалені п'ятдесяті». Вздовж узбережжя материка проходить циркумполярна протитечія - Течія Східних вітрів. Взаємодія постійно діючих вітрів та океанічних течій утворює особливий регіон - зону конвергенції Південного океану. Це межа, що відокремлює холодні антарктичні води від теплих вод Тихого, Атлантичного та Індійського океанів. Перепад температури під час проходження зони конвергенції складає влітку - від +7,8°С північніше лінії конвергенції, до +3,9°С південніше лінії конвергенції, взимку відповідно +2,8°С та +1,1°С.
Ця зона дуже важлива для біологічних процесів. Потік води, що підіймається з дна океану, несе багато поживних речовин. Величезна кількість живих організмів існує в цьому регіоні: маленькі «вегетаріанці» - фітопланктон, зоопланктон, біля двохсот видів риб, тюлені, кити, а також мільйони морських птиць. Головний мешканець регіону - криль! З цієї маленької істоти (до 6 см довжиною), яка нагадує креветку, починається харчовий ланцюжок. Криль є джерелом харчування як риб, так і найбільших істот Землі - китів [3, 24].
Антарктика та Південний океан, що її оточує, - це крихка екосистема з унікальною флорою та фауною, з коротким репродуктивним періодом.
Антарктида - останній дикий, не пізнаний досі континент, який нікому не належить. Він належить самому собі - і це спільна спадщина людства. Антарктида - Світовий Парк - заповідник, у якому природа зберігається для нащадків у своєму первісному вигляді.
Цікаві статті з розділу
Роль ферментативних антиоксидантів при окисному стресі
Стан
оточуючого середовища міст України на даний час потребує переходу до
інтенсивних методів запобігання його забруднення, зокрема до розробки
біологічних методів очистки. Одним з них є зе ...
Ландшафтний моніторинг
Ландшафтний моніторинг як
підсистема єдиної державної системи екологічного моніторингу підрозділяється на
геоботаніческий, кліматичний (мезо- і мікрокліматичний), геохімічний, ґрунтовий
і т ...
Співвідношення особливостей накопичення важких металів в овочах та фруктах в умовах великого міста
У зв’язку з погіршенням в Україні екологічного стану навколишнього
середовища постало питання достеменного вивчення і об’єктивної оцінки стану
рослинної продукції. У Харкові розроблена і усп ...