Класифікація відходів
У процесі виробництва утвориться велика кількість відходів, що при відповідній обробці можуть бути знову використані, як сировина для виробництва промислової продукції. У майбутньому велика частка потреб у сировину буде заповняться продуктами переробки відходів промислового виробництва.
Усі види промислових відходів поділяються на тверді і рідкі. До твердих відходів відносяться відходи металов, дерева, пластмас і інших матеріалів, пилу мінерального й органічного походження від очисних спорудженнях у системах очищення газових викидів промислових підприємств, а також промислове сміття, що складається з різних органічних і мінеральних речовин; гуми, папера, тканин, піску, шлаку і т.п. до рідких відходів відносяться опади стічних вод після їхньої обробки, а також шлами пилів мінерального й органічного походження в системі мокрого відчищання газів.
Для повного використання відходів як вторинну сировину розроблена їхня вторинна класифікація, що підрозділяє них по фізичних ознаках на класи, по хімічному складі - на групи і марки, по показниках якості - на сорти.
Розробка заходів щодо знешкодження і переробки неутилізіруємих промислових відходів привела до необхідності додаткової класифікації їхній по генетичному і технологічному принципам. Класифікації по генетичному принципі підрозділяє промислові відходи на 6 категорій (табл. 1.1).
Критерієм визначення целеспособности переробки відходів у місцях їхнього утворення є кількість і ступінь використання відходів у виробництві.
Велика частка в загальному обсязі твердих відходів належить металическим відходам. Вторинні ресурси металов складаються з брухту (43%) і відходів (57%). Брухтом металов називають зношені і виробу, що вийшли з уживання деталі і, з металов і сплавів. Відходами металов називаються промислові відходи всіх стадій переділу, що містять металы або складаються з них, одержувані при плавці і механічний обробці, а також непіддається виправленню шлюб деталей і виробів, що виникає в процесі виробництва. Так, у чорної металургии утворення брухту і відходів металов на 1 m виплавлюваної сталі досягає до 650 кг, тому питання про раціональне використання металевих відходів здобуває важливе значення.
Таблиця 1.1 - Класифікації промислових відходів по генетичним ознакам
Категорія |
Характеристика промислових відходів по виду забруднення |
Річне нагромадження в країні до всієї масі відходів, % |
Методи, що рекомендуються утилізації або ліквідації |
Перша Друга Третя Четверта П'ята Шоста |
Інертні Легкорозкладащіеся органічні речовини Слаботоксичні малорозчинні у воді Нефтемаслоподобные Токсичні зі слабким забрудненням повітря Токсичні в тому числі: Мінеральні органічні |
57,0 3,0 30,0 1,5 3,0 3,5 2,0 |
Використання для планувальних робот Складування або переробка разом з твердими побутовими відходами Складування разом з твердими побутовими відходами Спалювання в тому числі з твердими побутовими відходами Складування на полигонепромышленых відходів Групове або sндивідуальне знешкодження на спеціальних спорудженнях |
В Україні розроблена спеціальна звітність „промотходы”, по якій усі промислові підприємства повинні звітувати перед вищестоящими організаціями. Однак переробка відходів на промислову основу поки ще не поставленна. На багато відходів немає технічних умов, Дст, не розроблена технологія їхньої переробки, відсутні прейскуранти.
Цікаві статті з розділу
Екологічні наслідки військової діяльності
Надзвичайні екологічні ситуації, що виникають внаслідок різного роду
причин (господарської чи будь-якої іншої діяльності, аварій, катастроф,
стихійних лих), негативно впливають на стан навко ...
Екологічні та абіотичні фактори
Термін "екологія" на сучасному етапі розвитку суспільства є
широко відомим і загальновживаним. На початку минулого століття його знали лише
вчені-біологи, а в 60-ті роки виник екол ...
Екологічні проблеми сучасного суспільства
Змістовні орієнтири нашого життя забезпечує філософія, а нашій культурі - самопізнання. Справедливо, що істинна філософія є духовною квінтесенцією епохи, живою душею культури. Звичайно, соціальні джер ...