Національні і регіональні екологічні коридори
В екокоридорі налічуються 83 види рослин і грибів та 88 видів тварин з ЧКУ, що, відповідно, становить 15 та 23% їх загальної кількості, у т. ч. 80 - судинних рослин, 3 - лишайників, 9 - ссавців, 14 - птахів, 57 - комах і 8 видів з інших систематичних груп. Із ЗКУ екокоридор забезпечує збереження 15 синтаксонів, або 11,8%.
Прибережноморський екокоридор простягається вздовж узбережжя Азовського і Чорного морів, займаючи вузьку літоральну смугу і материкову частину узбережжя. За своїм географічним положенням і природними особливостями коридор чітко поділяється на дві ділянки: Чорноморську й Азовську. Хоча остання і проходить через досить заселену бальнеологічно - рекреаційну смугу Приазов'я, проте природними ядрами забезпечена відносно непогано. Екокоридор має охороняти угруповання галофітно-лучно-болотної літоральної, колосняково-миколайчикової псамофітної та псамофітно-черепашкової рослинності з великою участю ендемів на дуже вразливих екотопах, а також залишки материкових полиново-типчаково-ковилових і типчаково-ковилових степів. Окрім них, у межах екокоридору поширена плавнева, галофітна та водна рослинність. Саме до його складу ввійде більшість водно-болотних угідь Рамсарської конвенції. Він забезпечує транскордорнний зв'язок з екомережами Росії та Румунії.
Із занесених до ЧКУ видів на Азовській ділянці охороняються 31 вид рослин і грибів та 62 види тварин, або, відповідно, 5,7 і 16,2% їх загальної кількості, у т.ч. 25 видів судинних рослин, 4 - лишайників, 2 - грибів, 6 - ссавців, 34 - птахів, 3 - риб, 12 - комах та 7 видів - з інших систематичних груп. Вона забезпечить збереження 13 синтаксонів із ЗКУ, або 10,2% їх загальної кількості. Відповідно на Чорноморській ділянці - 3 види лишайників, 1 - ссавців, 38 - птахів, 15 - риб, 45 - комах та 27 видів з інших систематичних груп, а також 12 синтаксонів із ЗКУ, або 9,4% їх загальної кількості.
Сиваський екокоридор розташований на території Кримської АР та Херсонської обл. і є найкоротшим порівняно з іншими екокоридорами. Репрезентує унікальний комплекс біорізноманітності загальноєвропейського значення і створений пустельними полиново-злаковими степами.
На його території відзначені 16 видів рослин та грибів і 26 видів тварин з ЧКУ, що, відповідно, становить 3,0 та 6,0% їх загальної кількості, у т.ч. 8 видів судинних рослин 1 - водоростей, 3 - лишайників, 4 - грибів, 1 - ссавців, 18 - птахів, 3 - комах та 4 види з інших систематичних груп. Сиваський екокоридор також забезпечує збереження 4 синтаксонів із ЗКУ, або 3,2% їх загальної кількості.
Крим займає лише 4,2% території України, є одним із загальноєвропейських центрів біорізноманітності і найбагатшим за цим показником в Україні. На його території відзначено близько 60% видів флори і майже стільки ж фауни України. За багатством біорізноманітності, кількістю ендеміків, реліктів і рідкісних видів він перевищує всі інші природні регіони України. Зокрема, кількість видів ЧКУ становить: для рослин - майже 40%, для тварин - 55%. Це ж стосується і ландшафтів, геологічних та історико-культур них об'єктів світового і національного рівнів, зокрема гірських печер, гірського карсту, грязьових вулканів, вулканічного масиву Карадаг, каньйонів тощо. Як і переважна більшість регіонів України, Крим, за винятком середнього та верхнього гірських поясів, уже досяг критичного для сталого розвитку рівня антропогенного навантаження, а в рівнинній частині, як і у степовій зоні загалом, значно перевищив його. Так, малозмінених територій залишилося лише 25%, що значно ускладнює вирішення цієї проблеми.
Цікаві статті з розділу
Екологічні та абіотичні фактори
Термін "екологія" на сучасному етапі розвитку суспільства є
широко відомим і загальновживаним. На початку минулого століття його знали лише
вчені-біологи, а в 60-ті роки виник екол ...
Ерозійні процеси Красноградського району та заходи боротьби з ними
Ґрунти - органо-мінеральний продукт багаторічної спільної
діяльності живих організмів, води, повітря, сонячного тепла й світла. Це
природні утворення, які характеризуються родючістю - здатні ...
Екологія Сумської області
Сумська область розташована в північно-східній частині України. До її
складу входять 18 адміністративних районів та 7 міст обласного підпорядкування:
Суми, Шостка, Конотоп, Ромни, Охтирка, Г ...